KIEK GEKLEED Geaccepteerd maar toch apart gezet 10 ZE Monnikenwerk De Immigratie- en Naturali satiedienst (IND) moet be ter screenen bij homosek suele asielzoekers. Die worden te vaak teruggestuurd naar het land van herkomst, terwijl ze wel dege lijk recht hebben op asiel. WD, CDA en CU steunen een voorstel hierover van D66", las ik afgelopen woensdag op de NOS-site. Ik dacht terug aan een jonge man die ik bij een azc ontmoette. Hij was mensenrechtenactivist in Afrika. Hij kwam op voor gelijke behandeling van mensen, onge acht hun seksuele voorkeur. Dat kwam hem duur te staan. Hij had zijn leven lief en vluchtte naar Ne derland. Geen veiliger plek dan hier kun je zeggen. Toen ik een keer opmerkte dat ik het moedig vond wat hij had gedaan, zei hij dat hij beter andere keuzes had kunnen maken. Hij had spijt als haren op zijn hoofd dat hij in zijn vaderland voor zijn seksuele ge aardheid was uitgekomen en de belangen van homo's en lesbien nes had behartigd. Terugkeer was levensgevaarlijk. Wanneer hij con tact zou opnemen met zijn familie of vrienden in het land van her komst zou hij ook hen in gevaar brengen. Hij leek helemaal alleen op de wereld te staan. In hetzelfde bericht op de NOS- site staat dat ook voor 'bekeerlin gen' het onderzoek van de IND nog wel een tikkie te verbeteren is. Maar in Nederland kun je pro bleemloos christen zijn, geen vei liger plek dan hier. Stel dat je ho moseksueel bent én christen, heb je het dan dubbel goed? Hier in Zeeland is een actief LHBT-net- werk en de Zeeuwse parel, een prijs voor een organisatie die zich inzet voor acceptatie van seksuele diversiteit. In oktober 2017 werd deze prijs nog uitgereikt aan zorg instelling Ter Valcke in Goes. En in Middelburg is er op zaterdag 9 de cember om 15.30 uur een advents viering in de Doopsgezinde Ver maning voor iedereen, ook men sen die homo's en lesbiennes een warm hart toedragen. Het schijnt heel bijzonder te zijn, deze kerk dienst die mede wordt georgani seerd door CHJC Zeeland-West Brabant. Mensen ervaren het als een warm bad, is mij gezegd. De viering heeft dit jaar als thema 'Imagine', de kracht van verbeel ding, en vindt voor de achtste keer plaats. Bizar. Waarom zou je nog een aparte viering moeten willen hebben voor mensen op basis van hun seksuele geaardheid? Is dat niet net zo overbodig als het 'vrouw magazine' van de Tele graaf? Als homo ga je toch gewoon naar de plaatselijke kerk en als vrouw kun je gewoon de krant le zen, zeg maar. Of staat er bij de dorpskerk iemand bij de deur om te vragen: 'Wat is je seksuele voor keur enneleef je die ook uit?' Om afhankelijk van je antwoord je toegang tot het huis van God te geven, te onthouden of aan voor waarden te verbinden? Of zou het Waarom zou je nog een aparte viering moeten willen hebben? genuanceerder liggen. Dat ande ren je op zo'n wijze goed doen, dat je van het idee doordrongen raakt dat het niet vanzelfsprekend is. Dat je dankbaar móet zijn voor de ruimte die je binnen een kerk krijgt. Waardoor je je geaccepteerd weet, maar apart gezet voelt? vrijdag 1 december 2017 foto Ruben Oreel De winter gaat ons uitzicht kleden. Sneeuw, het is een bijna vervlogen herinnering. Zoals ooit, bij Meliskerke. Ruiters zijn inmiddels ook geen dagelijkse kost meer. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38