Help moslima's te ontsnappen Rechter geeft rivalen onderuit de zak Turbinerotoren meten anderhalf voetbalveld Bonbons 2 Maandagavond laat kantelde een Ipg-wagon in Vlissingen- Oost. Het ongeluk gebeurde nadat de trein het terrein van Vopak net had verlaten. LPG-TREIN ONTSPORING Commentaar Kamerlid Madeleine van Toorenburg van het CDA en haar collega Kathalijne Buitenweg van Groenlinks komen op voor de rechten van moslima's. Namens de twee partijen pleiten zij voor een wettelijke regeling voor de ontbinding van reli gieuze huwelijken. De aanleiding is de nog steeds zwaar achterge stelde positie van moslimvrouwen. Als een moslima haar man ver laat, beschouwt het islamitisch recht haar als een overspelige. Dat betekent soms een sociaal isolement of erger: eerwraak. Daarom is het heel goed dat CDA en Groenlinks hier werk van maken. De manier waarop is echter zeer onverstandig. Wie in autochtone Nederlandse kerkgemeenschappen behalve in het stadhuis ook in de kerk trouwt, weet dat die religieuze verbintenis zwaar telt. Maar ook, dat de plechtige kerkelijke belofte alleen iets zegt over intenties. Niet over formele rechten of plichten. Wie wil scheiden kan dat kerkelijk huwelijk gewoon negeren. Die kant moet het ook op met het islamitische huwelijk. Met speciale bepalingen in de Nederlandse wet over het beëindigen van moslimhuwelijken ontstaat een zeer onwenselijk verband met het islamitisch recht. Dat zou een begin zijn van het einde van de scheiding van kerk en staat. Weliswaar met goede bedoelingen, maar die wegen niet op tegen de fundamenteel foute keuze om het religi euze huwelijk te rechtvaardigen via bepalingen in de wetgeving. Dat moslimvrouwen die aan hun huwelijk willen ontsnappen niet genoeg hebben aan de Nederlandse wet is een sociaal probleem, geen juridisch. De beste oplossing is de snelle emancipatie van moslima's. Daar kunnen CD A en GroenLinks beter vol op inzetten. Als moslim mannen en hun imams niet meebewegen, als zij hun vrouwen niet vrijlaten, dan is hun godsdienst kansloos. Het islamitisch recht heeft in Nederland geen toekomst. CDA en GroenLinks in de fout met het rechtvaardigen van het islamitische huwelijk Ze kregen onenigheid over de om gangsregeling van kinderen. S. is de gescheiden man en B. de nieuwe vriend van de moeder van de kin deren. Ze gingen elkaar met een mes en een ijzeren staaf te lijf toen het niet lukte onderling overeen stemming te krijgen. De rechtbank vindt dat ze toen de belangen van de kinderen uit het oog verloren. Twee weken geleden wezen ze nog naar elkaar als het ging om wie dader was en naar zichzelf op de vraag wie slachtoffer was. De recht bank vindt dat ze allebei fout zaten. „De echte slachtoffers zijn de kin deren", zei de voorzitter van de rechtbank tijdens het voorlezen van het vonnis. S. is veroordeeld tot De echte slachtoffers van deze vechtpartij zijn de kinderen een celstraf van 210 dagen waarvan 46 voorwaardelijk. B. moet volgens de rechter een even zware straf krij gen. Omdat hij echter korter in voorarrest zat, wordt een deel van de onvoorwaardelijke celstraf van 164 dagen omgezet in een werkstraf van 240 uur. ALMANAK Het liep zo tegen Sinterklaas en die jonge Middelburger wilde nog iets kopen voor zijn geliefde. Al zoekend naar ideetjes liep hij langs de chocolaterie. Binnen in de winkel liet hij een goudkleu rig doosje vullen met heerlijke Belgische chocoladebonbons. De vriendelijke verkoopster volgde braaf zijn instructies en probeerde er een feestelijk pak ketje van te maken. „Is het voor Sinterklaas?", stelde zij haar standaardvraag voor het inpakken. Het antwoord van de bijdehante klant was wat minder standaard: „Nee, het is voor mijn vriendin." Chequevoor opvang A Seal Frits Barend bij Indische dag Actie voor waterfles ZIERIKZEE Idee van getij in haven bekroond Als alles volgens plan verloopt rijden er in de loop van vandaag weer treinen over het spoor langs de Frankrijkweg in Vlissingen- Oost. Na een dag voorbereiding werd gisteravond begonnen met het terug op de rails zetten van de ontspoorde tankwagon. Daarna kan ProRail beginnen met de reparatie van het spoor van deze zijtak van de hoofd spoorlijn in de haven. Die zijtak leidt naar Vopak, het op- en over slagbedrijf van onder meer lpg. De trein had maandagavond pas een paar honderd meter afgelegd toen de wagon uit de rails liep. Dinsdagochtend lijkt het busi ness as usual in Vlissingen-Oost. Vrachtwagens rijden af en aan over de Europaweg alsof er niet op relatief korte afstand een volle treinwagon met lpg op z'n kant ligt. Goederentreinen kunnen gewoon blijven rijden, behalve op het zijspoor uiteraard. Alleen bij de rotonde is sprake van enige reuring. Daar is de ontspoorde wagon goed te zien. Verkeer naar de bedrijven ver derop moet omrijden. „Een klein stukje terug en dan linksaf', zegt de verkeersregelaar. Daar staat de volgende man. Vriendelijk wijst hij de weg. „Hier linksaf." De omleiding gaat over een smal weggetje achter de vuilnisbelt langs. Iedereen moet even wach ten op z'n beurt: elkaar passeren is onmogelijk. Aan het einde van de omleiding is het treinongeval helemaal goed te zien. Het onge luk gebeurde precies in een bocht van de spoorlijn. Eén wagon ligt op z'n kant. Een beetje wegge zakt in de grond van het talud. De wagon ervoor houdt hem nog vast. Misschien een geluk bij een ongeluk, want wat zou er ge- Eén wagon ligt op z'n kant. Een beetje weggezakt in de grond van het talud beurd zijn als de wagon de spoor dijk afgerold zou zijn? Nog een wagon staat in de buurt, voor de rest is de spoorlijn leeg. In de vroege avond gaan de zware jongens van Mammoet aan de slag. Twee zware kranen moeten de ketelwagon weer op de rails zetten. Een derde kraan staat standby. Het kan nog een latertje worden. Niemand durft een exact tijdstip te noemen. Elf uur, twaalf uur? De voorberei dingen voor de hijs nemen uren in beslag. Maandagavond kwam al heel snel na de ontsporing de mededeling dat er geen gevaar dreigde. Maar dat maakt het her stelwerk er niet minder om. Volgens ontwikkelaar 0rsted (voorheen DONG Energy) zijn zulke grote rotors nog nergens ter wereld geïnstalleerd. De Deense energiereus heeft gekozen voor tur bines van Siemens en wel de Ga- mesa 8 megawatt. Dat is een vrij hoog vermogen, al zijn er inmid dels ook al turbines van 9,5 mega watt. Orsted zet altijd de nieuwste ge neratie windturbines neer als het nieuwe parken bouwt. Sinds 2007 is het vermogen per molen meer dan verdubbeld. Toen was dat nog 3,6 megawatt, nu dus 8 en binnenkort zal (bijna) 10 megawatt de norm zijn. „Grotere rotoren betekent meer energie per windturbine, waardoor de kosten voor schone energie om laag gaan. Daarom hebben we door de jaren heen nauw samengewerkt met de leveranciers om nog grotere en efficiëntere turbines te kunnen gebruiken", zegt Jasper Vis, direc teur Nederland van Orsted. woensdag 29 november 2017 n Twee mannen zijn allebei schul dig aan een vechtpartij in Brou wershaven, zo vindt de recht bank. Ze zijn veroordeeld omdat ze op 28 november 2015 met el kaar op de vuist gingen. Het zijn de 43-jarige R.S. (Brouwersha ven) en de één jaar oudere M.B. (Zonnemaire). Emile Calon Middelburg -Rechter in vonnis Tip? redactie@pzc.nl STELLENDAM Zeehondenopvang A Seal in Stellendam heeft afgelopen weekeinde van de Vereniging Ooster- schelde Campings een cheque van 5560 euro gekregen. De zes samen werkende campings op Schouwen-Duiveland, Tholen en Noord- en Zuid-Beveland hebben afgelopen zomer allerlei activiteiten georgani seerd, waarmee geld is verdiend. De vereniging is partner geworden van de zeehondenopvang. MIDDELBURG Bekend (sportverslagge ver Frits Barend (foto) en zijn vrouw Marijke van Haeften vertellen zater dag in Het Palet over Matzes en Mie, een boek over hun Jiddisch-lndi- sche achtergrond. Nadet Somers verhaalt in het wijkgebouw over Indi sche kruiden en planten. De twee lezingen zijn tussen 11.00 en 15.00 uur te volgen tijdens een the madag van Kinderen uit de Japanse Bezetting en de Bersiap (KJBB). ZIERIKZEE De wereldwinkel in Zierik- zee houdt in december een promotieactie voor de Dopper. Deze hervulbare waterfles is in 2009 be dacht om het gebruik van plastic flesjes uit de su permarkt terug te dringen en het drinken van kraan water te bevorderen. Met de aankoop van een Dop per ondersteun je water projecten van Simavi in Nepal. Het flesje heeft een eigen app, die de weg wijst naar waterkranen. De functie van de oude havens in Zierikzee kan worden hersteld door gedempt getij te realise ren. Leo Kaan en Goos- wijn Visscher zagen hun ruim twee jaar durend onderzoek hierover be kroond op de Water bouwdag in Rotterdam. De oplossing is fors goedkoper dan bagge ren. ZEELAND7 Wagon op Melita Lanting en Theo Giele Nieuwdorp In Borssele 1 en 2, de helft van het windpark dat 22 kilometer uit de Walcherse kust moet ver rijzen, komen windmolens met een rotordiameter van 167 meter. Dat is anderhalf keer zo lang als een voetbalveld. Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58