Een groene rots inde branding 3 <D C C 2 ROMKE VAN DE KAA 'Metaal'op de muur Column Nu het blad van de bomen is gevallen en de vaste planten in de tuin zijn ingestort, besef je opeens weer hoe waardevol het is om in die tuin in elk geval een paar planten te hebben die ook in de winter overeind blijven. Dat kunnen vaste planten zijn, zoals schoenlap- persplanten, maar veel vaker zijn het struiken. Zo'n struik die je pas 's winters op waarde schat is de rododendron. Het hele seizoen staat hij er sullig bij, maar als de winter invalt is hij daar: onze groene rots in de branding. Om daarna, in het voorjaar, naar zijn climax toe te leven totdat de bloemknoppen openspringen. Zo'n evergreen kun je op verschillende manieren gebruiken. Om te beginnen kun je er iets mee maskeren wat je liever niet ziet. Bijvoor beeld de kliko. Een scherm van rododen drons maakt dat je die lelijke vuilcontainers niet hoeft te zien. Rododendrons zijn er in alle soorten en ma ten. Wil je de buren niet zien, dan kies je een variëteit die minstens twee meter hoog wordt. Zoek je een bodembe dekker, dan kies je een kruipende rododendron die wel een paar vierkante meter kan bedekken maar die niet hoger wordt dan 15 centimeter. Het bedekken van grond en het blokkeren van het uitzicht zijn wel negatieve uitgangspunten. Je zou ook een rododendron kunnen planten omdat je hem gewoon mooi vindt. winters zo treurig naar beneden hangt dat je zou wensen dat het er maar was afgevallen. Maar dat hoeft niet zo te zijn. Rhododendron williamsia- num bijvoorbeeld heeft klein, ovaal blad en trosjes van twee tot vier knikkende, roze bloe men in april. Vaak krijg ik de vraag of rododen drons kunnen worden teruggesnoeid, omdat ze te groot zijn geworden. Bij deze soort heb je hier geen last van. Het struikje groeit langzaam en er gaan een paar generaties overheen voordat het uiteindelijk een hoogte van anderhalve meter heeft bereikt. Soms is dan de breedte groter dan de hoogte. Deze rododendron is niet goedkoop, dus je koopt meestal een kleintje. Maar ook die kleintjes bloeien snel na het planten en het is een koddig gezicht om de relatief grote bloemen aan zo'n klein struikje te zien. Dat de soort zo klein blijft wordt door de meesten als een voordeel gezien, maar de bezitter van een buitenplaats heeft liever iets groots. Bovendien koopt de grootgrondbezitter vaak tien rododendrons. Of honderd. Kwekers hebben dit begrepen, en ze hebben Rhododen dron williamsianum gekruist met grotere varië teiten van andere soorten. Twee bekende kruisin gen zijn 'Linda' en 'Karin', die de charme van Rhododendron williamsianum hebben behou den, maar die sneller groeien en na tien jaar zo'n twee meter hebben bereikt. Tenminste - als ze in goede, zure bosgrond staan. Als je de pech hebt te tuinieren op grond die kalk bevat, dan kun je rododendrons maar beter ver geten. Onttrek je kliko's aan het zicht met een scherm rododendrons BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN h*h HERFST WINTER vrijdag 1 december 2017 Kijk allereerst naar het blad. Veel rododen drons hebben dof, donkergroen blad dat 's Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Maak er wat van! inspireert je tot knutselen met dingen die je al in huis hebt. (Rubinstein, €15) Insta interieur staat vol tips om je huis 'Insta- gramwaardig' te maken. (Borger- hoff, €24,99) Voer voor vrien den bestaat uit menu's voor zor geloze etentjes. (Spectrum, €24,99) De herfst is in alle he vigheid losgebarsten. Als je het goed aan pakt, kun je je ook in dit seizoen nog ver heugen op bloemen en misschien een oogst, zegt Stella Faber. „Er zijn herfstframbozen, die heb ik op mijn bal kon. Er bestaan ook aardbeiensoorten die je in de herfst kunt plukken. En natuurlijk pompoen, maar ik zou op een bal kon kiezen voor een kleine soort." Ook voor bloemen heeft Faber tips: „Dahlia's bloeien in de herfst, en dat zijn mooie bloe men. Als je rozen op je balkon wilt, neem dan doorbloeiende rozen. Ik kan soms tot laat in de herfst nog rozen plukken." Ze hebben de reputatie moeilijke planten te zijn die veel verzorging nodig heb ben, maar dat is vol gens Faber onterecht. „Dat geldt voor rozen struiken, maar die zijn niet aan te raden op een balkon. Met be perkte ruimte kun je beter kiezen voor een klimroos. Die neemt in een bak amper ruimte in en je kunt er ook een muur mee laten be groeien." Wat betreft water en voeding kun je vanaf de herfst langzaam een stapje terug doen. „Behalve bij planten die nog vruchten geven of bloeien. En ook de boerenkool houdt wel van extra mest." Zaailingen be scherm je tegen regen en wind door er een jampotje overheen te zetten. De winter lijkt een saai seizoen voor je balkontuin, maar dat is onterecht. Faber: „De winter is een uit gelezen kans om plan nen te maken voor een nieuw groeiseizoen. Het is de periode van voorbereiden. Je kunt je balkon opnieuw in delen, zaden kopen en plantenbakken in slaan." Als je de indeling hebt be paald, kun je er ook voor zorgen dat er in de winter een en ander te kweken valt. „Er zijn soorten sla die je in de winter kunt oogsten, zoals veldsla. En boerenkool natuurlijk. Die zaai je in maart en is dan op z'n grootst de winter daarna." Heb je kool en sla staan, oogst dan steeds de buitenste bladeren. „Als je de kern laat staan, maakt de plant weer nieuwe bladeren aan en kun je door blijven oogsten." Mocht het een strenge winter zijn, wikkel je planten dan in een vliesdoek of zet er een cloche overheen. „Dat is een soort stolp. Je gebruikt 'm als het sneeuwt of hagelt om je sla en krui den te bescher men." De winter is ook de tijd om nieuwe planten op te kweken. Vanaf februari en maart zaai je de planten die je in de lente op het balkon wilt zetten. „Ik doe dat meestal in een zaaitray in de vensterbank. Dat is veiliger dan ze meteen in de grond te zetten." De nieuwe collectie muurbekleding van Arte heet Metal X. Dit behang brengt een eerbetoon aan geoxideerd metaal, doordat de ondergrond is gemaakt van metaal folie. Het behang is uitgerust met een zachte metaal glans, die er vanuit ver schillende invalshoeken steeds weer een tikje anders uitziet. Dat zorgt voor een luxueus effect, beloven de ontwerpers van Arte. Het behang is te koop (vanaf 79 euro per meter) in de klassieke metallic kleu ren goud, chroom en koper, maar ook in de tinten roze, groen en blauw. 1 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46