m Luchtfoto's van Karei Tomeï in groot formaat 10 Vanuit de lucht zie je watje kent, maar dan net even anders. Karei Tomeï wordt kunstluchtfoto- graaf genoemd. Hij vloog ook boven Zeeland. Si l Omdat het zo plat is bij ons. Daarom, schrijft Wim Pijbes, zijn we al eeuwenlang gefas cineerd door vogel vluchtperspectieven. De wereld van bovenaf gezien, je kunt er ons in de Lage Landen bij de zee wak ker voor maken. De oud-directeur van het Rijksmuseum in Amster dam wijst in dat verband op het al in 1544 verschenen 'Gezicht op Amsterdam in vogelvlucht'. Dat was in een tijd dat we nog niet de beschikking hadden over lucht ballonnen, laat staan over helikop ters of vliegtuigen. Pijbes schrijft het voorwoord in het gloednieuwe boek 'NLXL', waarin 239 groot formaat luchtfo to's van Karei Tomeï zijn opgeno men. In onze tijd waarin iedereen er maar op los klikt en klakt en we verwend worden met satelliet- en dronefoto's van hoge kwaliteit, moet je als luchtfotograaf heel wat in huis hebben om je te onder scheiden. Volgens Pijbes heeft To meï dat in grote mate: „Hij laat ons Nederland zien zoals we het ken nen, maar nooit eerder hebben ge zien." Tomeï (1941) specialiseerde zich sinds 1973 in luchtfotografie. In Zeeland is hij geen onbekende. In 2011 publiceerde hij het fotoboek 'Over Zeeland', in 2015 gevolgd door een geactualiseerde versie met dezelfde titel. Het nu versche nen fotoboek 'NLXL' is ook een vervolg. De eerste 'NLXL' zag het licht in 2008. De foto's zijn geru briceerd in ruime thema's als 'Maakbaar', 'Architectuur', 'Delta', 'Economie', 'Innovatie', 'Natuur', 'Landschap' en 'Ontspanning'. Ja cob Vossestein (1949) was lange tijd als 'interculturalist' verbon den aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Hij schreef de inleidende teksten bij elk thema. Voor Tomeï is Zeeland een spe ciaal vlieggebied. Hij vangt de pro vincie in kernwoorden als hori zon, ruimte, rust, plat, land, water, overloopgebied. Vooral de kustlijn biedt hem een mooie combi van wat mens en natuur voortbrengen. In 'NLXL' is die Zeeuwse kust ruim vertegenwoordigd, maar ook door historie getekende steden als Hulst en Oost-Souburg springen in het oog. dinsdag 28 november 2017 3D Zeeland in vogelperspectief Jan van Damme Karei Tomeï: NLXL - Scriptum Pu blishers, hardcover, 400 pagina's, 49,99 euro. De vesting van Hulst, fotos kareltomeï Rammegors, Sint Philipsland. Hangcultuurmosselen in de Oosterschelde. Inlagen bij Zierikzee. De ringwalburcht van Oost-Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69