Antikraak voor oude school Sirjansland Tweede woningenbeleid schrikt af 6 Geen meerderheid voor investeringszone Beveropent morgen zaak in Middelburg „Met een duidelijke meerderheid van tegenstemmers had ik kunnen leven", verzucht voorzitter Anton Krijnse Locker van de Renesser on dernemersvereniging. „Maar net één stem tekortkomen is frustre rend. Heel erg jammer, gezien alle gesprekken en alle voorbereidin gen." De Bedrijven Investerings Zone (Biz) Renesse kreeg bij stemming niet de vereiste tweederde meer derheid van de ondernemers. Eco nomiewethouder Wout van den Berg maakte gisteren de uitslag be kend. „Renesse telt 157 bijdrage- plichtige ondernemers. Er zijn 102 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 67 vóór en 35 tegen. Daar mee is de uitslag negatief." Hadden niet 67, maar 68 onder nemers vóór gestemd, dan was de Biz aangenomen. In 2012 werd de Biz nog met een ruime meerder heid naar de prullenbak verwezen. De Biz verplicht ondernemers tot een bijdrage aan collectieve uitga ven. Het geld wordt door de ge meente via de onroerend zaakbe lasting geïnd. De eerste vijfjaar be taalt de gemeente ook 25.000 euro mee. Op deze manier dragen alle Er zijn 102 geldige stemmen geteld, waarvan 67 vóór en 35tegen ondernemers bij aan investeringen in de dorpseconomie en niet alleen de leden van de ondernemersver eniging. Met het afketsen van de Biz loopt het dorp volgens Krijnse Locker tachtig mille per jaar mis. „Vier ton over de hele periode van vijfjaar." Uit de opbrengsten van de Biz had de ondernemersvereniging een be roepskracht kunnen aanstellen en was er verder geïnvesteerd in het product 'Renesse aan Zee'. De win keliers en horeca-ondernemers moeten nu hun ambities naar be neden bijstellen. Krijnse Locker: „Het blijft zoals het is. In feite doen we daarmee een stapje terug. We zijn nog steeds af hankelijk van vrijwilligers, en die staan niet meer in de rij." De ondernemersvereniging gaat de uitslag analyseren. Daarmee wordt tijdens de ledenvergadering van 19 december begonnen. Krijnse Locker: „Ik wil graag weten waarom mensen tegen hebben ge stemd. Maar nog benieuwder ben ik naar de reden waarom 55 onder nemers niet hebben gestemd. Heb ben wij die niet kunnen bereiken of interesseert het ze gewoon hele maal niet?" Gewezen wethouder en onder nemer Ad Verseput zit niet bij de pakken neer. „We vallen terug op de bijdragen van onze leden. We hebben er negentig. Ik hoop dat er nu veel leden bij komen. Daar moe ten we een actie voor opzetten." De voormalige basisschool in Sir jansland gaat in de verhuur, totdat duidelijk is wat de plannen zijn met het gebouw. Burgemeester en wethouders van Schouwen- Duiveland sluiten een anti-kraak- overeenkomst af met een be- heersmaatschappij, vergelijkbaar met de voorlopige regeling die voor de leegstaande school in Ou- werkerk is getroffen. Dat pand is te huur voor 250 euro per maand. B en W komen met de maatre gel tegemoet aan de wens van de dorpsraad. In oktober was het col lege nog van plan het markante schoolgebouw van Sirjansland te verkopen op de woningmarkt. De raadsfracties van LSD, CDA en WD gingen daar voor liggen en kregen raadsbreed steun. Daarmee werd afgedwongen dat wordt gewacht op het beoogde dorpsplan dat volgend jaar moet verschijnen. In dat plan wordt een mogelijke nieuwe bestemming en functie van de oude school mee genomen. Binnen de dorpsraad leeft de wens het gebouw in te richten met vier sociale huurap- partementen en een centrale ge meenschapsvoorziening. Het pand is nu nog in beheer bij onderwijskoepel Obase. Het col lege verwacht dat de juridische overdracht binnen enkele weken rond is. MIDDELBURG Buitensportwinkel Bever opent morgen de nieuwe vestiging in Middelburg. De winkel zit in de Langeviele, in het pand waar voorheen de Kijkshop zat. Bever had tot nu toe geen zaak in Zeeland. De dichtstbijzijnde win kel zit in Breda. „Maar met wande len op de tweede plek van favoriete buitensportactiviteiten in Zeeland en fietsen op de derde plek passen wij heel goed in Zeeland", zegt Remko Schermerhorn. „Wandel sport is het belangrijkste in onze collectie en ook fietsen past goed bij ons." De keuze voor Middelburg heeft te maken met het toerisme, zegt Schermerhorn. „In de zomer zijn er veel toeristen in Zeeland en die gaan graag naar Middelburg." Het tweede woningbeleid in de ge meente Veere werkt. De leefbaar heid is terug in de dorpen. Het aan tal huizen dat buiten de vakanties leeg staat, is in twintig jaar gehal veerd. Die conclusies trekt het col lege van Veere bij de evaluatie van het tweede woningenbeleid met de verordening uit 2015. De gemeente controleert actief. In anderhalfjaar tijd onderzochten bijzondere op sporingsambtenaren van de ge meente 84 huizen op illegaal ge bruik als recreatiewoning. Bij 13 huizen was sprake van niet toege staan vakantiegebruik. Die zijn weer op de reguliere woningmarkt gekomen. Voor 52 huizen loopt het onderzoek nog. In vijf gevallen is de gemeente naar de rechter gestapt en loopt de juridische procedure. Het overgrote deel van de onder zochte woningen staat in Dom burg. Westkapelle komt met tien onderzochte huizen op de tweede plaats. Sinds 1997, toen de huidige gemeente Veere ontstond, zijn er in totaal 327 tweede woningen 'terug gewonnen' voor permanente be woning. Afgelopen zomer waren er nog 302 woningen die met een 'oude' vergunning als tweede wo ning mogen worden gebruikt. Zo'n vergunning vervalt bij verkoop van de woning. Dit jaar is één keer ver gunning gegeven voor het tijdelijke gebruik als tweede woning. Het tweede woningenbeleid heeft een afschrikkende werking op kopers. IN DE REGIO Koor zingt liedjes over sint en kerst Warme sfeer en optredens opwinterfair KERSTSFEER MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 29 november 2017 SD Biz Renesse sneuvelt weer Voor de tweede keer hebben de ondernemers van Renesse de invoering van een Bedrijven In- vesterings Zone weggestemd. Dit keer scheelde het maar één stem. Ton van den Nouweland Renesse - Krijnse Locker, ondernemersvereniging Geen interesse Marcel Modde Sirjansland Claudia Sondervan Domburg ZIERIKZEE Het koor Maandag Wasdag treedt za terdag op in Zierik- zee. Het koor zingt onder leiding van Mar van 't Veer sin- terklaas- en kerst liedjes. Maandag Wasdag is een ini tiatief van Agaath van Zeventer. Belangstellenden zijn zaterdag om 15.00 uur welkom in de hal van Borren- damme, Borren- damme 6 in Zierik- zee. De toegang is gratis. HEINKENSZAND Winkelcentrum Heinkenszand orga niseert van vrijdag tot en met zondag een winterfair in Heinkenszand. Het thema van de fair is 'warme win tersfeer'. Naast di verse stands zijn er ook demonstraties, proeverijen, mode shows en verschil lende optredens. In de bar kunnen be zoekers een hapje en een drankje krij gen. Op zaterdag om 10.15 uur komen de Pieten langs op de winterfair. De winterfair is op vrijdag van 13.30 tot 21.00 uur en op zaterdag van 9.30 tot 17.00 uur ge opend. Zondag is de fair geopend van 10.30 tot 17.00 uur. Bezoekers zijn wel kom in de hallen van De Stenge, Stengeplein 1 in Heinkenszand. ZIERIKZEE Restaurant Concordia in Zierikzee is er altijd vroeg bij met de kerstversiering. „Doen we altijd", zegt de uitbater. „Met Sinterklaas kun je als restaurant niet zoveel en aan Zwarte Piet wagen we ons in elk geval niet." De vroege kerstbomen op het terras aan het Havenplein leiden elk jaar opnieuw tot tientallen reacties op Facebook. Som migen spreken er schande van, anderen weten beide de- cemberfeesten te combineren. „Wij vieren ook Sinterklaas in kerstsfeer", meldt een vrouw op de Facebookpagina Zie- riknieuws. En daar klinkt ook de roep om een grote, door de gemeente te plaatsen kerstboom op het Havenplein. FOTO DIRK-JAN GJELTEM A BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 20.00 uur: Boog schieten heren Sint Jan; Yogacentrum Be happy, 15.00- 16.15 uur: Yogales Marianne v.d. Haak. B-HAAMSTEDE Burghse Schoole, 13.00-16.00 uur: Ex positie 25 jaar mu seum en Wind kracht; Dorpshuis, 9.30-12.00 uur: Bridge. ELLEMEET Dorpshuis, 9.50 uur: 55 plus Yogales door Lena Span, 13.00-17.00 uur: Bil jarten; 19.30 uur: Yogales door Ingrid Geers. NOORDGOUWE Dorpshuis,18.30: Repetitie Muziek vereniging Con Amore; 20.00 uur Badmintonavond. OOSTERLAND Dorpshuis de Oos terhof, 13.30 uur: Koersbal. RENESSE Blikmuseum de Blikvanger, 14.00- 17.00 uur: Tentoon stelling Huisvrouw geluk, Poppenka- mers en Kerst ex positie; Dorpshuis, 9.00-10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30-20.45 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk. SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00- 16.30 uur: Biljarten; SIRJANSLAND Dorpshuis, 19.30- 21.00 uur: Yoga; ZIERIKZEE FiZi, 14.30 uur: Sin terklaas en het Gouden Hoefijzer, 20.00 uur: Weg van Jou; Gebouw de Driehoek, 8.45- 9.45 uur: Fytaal Pi- lates; Jongerencen trum 4SD, 10.00- 11.30 uur: Koffie-in- loop voor mannen; Kinderboerderij de Punt, 14.00-16.30 uur: Sinterklaas feest; Stadhuismu seum, 14.30 uur: Rondleiding in het Gravensteen. ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00- 17.00 uur: Inloop Breek de Week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60