Christèle heeft 'n prachtig Frans accent Elsbeth maakt iedereen aan het lachen Ik snap altijd alles na Marcel's uitleg 'Onderwijs moet jeugd meer leren over tolerantie' 9 Knallen boven Zeeland door snelle reactie F16's op dreiging mui Is je orde kunt houden, én aardig gevonden wordt, dan ben je pas kecht een goede docent, vinden leer lingen van het Pontes Pieter Zeeman. Daarom nomineren ze Marcel de Winter. Zijn lessen zijn 'heel goed', zeggen ze, om dat hij de Engelse grammatica helder uit legt. Bovendien is De Winter begaan met zijn leerlingen. „Ik snap altijd alles na zijn uitleg", schrijft Jaida. „Vorig jaar was hij mijn mentor en als er iets was, hielp hij altijd. Ook geeft hij je een beetje werk op je eigen niveau, zodat je je niet gaat verve len." Cynthia: „Hij is heel meelevend met de leerlingen en hij helpt goed als er iets is. Een voorbeeld voor alle andere lera ren." De straaljagers werden met spoed op weg gestuurd vanaf vliegbasis Volkel, omdat de communicatie tussen een burgervliegtuig boven België en de verkeersleiding op de grond was stilgevallen. „De Fiö's werden ingezet voor een QRA, een Quick Reaction Alert", zegt woord voerster Joyce van der Eijk van de Koninklijke Luchtmacht. „Dat ge beurt als er sprake is van een drei gende situatie in de lucht. In dit ge val dus omdat er geen communica tie mogelijk bleek tussen een civiel toestel boven België en de verkeers leiding." Om zo snel mogelijk ter plaatse te zijn, vlogen de straaljagers door de geluidsbarrière, met de knallen tot gevolg. De Fiö's keerden overigens na korte tijd alweer terug, zonder het bewuste toestel te hebben be reikt, omdat de communicatie in middels was hersteld. De oorzaak van het tijdelijk stilvallen van de communicatie is nog niet bekend. „Sinds t januari worden onze Fr6's beurtelings met Belgische toe stellen ingezet voor dit soort opera ties boven Nederland, België en De F16's werden ingezet voor een QRA, een Quick Reaction Alert Luxemburg", zegt Van der Eijk. Enkele maanden geleden waren er door eenzelfde operatie ook al harde knallen te horen boven een groot deel van Zeeland. Ook toen, begin augustus, ging het om een snelle inzet van enkele straalvlieg tuigen van de Koninklijke Lucht macht omdat de communicatie met een burgervliegtuig was stilgeval len. De lezing werd gegeven door Klaas Smelik, oprichter en directeur van het Etty Hillesum Onderzoekscen- Vries. „Het is belangrijk dat we kin deren leren wat de gevolgen kun nen zijn van blinde haat en het iso leren van een bevolkingsgroep", zei De Vries. Hij ziet niet alleen een toename van antisemitisme, maar maakt zich ook grote zorgen over de houding tegenover vluchtelingen en het beleid van de Amerikaanse president Trump. „Ik voel het in Middelburg absoluut niet, maar in Amsterdam durven joden hun kep peltje niet meer te dragen. En in Eu ropa en de wereld verandert veel." Dat geldt net zo goed voor de haat tegen en door moslims, voegde hij trum in Middelburg. Smelik verge leek Etty (Esther) Hillesum met de Bijbelse koningin Esther. Beide Es thers wilden - met gevaar voor ei gen leven - het lot van hun joodse volk delen. Maar waar de Bijbelse Esther wilde afrekenen met de vij and, koos Etty Hillesum er juist voor zich niet te laten verteren door haat. „Zij vond juist dat we elkaar niet als vijand moeten zien." Sme lik citeerde in dit verband Prediker 3:3. „Er is een tijd om te doden en een tijd om te helen." Zijn lezing is opgenomen in het negende deel van de reeks studies naar het leven en werk van de in Middelburg geboren Hillesum. Het eerste exemplaar van dat boek werd gisteren uitgereikt aan Micha de Het is belangrijk dat we kinderen leren wat de gevolgen kunnen zijn van blinde haat daaraan toe. De Vries signaleerde een opmerkelijke tegenstrijdigheid. „De laatste jaren is er weer meer aandacht voor de Tweede Wereld oorlog. Met nieuwe dagboeken die worden ontdekt, met gedenktekens en struikelstenen. Hoe kan het dan zijn dat juist in deze tijd het antise mitisme zo snel toeneemt?" De voorzitter van de Joodse Gemeen schap Zeeland vond het juist daarom zo belangrijk zich nu uit te spreken. „Het is belangrijk het ver leden te kennen, maar net zo be langrijk is dat we niet wegkijken als we tekenen waarnemen die kun nen leiden tot een nieuwe ramp." Christèle Zoeter kan goed uitleg gen, ze is er altijd voor haar leer lingen, ze straalt plezier uit en maakt de allerbeste aantekeningen. „En ze heeft ook nog eens een prachtig Frans accent, wat het hele plaatje com pleet maakt", schrijven leerlingen over hun lerares, die oorspronkelijk uit Frankrijk komt. „Onze klas mag haar, ook al controleert ze wel het huis werk", vertelt Tamar. Kirsten vindt dat Zoeter alle kwaliteiten heeft om de beste docent van Zeeland te worden. „Je kan aan haar zien dat ze haar vak heel leuk vindt en dit met plezier geeft. Voor leerlingen die het moeilijk vinden, komt ze zelfs in haar vrije tijd naar school om ze extra te helpen." De lessen Latijn en Grieks van Elsbeth Schregardus zijn een feestje, vinden gymnasiumleerlingen van de SSG Nehalennia. „Het is nooit saai", schrijft Lindsay. „Ze maakt iedereen aan het lachen en ze is supervrolijk", laat Robin weten. Sommige leerlingen stuurden de redactie lange epistels over hun favoriete lerares. Schregardus is nooit te beroerd om iets nog een keer uit te leggen, zelfs al moet ze daar een tussenuur voor opge ven. Haar aantekeningen zijn ook nog eens heel duidelijk, en ze is enorm begaan met haar leerlingen. Eigenlijk is het jam mer dat mevrouw Schregardus klassieke talen geeft, vindt Ag nes. „Want nu kunnen niet alle leerlingen ervaren hoe aardig en meelevend een docent kan zijn." vrijdag 1 december 2017 PC Marcel de Winter (37) uit Goes geeft Engels op het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Marcel de Winter foto marieke mandemaker Boven Zeeland zijn gisteren aan het eind van de middag enkele harde knallen te horen geweest. Die werden veroorzaakt door twee Nederlandse F16's die, rea gerend op een mogelijk drei gende situatie, door de geluids barrière gingen. Arjen Nijmeijer Vlissingen -Joyce van der Eijk, Luchtmacht Het onderwijs moet meer aan dacht besteden aan tolerantie tussen jongeren en begrip voor andere gebruiken en culturen. Die oproep deed voorzitter Micha de Vries van de Joodse Gemeenschap in Zeeland giste ren bij de eerste Etty Hillesumle- zing in Middelburg. Maurits Sep Middelburg -Micha de Vries (foto), voorzitter Joodse Gemeenschap Zeeland A Christèle Zoeter foto ruben oreel Christèle Zoeter (54) uit Vlissingen geeft klassieke talen op de Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren in Middelburg. Elsbeth Schregardus (62) uit Domburg geeft klassieke talen op de SSG Nehalennia in Middel burg. FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37