Buschauffeur in Waasland Droombaan in Willebroek Rijk reikt scholen de helpende hand 3 den was." De eisen van chemische bedrijven in de Kanaalzone lagen te hoog voor deze groep, zegt Buter. Over de grens vonden ze wel werk. Meestal in Gent, in de assemblage bij Volvo en als operator, kraandrij ver of chauffeur bij staalproducent ArcelorMittal in Gent. Ook in de Vlaamse logistiek wer ken veel Zeeuwen. Daarnaast vindt een aantal lager opgeleiden - met name vrouwen - een baan als thuis hulp bij particulieren. Door het Vlaamse systeem van diensten cheques is dat een groeimarkt. De Zeeuwse arbeidsmarkt is krap door een laag werkloosheidscijfer van 3,1 procent. Desondanks orga niseren UWV en Eures ook volgend jaar bijeenkomsten voor Vlaamse werkgevers en Zeeuwse werkzoe kenden. Ze vormen geen bedrei ging voor de Zeeuwse werkgevers, zegt Buter: „Zeeuwen kijken pas over de grens als ze hier echt niks kunnen vinden." m «laamse werkgevers kijken minder streng naar If je cv, maar letten meer op je ervaring en je mo- lv tivatie. Bovendien geven ze je sneller een vast contract (want het ontslagrecht is soepeler dan in Nederland) en steken ze veel geld in scholing van hun werknemers. René Vinke (42) uit Terneuzen zit momenteel in de schoolbankjes van busmaatschappij Waaslandia. „Je krijgt instructies over de apparatuur in de bus, het kaartsysteem, de abonnementskosten en ga zo maar door. Ik ga 8 december aan de slag." „Het is geen nieuw vak voor mij. Ik heb voor Ne derlandse en Zeeuwse maatschappijen gereden. Mijn laatste baan was voor de Vlaamse vervoersmaat schappij De Lijn. Waaslandia is in feite een pachter van De Lijn." „Werken in Vlaanderen heeft voor- en nadelen. Je moet twee keer je belastingaangifte doen. Ik doe dat zelf, want anders gaat mijn fiscaal voordeel naar de accountant. Daarentegen is het bruto uur loon hoger in Vlaanderen: 14,80 euro per uur tegen 12,60 in Nederland. Dat scheelt 200 tot 300 euro per maand. Verder is de ziektekostenverzekering goedkoper, krijg je meer vakantie geld, een dertiende maand en word je voorzien van maaltijd cheques waarmee je ook bood schappen kunt doen in de su permarkt.,, „Ook de benzine is goed koper. Goed, er is wel meer hiërarchie en je moet de Ol- lander-moppen kunnen verdragen. De cijfers van UWV en Eures, het Europese portaal voor arbeid over de grens, spreken boekdelen. In 2010 werkten er 2465 Nederlanders in de provincies Oost- en West- Vlaanderen. Inmiddels zijn dat 4068 mensen. Het aantal Vlamin gen uit beide provincies dat in Ne derland werkt, is met ruim 2100 al jaren stabiel. Van de groep grensarbeiders in beide Vlaamse provincies komt minstens 90 procent uit Zeeland. Het gros woont in Zeeuws-Vlaan deren, weet Eures-adviseur Frans Buter. De cijfers zijn wel licht ver vuild. Ook de Vlamingen die in Zeeland, overwegend bezuiden de Westerschelde, zijn komen wonen, tellen mee. Dat betreft er naar schatting een paar honderd. Maar toch, de trend is duidelijk, zeggen Buter, zijn collega Martin Rijk en Toine Witters, manager werkge versdienstverlening en linemana- gerbij Eures. „Steeds meer mensen vinden een baan in Vlaanderen." Het aantal Zeeuwse grenspende- laars is sinds 2010 sterk gestegen door faillissementen en bedrijfs sluitingen in Zeeland. „Zalco, Thermphos, Philips, Neckermann, Sas Glas. Het betrof vele honderden mensen. Er werkten veel produc tiemedewerkers voor wie in Zee land geen vergelijkbare baan te vin- ij toeval vond Matthijs Klaasse (34) uit Kam perland een droombaan bij AED in het Vlaamse Willebroek. De distributeur van audio-apparatuur in de Benelux zocht een merkmanager. Nu voert AED ook het Amerikaanse audio- merk QSC, waarmee Klaasse erva ring had opgedaan in zijn baan bij de Zeeuwse multinational Bax- shop. „Het is een uitdagende baan en een opstap na Bax. AED wil het merk QSC ook in Duitsland en Engeland op de kaart zetten. Daarnaast zit ik regelmatig op het hoofdkantoor van QSC in de Verenigde Staten. Dat betekent dat ik veel moet reizen. De ene dag zit je in Willebroek om een promofilm op te nemen, de andere dag vlieg je naar Amerika. Het nadeel is dat je meer wordt geleefd. En dan de files op de Ring in Antwerpen... Eén dag per week werk ik vanuit huis. Lekker rustig." „Over een baan in België heb ik niet lang getwijfeld. Er staat toch geen muur tussen de landen? Ja, in Vlaamse bedrijven is er meer hiërarchie. Hoe zuidelij ker je komt, hoe meer de baas de baas is. Tegelijkertijd zijn ze Bourgondischer." „De beste zaken in België doe je tijdens een hapje en een drankje. Ik raad mensen die een baan in Vlaande ren overwegen aan de praktische kant goed voor te be reiden. Ik heb me laten adviseren door een accountant in Hulst die ervaring heeft met grensarbeid. Toen wist ik nog niet dat er een Grensinfopunt Terneuzen be staat." Er is, verdeeld over vier jaar, zo'n 22 miljoen euro nodig om handen en voeten te geven aan het toekomst plan van de 'Taskforce Toekomst Voortgezet Onderwijs Zeeuws- Vlaanderen', dat vorige maand werd gepresenteerd. Daarmee moet voorkomen worden dat het Zwin College in Oostburg en later ook het Reynaertcollege in Hulst om vallen. Er wordt onder meer ingezet op een fusie van de scholen in Ter neuzen en meer samenwerking tussen de overblijvende drie scho len. Ook is er alvast geld gereser veerd voor een onderwijskundig plan - dat wordt de komende maanden uitgewerkt door de schoolbesturen. Het Rijk doet een flinke duit in de zak. Meerdere ministeries leggen samen zo'n 19 miljoen euro op tafel. De rest, een kleine vier miljoen in vier jaar tijd, wordt eerlijk verdeeld tussen de provincie en de gemeen ten Sluis, Terneuzen en Hulst. De gemeenteraden en Provinci ale Staten moeten nog wel akkoord gaan. De raden praten er deze week over in commissieverband, besluit vorming volgt in december. De Sta- Ook de scholen moeten nu hun verantwoordelijkheid nemen en doorpakken tencommissie economie leek afge lopen week alvast bereidwillig. Ook de onderwijswethouders in Zeeuws-Vlaanderen vinden het plan prima te verdedigen bij hun gemeenteraden. „Kijk eens wat het Rijk bijdraagt", geeft Cees Liefting (Terneuzen) aan. „Dat gaat om veel geld. Ik snap heel goed dat ze in Den Haag verwachten dat wij ook een duit in het zakje doen." Wethouder Jack Werkman (Sluis) is het daarmee eens, maar wijst ook naar de scholen. „We dra gen nu bij aan een plan waarin nog geen onderwijsvernieuwingen zijn opgenomen. De scholen moeten echt hun verantwoordelijkheid ne men en doorpakken, ook als dat leidt tot moeilijke besluiten." Een toekomstplan moet de komende maanden vorm krijgen. Werkman wil meekijken bij de totstandko ming ervan. „Als we er zoveel geld insteken, vind ik dat we wel mogen meedenken en adviseren." De visie moet ertoe leiden dat de scholen over vier jaar de eigen broek kunnen ophouden. Dan is ook de landelijke wetgeving veran derd, hoopt wethouder Frank van Driessche (Hulst). „Zodat er struc tureel meer geld naar onderwijs in dunbevolkte gebieden en krimpre- gio's gaat." Van Driessche vraagt ook aandacht voor het voortbestaan van peutergroepen op basisscholen. Die moeten voorkomen dat kinde ren naar Vlaanderen vertrekken. Daar is onderwijs vanaf 2,5 jaar (zo goed als) gratis. Het geld voor de Zeeuws-Vlaamse startgroepen is bijna op, en er is nog geen geld voor gevonden. „Daarover blijven we in Den Haag overleggen", zegt Van Driessche. „Als die startgroepen wegvallen, is de rest van alle plan nen immers minder kansrijk." dinsdag 28 november 2017 vaker in Vlaamse baan René Vinke: „Werken in Vlaanderen heeft voor- en nadelen. FOTO RENÉ VINKE Frank Balkenende Vlissingen De financiering van het plan om de toekomst van het voortgezet onderwijs in Zeeuws-Vlaande- ren te redden, lijkt rond. Het Rijk, de provincie en de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten zijn het eens over de verdeling van de kosten. De volksverte genwoordigingen moeten wel nog instemmen. Martijn de Koning Oostburg -Jack Werkman, wethouder Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66