Raymond Knops moet ruzie met gehavend Sint-Maarten sussen M Duitsers willen ook een bajeskalender RITEL I 28 Buurland enthousiast over coldcaseproject Samsung Galaxy S8 Wat weet u? 7 Er zijn veel mensen met kennis van onop geloste zaken cr Daarover heeft de Nederlandse politie afspraken gemaakt bij een coldcasecongres in Hamburg. „Het enthousiasme bij de Duitse colle ga's is groot", vertelt Aart Garssen, landelijk portefeuillehouder cold cases van de Nationale Politie en hoofd van de recherche in Oost- Nederland. Na een geslaagde proefin vijf ge vangenissen werd de coldcaseka lender afgelopen juli opgehangen in alle 25 Nederlandse strafinrich tingen. „Een belangrijke vraag was: zorgt de kalender voor onrust onder gedetineerden?", zegt Gars sen. „Dat was niet het geval en daarom werd de proef uitgebreid naar het hele land." Nu hebben ruim 30.000 gedeti neerden de kalender in hun cel hangen, met daarop details over 52 onopgeloste levensdelicten en ver missingen: elke week een nieuwe zaak. Zo staat deze week de moord centraal op 'Jan Patat' uit Putters- hoek, een patatboer die op 3 de cember 2000 in zijn woning werd overvallen en doodgeschoten. De gouden tip levert nog altijd een beloning op van 15.000 euro. Voor alle 52 zaken telt het tipgeld op tot zo'n 800.000 euro. Bedenker „De kalender bestaat nog nergens anders in de wereld", zegt Garssen. Bedenker Jeroen Hammer - re- cherchekundige in Oost-Neder land - zag in Amerika een kaart- spel voor gedetineerden met op elke kaart een cold case. „Daarvan hebben we in Nederland gezegd: dat spelelement vinden we niet gepast bij serieuze moordzaken. Daarom werd het een kalender." Met het kaartspel boekte de Amerikaanse recherche grote suc cessen. „Meerdere zaken zijn er door opgelost." Of de proef ook in Nederland een succes is, moet eind december blijken. Dan wor den de resultaten verwacht van een uitgebreide evaluatie. „Samen met de gevangenissen en het Openbaar Ministerie onderzoeken we wat de kalender heeft opgele verd", zegt Garssen. Hij is blij met de belangstelling uit Duitsland. „De Duitse collega's willen leren van onze aanpak van cold cases. Daar zijn in Duitsland ook de mogelijkheden voor: een moord verjaart daar nooit. In Ne derland is dat ook zo, maar het geldt pas voor moord- en dood- slagzaken vanaf 1988." De bajeskalender die in juli werd uitgedeeld aan alle gevange nen is voorzien van teksten in het Spaans, Engels, Russisch en Ara bisch. Verder staat er behalve een telefoonnummer ook een post adres op voor schriftelijke tips. „De mogelijkheden om cold cases op te lossen zijn de afgelopen jaren flink vergroot", vertelt Gars sen. „Sinds de vorming van de Na tionale Politie heeft elke regionale eenheid een team dat zich richt op onopgeloste zaken. Ook is het zo dat je vroeger een bloedvlek met de omvang van een stuiver nodig had om een dna-spoor te vinden. Nu heb je al genoeg aan minuscule huidschilfers die achterblijven, bijvoorbeeld op een deurklink." Afhankelijk De politie is sterk afhankelijk van nieuwe tips om moordzaken op te lossen. „We denken dat in Neder land heel veel mensen rondlopen die kennis hebben over onopge loste zaken. Daarom zijn we be gonnen met de kalender: we zoe ken naar wegen om die getuigen te verleiden hun verhaal te doen. Doe het niet voor de politie, doe het voor de nabestaanden." Het was Garssen die eind vorig jaar aankondigde dat twee man nen waren gepakt voor de moord op Alex Wiegmink uit Drempt. Na 13 jaar was de Posbankmoord op gelost. „Dat zorgt voor een enorme ontlading bij de nabestaanden." De schade is er enorm: zowel fysiek als politiek. Politiek ligt het eiland ook in puin. Het bezoek van Knops (CDA, Koninkrijksre laties) stond gepland als eerste stop op een kennismakingstour langs de Caribische eilanden van ons ko ninkrijk. Maar de staatssecretaris zal vooral z'n diplomatieke kant moeten laten zien. Zeker omdat hij de koning vooruit reist, die deze week ook landt. Knops moet nog eens uitleggen waarom onze regering vrijdag staatsrechtelijke powerplay speelde, door de premier van het eiland te ontslaan. William Marlin weigerde z'n functie neer te leggen, nadat hij door het parlement was wegge stuurd. Ingrijpen vanuit Den Haag ligt echter gevoelig: Sint-Maarten is een zelfstandig land, maar óók een deel van ons koninkrijk. Rutte wil de schijn vermijden dat Nederland er even komt bepalen wie de baas is. Marlin zei dus precies dat toen hij dit weekeinde nog één keer achterom spuugde: „Het is duidelijk dat de Nederlanders op Sint- Maarten de volledige controle willen heb ben." Maar Rutte bere- deneerde dat Marlin I de wederopbouw in de weg stond. Hij wilde niet instemmen met de voorwaar den die Nederland heeft verbonden aan het steungeld na Irma. Neder land is hard nodig, nu het klaarstaat met 550 miljoen euro. Maar Rutte vertikt het om een blanco cheque uit te schrijven. Er moet door Haagse ambtenaren en een speciale 'integriteitskamer' worden toege zien op de besteding van de nood gelden, maar daar wilde Marlin niet aan. Het parlement wel. Dus nu die hobbel uit de weg is, kan Knops zijn agenda doorzetten, onder meer met interim-premier Boasman, die als minister van Justitie een redelijk goede reputatie heeft. Helmond: 8-jarige Manon Seijkens verinoord CD c Voor ondernemers! 10 GB Data Onbeperkt min/sms ti:i.E2 dinsdag 28 november 2017 De speciale coldcasekalender die is verspreid in alle Neder landse gevangenissen, gaat de grens over. De Duitse politie heeft interesse om een eigen kalender te maken en die uit te delen in de Duitse bajes. Peter Winterman Den Haag/Hamburg 800 mensen kennen iemand die een ernstig delict heeft gepleegd dat nog niet is opgelost. Uw informatie kan het laatste puzzelstukje zijn om een zaak op te lossen. In alle gevangenissen in Nederland wordt aandacht besteed aan cold cases. —Aart Garssen, Nationale Politie Zijn allereerste bezoek aan het door orkaan Irma geteisterde Sint-Maarten is al direct bela den. Staatssecretaris Raymond Knops moet na weken van ruzie tussen het eilandbestuur en ons land proberen om de kou uit de lucht te krijgen. Tobias den Hartog Den Haag GO I Op donderdag 10 augustus 1995 verdween de 8-jarige Manon Seijkens uit Helmond. Zes maanden later, op zaterdag 17 februari 1996, werd haar lichaampje gevonden in de bos jes bij het Helmonds kanaal. De ouders van Manon waren gescheiden en Manon woonde bij haar moeder in Helmond aan de Marslaan. Die straat ligt vlakbij het Helmonds kanaal, in de volkswijk De Eeuwsels. Manon was veel op straat en was volgens sommigen een brutaaltje. Manon bleek door een misdrijf om het leven te zijn gebracht en is vermoedelijk ook seksueel misbruikt. Haar lichaam werd gevonden op een paar honderd meter van haar huis. In 1998 Maandag 13 februari Dinsdag 14 februari Woensdag 15 februari —5 O) Donderdag 16 februari Vrijdag 17 februari werd een man aangehouden, maar in hoger beroep vrijge sproken. Het is dus nog steeds niet be kend wie Manon gedood heeft. Zaterdag 18 februari Zondag 19 februari Tips: 0800 - 6070 coldcase@politle.nl In de kalender wordt informatie gevraagd over onopgeloste zaken. Bijbetaling: 0,00 33U WED, MARCH 29 p/mnd (excl. btw) 1159(1) Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7