Jacht op snelle btw-fraudeurs Akzo verder met afsplitsing nationale vacaturebank E 17 ixvm lekker op de fiets naar je werk Y alles op alles I voor jouw baan. Alle medewerkers zijn vooraf uit gebreid getest op vakvaardighe den én op gedrag, zoals je ge schiktheid om in teams te wer ken. Zeventienhonderd vaste me dewerkers konden niet mee of kozen er zelf voor iets anders te gaan doen. Veranderen heeft con sequenties." Dat weten ze bij vakbond De Unie ook. Voorzitter Reinier Cas- telein: „ING verandert van een bank in een IT-bedrijf. Anders werken leidt altijd tot afscheid van mensen." Van zijn achterban bij de bank krijgt Castelein de in druk dat de invoering van agile 'heel erg met de menselijke maat gaat'. „Wel is er een spannings veld in de balans tussen werk en privé, nu medewerkers meer het gevoel hebben op kantoor te moeten zijn, voor bijvoorbeeld de dagelijkse teamstart." ING'er Frank Heijster was bij de invoering sceptisch. „Een hype, en straks weer allemaal op een afdeling? Een beetje eng was het. We zijn toch geen techbedrijf maar een bank? En natuurlijk ging er in het begin wel wat fout. Dan wist de ene groep niet wat de andere aan het doen was. Maar ik had een idee. Ik wilde de beste financiële planningsapp voor onze vermogende klanten ma ken. In de oude werkwijze had mijn directeur het onderwerp bij WOORDENBOEK andere directeuren op de agenda moeten krijgen en IT-tijd moeten bestellen. Ik had de helft van mijn tijd vergaderd om anderen te overtuigen. Daarna waren IT'ers in een ander gebouw aan de slag gegaan en vergaderden we na an derhalfjaar over aanpassingen." Sneller Nu ging het anders. Voor het eerst zaten een IT'er en een visu eel ontwerper naast hem heel agile naar een wit velletje te kij ken. In twee weken had het team een oplossing. Ze vroegen klan ten mee te denken en voerden aanpassingen door. Aan de app wordt nog steeds gebouwd maar hij is al een jaar live. „Ik werk echt niet harder. We werken sneller." Wel moet je nu met de billen bloot, zegt hij. ,In veel grote orga nisaties kunnen mensen zich ver stoppen. Hier niet. Mijn fout is direct zichtbaar. Teamleden zijn kritisch. We moeten wel elke twee weken leveren. Die verant woordelijkheid komt met veel vrijheid." Voor Frank Heijster valt airhockey op kantoor daar niet onder. „Even relaxen is be langrijk voor de IT'ers. Je kunt niet urenlang geconcentreerd co deren. Het maakt het wel huise lijk, net als bij de techbedrijven. En een Google Bank? Laat maar komen." Doel is een flinke beperking van de btw-fraude, die volgens voorzich tige schattingen 50 miljard per jaar beloopt. Veel van dat geld komt 'in de verkeerde zakken' terecht, na melijk bij de georganiseerde mis daad en zelfs terreurgroepen, aldus Eurocommissaris voor economi sche en monetaire zaken Pierre Moscovici. Door de handen ineen te slaan en a la minute informatie uit te wisse len, moeten Europol, fraudebestrij dingsdienst Olaf, het nieuwe Euro pese Openbaar Ministerie, natio nale belastingdiensten en zelfs de kentekenadministratie de frau deurs een gevoelige slag kunnen toebrengen. De strikte scheiding die er nu nog is tussen fiscale en justitiële opsporingsdiensten, speelt de misdaad enorm in de kaart. Daarnaast worden veel inlichtin gen bij de nationale belastingauto riteiten nog handmatig verwerkt. Het bestaande EU-netwerk van deskundigen op het gebied van fraudebestrijding, Eurofisc, krijgt daarvoor een online-systeem. Dat kan van pas komen, want btw-fraude plegen is soms letterlijk minutenwerk. Btw-plichtige spookbedrijven zijn vaak in rook opgegaan voor er één cent is geïnd. Het nieuwe beleid moet er ook toe leiden dat minder goederen onop gemerkt de EU binnenkomen en zonder één cent btw-afdracht naar de zwarte markt verdwijnen. i Btw-plichtige bedrijven gaan vaak in rook op voordat er één cent is geïnd Speciale aandacht voor de auto markt moet een ander deel van de btw-fraude droogleggen. Nieuwe auto's worden nu regelmatig als tweedehands verkocht, waardoor alleen de winstmarge in plaats van het hele verkoopbedrag aan btw is onderworpen. Moscovici kwam eerder dit najaar ook al met btw-hervormingsvoor- stellen. Dat was om tot één ge meenschappelijke btw-ruimte te komen. Al die voorstellen worden van kracht na goedkeuring door het Europese Parlement en de lidsta ten. AMSTERDAM AkzoNobelkan verder met de voorgenomen af splitsing van zijn chemietak. Een grote meerderheid van de aandeelhouders stemde daar mee gisteren in. Het Neder landse verf- en chemiebedrijf kan de divisie nu verkopen of juridisch onderbrengen in een aparte structuur om die naar de beurs te kunnen brengen. De afsplitsing is bedoeld om inves teerders te paaien. Akzo heeft beloofd het merendeel van de netto-opbrengsten aan inves teerders te geven. vrijdag 1 december 2017 GO ING-kantoor AGILE [agi le] Werkwijze afkomstig uit de IT. Snel innoveren dankzij project matig werken. Aanpassen en bijstellen zijn kernwoorden, waarbij agile wendbaar bete kent. AGILE CEREMONY [agiie cer-e-mo-ny] Korte bijeenkomst van hooguit twee uur. SPRINT [sprint] Periode van één a twee weken waarin werk wordt afgemaakt, waarna de volgende stap wordt bekeken. SQUADS [squads] Zelforganiserende teams met mensen die vroeger op andere afdelingen zouden zitten: mar keting, IT, finance en design werken bijvoorbeeld samen. Team stopt zodra de klus klaar is. STAND UP [stand-up] Twee a drie keer per week kort staand overleg over de stand van zaken. TRIBE [tribe] Squads uit hetzelfde werkge bied zijn deel van een overkoe pelende stam, de tribe. TRIBE LEAD [tribe lead] Bij andere bedrijven staat er nog gewoon 'directeur' op het visitekaartje. Bezitters van btw-vrij aange schafte jachten, privéjets of su perbolides moeten op hun tellen passen. Nauwe samenwerking tussen fiscale en justitiële op sporingsdiensten in Europa moet ertoe leiden dat deze su perrijken straks geen kant meer uit kunnen. Frans Boogaard Brussel vind jouw baan op nationalevacaturebank.nl M Frank Heijster in de ruimte waar de IT'ers van ING even kunnen ontspannen, fotojean pierrejans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17