Dag Sinterklaasje! Scherpenissenaar (86) verongelukt Nederland lanceert eigen kunstmaan die voor defensie informatie verzamelt Walcheren Hoe kon Praljak voor de ogen van het Joegoslavië- tribunaal zelfmoord plegen? jarige man uit Scherpe- nisse is gistermiddag overleden bij een ongeluk op de Platteweg in zijn woonplaats. Het slachtof fer kluste in een schuur en viel van het dak op zijn vorkheftruck. Hij raakte bekneld tussen de cabine en de ijzeren pijpen. Zijn voet raakte de hendel waarna de heftruck in werking kwam, meldt de politie. De hulpdiensten rukten uit om het slachtoffer te helpen, maar de man overleed ter plekke aan zijn verwondingen. Vandaag tekent de luchtmacht tij dens een wapenbeurs in Rotter dam de contracten en gaan meer dere bedrijven met de bouw van de 'Brik II' aan de slag. Defensie le vert zelf de sensoren aan waarmee ze wil experimenteren in de ruimte. De lancering staat voor de zomer van 2019 gepland. De allereerste satelliet van het Nederlandse leger is vooral een ex periment in het ontdekken van militair nut en noodzaak, maar de verwachtingen zijn hooggespan nen. Defensie denkt hiermee nog accurater en sneller informatie over het slagveld te vergaren. Een capaciteit die steeds onmisbaarder wordt, want oorlogen winnen le gers allang niet meer met een ge vecht van staal tegen staal, maar met de beste inlichtingen. „We weten nog niet precies hoe we dit middel uiteindelijk willen inzet ten, maar we gaan op zoek naar een niche waarmee we ons kun nen onderscheiden. En we zien dit vooral als een demonstratie van waar we allemaal tegenaan lopen als we dit serieus willen oppak ken", zegt majoor Bernard Buijs, hoofd van het bureau Space van de luchtmacht. Dat de ruimte enorme potentie heeft, daarvan zijn ze bij de luchtmacht wel over tuigd. Veel bedrijven laten nu al hun eigen satellieten rondzweven om bijvoorbeeld wagenparken we reldwijd te beheren. Lange tijd gingen er kunstma nen zo groot als vrachtwagens de ruimte in, maar nu satellieten steeds kleiner worden, was opere- Eenjaarof acht geleden waren we het veelvoudige kwijt geweest ren vanuit de ruimte nog nooit zo goedkoop. Het budget van defen sie voor deze operatie is 2,5 miljoen euro. „Een jaar of acht geleden wa ren we het veelvoudige kwijt ge weest", zegt Buijs. De satelliet moet minimaal drie jaar lang blijven werken. Elk jaar langer beschouwt Defensie als mooi meegenomen, omdat satel lieten in de ruimte nogal wat te verduren krijgen met de sterke io niserende straling van de zon. Ui terlijk over 25 jaar komt de nano- satelliet terug naar aarde en ver brandt in de dampkring. P8 en 9 ZEELAND 2 Nieuwsmedia P4 SCHERPENISSE Een 86- „Als een kind langs onze winkel komt, moet die zeg gen: hé, Sint komt eraan", vertelt Leny van drogisterij De Rode Pilaren in Middelburg. De etalage is haar dingetje. En Sint overslaan kan ze niet over haar hart verkrijgen. Het is dan ook nog één van de weinige winkels in Middelburg die in de etalage nog uitbundig aan Sinterklaas doet. Steeds vaker legt Sint het af tegen de Kerstman. Maar niet bij Leny dus. „Pas op de dag dat de Sint weer naar huis gaat, bouw ik onze etalage om naar de kerstsfeer." ZEELAND 2 Spionage per satelliet in 2019 Zestig jaar nadat de Russen de allereerste satelliet ooit de ruimte in schoten, krijgt ook Ne derland zijn eigen kunstmaan. De Nederlandse 'Spoetnik' gaat voor defensie inlichtingen ver zamelen, het weer in de ruimte monitoren en dient als postbus om zeer gevoelige informatie van en naar troepen op het slag veld te sturen. Raymond Boere Rotterdam —Majoor Bernard Buijs donderdag 30 november 2017 gnp 4°C Vanochtend amper 5 graden pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1