'Vreemde stippen' zijn geen reden tot zorg Sporthallen in Hulst openen deur voor weggestuurde leerlingen Ontmoetingscentrum in Oostburg draait prima Borek, freekeh en kunafa-mel 7 JOTA is na twee jaar al een begrip in Oostburg. Het centrum is laagdrempelig. Je kunt er breien, huiswerk maken, kapotte spullen laten repareren en ook gewoon een praatje maken. zv De uitdrukking 'ergens geen jota van snappen' heeft een Bij belse achter grond. De reden van bestaan van JOTA, het ontmoetings centrum in Oostburg, is daar entegen heel duidelijk. „De Protestantse kerken rond Oostburg, Waterland kerkje, Schoondijke, Groede en Breskens zochten twee jaar geleden een ruimte waar mensen zich kwetsbaar kun nen opstellen", vertelt domi nee Derk Blom. „De drempel om zomaar een kerk binnen te lopen is voor veel mensen meestal te hoog. We hebben hier daarom twee panden Voor veel mensen is de drempel om een kerk binnen te stappen te hoog verbouwd en zijn in eerste in stantie gestart met de voed- selbank." Inmiddels groeide JOTA uit tot een echt ontmoetingscen trum, dat jong en oud weten te vinden. „Hier komen men sen voor een kopje koffie of thee, voor een gesprek en om te luisteren. Alles draait hier om ontmoeting." JOTA is behalve laagdrem pelig ook gemakkelijk bereik baar. „We zitten op een A-lo catie, in het centrum van Oostburg aan het Raadhuis plein", zegt Blom. Het centrum wordt onder meer gefinancierd dankzij subsidie van het Oranjefonds en van Kerk en Wereld. „Daardoor kunnen we hier veel aanbieden voor een be taalbare prijs. We verkopen ook tweedehands boeken, daar hebben we dus eveneens wat inkomsten van." Conversatielessen Steeds meer mensen weten de weg naar JOTA te vinden. Eens in de twee weken is er een breiclubje en er zijn eens per maand conversatielessen voor vluchtelingen. „Vooral mensen die al een inburgeringscursus gedaan hebben en meer van onze taal willen leren, komen hier heen. Dat zijn heel gemoti veerde mensen." Blom somt nog meer activi teiten op. „We hebben JOTA- repair voor het herstellen van kapotte kleding en appara tuur. Dat gebeurt hier ter plekke. Er is een aantal tech nische mensen, en onze vrij willigers helpen de - vaak al lochtone - vrouwen om met een naaimachine om te gaan." Verder is er nog het mama café waar moeders met peu ters hun ervaringen uitwisse len. „We hebben nauw con tact met de basisscholen, en we organiseren ook allerlei andere activiteiten." SCHOONDIJKE Er is geen reden voor onrust over 'vreemde stippen' op straten en muren in Schoon dijke. Dat zegt burgemeester Marga Vermue van de gemeente Sluis. De raadsfractie van Nieuw Ge meentebelang trok aan de bel naar aanleiding van opmerkingen van bezorgde dorpsbewoners. Die had den op meerdere plekken 'onver klaarbare' stippen gezien op muren en schuttingen. Ze waren bang dat het signalen van inbrekers waren. Die zouden op die manier marke ren waar ze eventueel terechtkun nen voor een ongewenst bezoekje. De gemeente Sluis had de gelui den ook opgevangen, vertelde Ver mue aan de Sluise gemeenteraad. „Dit soort meldingen wordt regel matig gedaan in het land. De politie heeft ons laten weten dat er nooit enig verband is aangetoond met het aantal inbraken in een buurt." Extra alert Wie dergelijke tekens aanbrengt, is lang niet altijd te achterhalen. Wie er op let, ziet er overigens op veel plekken nogal wat. Overheidsorga nisaties en bedrijven gebruiken ze wel eens als markering. Soms is het het werk van particulieren. De po litie is de komende tijd wel extra alert in Schoondijke, gaf Vermue aan. Dat hebben de schooldirecteuren, Stichting Katholiek Onderwijs Hulst (SKOH) en de gemeente be sloten. De gymlessen werden af gewerkt in de sporthal van ge meenschapscentrum Den Dul- laert. Nadat de scholen in een brief hadden geklaagd over onveilige speeltoestellen en slechte hygiëne, waren ze niet meer welkom van het bestuur van Den Dullaert. Het bestuur bestrijdt ook dat het ma teriaal niet deugt. Bussen De scholen besloten zelf op te stappen en op zoek te gaan naar nieuwe locaties voor de gymles sen. Die zijn gevonden. De ge meente Hulst betaalt de bussen die de kinderen naar de sporthal in Graauw brengen. Ook in de gym zaal van het Reynaertcollege en de tennishal zijn leerlingen welkom. Die laatste bevindt zich saillant genoeg in Den Dullaert, maar het bestuur is geen uitbater van de tennishal. Daar kunnen leerlingen bijvoorbeeld voetballen en volley ballen. Lessen waarvoor materia len nodig zijn, gaan door in de an dere zalen. Hoe lang de scholen elders gym men, zal moeten blijken. „Zo lang we geen zekerheid hebben dat het materiaal in Den Dullaert in orde is, gaan we daar niet heen", zegt bestuurder Eddy van Remortel van SKOH. „Als Den Dullaert ons ervan kan overtuigen dat de boel veilig is en de hygiëne op orde is, gaan we kijken of we terugkeren." dinsdag 28 november 2017 Bij J OTA is plaats voor iedereen Wilma Valk Oostburg - Derk Blom, JOTA Voor meer informatie over JOTA: kijk op de Facebook- pagina JOTA Oostburg. Aardappelen en groente eten ze in Syrië ook, net als hier. Maar wel klaargemaakt volgens de regels waaraan gelovige moslims zich dienen te houden. Halal dus. Halal was ook de maaltijd die vijf Syrische sta tushouders zaterdag klaarmaakten bij JOTA. Geholpen door drie vrijwilligers kookten ze voor maar liefst vijftig gasten. Borek, falafel en free keh stonden op het menu, maar ook rijst met kip en dorperwten. Er was kibbeh van aardap pel, een fattoush-salade als bijgerecht en ku- nafa-mel, een soort baklava, als dessert. JOTA houdt komend voorjaar weer een buitenlandse maaltijd-dag, maar dan met statushouders uit een ander land. Kinderen van de basisscholen Nobelhorst, Moerschans en de Wereldboom in Hulst kunnen vanaf vandaag gymmen in de sporthallen in Graauw, de zaal van het Reynaertcollege aan de Gildenstraat en de Hulster ten- nishal. Bob Maes Hulst Shadya uit Syrië kookte zaterdag bij JOTA voor vijftig eters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 84