Parel aan de Oostzee Verrassend stappen in Sofia Hhuuwm Qiltimk? 'Wtumm tymuij? 'Waiifem Sclia? Lezersaanbieding - Sofia Waar starten? Koninklijk Lange Markt Lezersaanbieding - Gdansk In Praag, de Gouden Stad aan de Moldau, is er naast de bekende highlights nog veel meer te ontdekken. Het is een stad vol ingehouden emotie en mysterie, ingetogen en tegelijk trots op haar monumentale pracht. Waar starten? Moedertje Lezersaanbieding - Praag Waar starten? Veelzijdig Ga naar pzc.nl/stedentrips Ga naar pzc.nl/sofia Onontdekt door de grote massa, geliefd bij de kenners: de oude Poolse Hanzestad Gdansk doet zijn bijnaam Parel aan de Oostzee eer aan. Na de Tweede Wereldoorlog werd het ruim duizend jaar oude centrum met schilderachtige straatjes schitterend herbouwd. Fijne stranden vlakbij, moderne mensen, genoeg (uitgaans)vertier en spotgoedkope restaurants laten Gdansk weer groeien en bloeien. Aan de Lange Kade (Dtugie Pobrzeze). De negenhonderd meter lange weg langs de Mottawa- rivier staat vol met prachtige pakhuizen en grachtenpanden die de stad een Vlaams-Hollands tintje geven. Niet zo gek, want in de bloeitijd van de Hanzeroute had Gdansk (Danzig op z'n Duits) al veel contact met de Nederlanden. De Ulica Dtuga, de Lange Straat, is het hart van het historische centrum. In de Middeleeuwen was deze straat een belangrijk deel van de Koninklijke Route waarover koningen de stad binnen paradeerden. Vandaag de dag voelt u zich hier als toerist de koning te rijk: de hoofdstraat, met aan de westkant de fraaie Gouden Poort en aan de oostkant de Lange Markt, wordt geflankeerd door puike bouwwerken. De Lange Markt (Dtugi Targ) is sowieso een plek om bij stil te staan of stil te zitten. Terrassen, koopmanshuizen met fantastische gevels, de Neptunus-fontein en straatartiesten maken de kleurrijke markt tot een fijne plek om te zien en gezien te worden. Ga naar pzc.nl/gdansk De pracht van Praag Beginner in Praag? Een centraal punt is de befaamde Karelsbrug over de Moldau, die het middeleeuwse stadsdeel Staré Mësto met zijn netwerk van steegjes en binnenpleintjes verbindt met het iets minder oude MaLé Strana. Daar, naar het westen, torenen de Praagse Burcht, het helderwitte Strahov-klooster en de Sint-Vitus- kathedraal boven alles uit. Vanaf de brug ziet u de stad en de rivier. En de mensen: ze staan vooral bij het mysterieuze beeld van Johannes van Nepomuk halverwege de brug. Raakt u dat aan, dan valt geLuk u ten deel. Maar Praag - inwoners noemen hun stad wel Maticka, Moedertje - verbergt meer moois. Het Dansende Huis, een wonderlijk voorbeeld van moderne architectuur. Bij het herdenkingsmonument voor slachtoffers van de communistische dictatuur (1948-1989) hangt de emotie in de lucht: het staat symbool voor het lijden van een volk, nog zo kort geleden. Tijd voor U Flekü, een traditioneel bierhuis 'sinds 1499'! Op de binnenplaats zitten gasten aan houten tafels. De ober vraagt niet eens welke pivo (bier) u belieft: het wordt zwart huisbier, Flekovsky Lezak. Ga naar pzc.nl/praag Commerciële bijlage 28 november 2017 Prachtige oude Hanzestad vol indrukwekkende verhalen. Energieke, levendige sfeer: prima uitgaansstad, goedkoop eten en stappen. 's Zomers flaneren op het strand van Stogi Plaza, 's winters schaatsen op de ijsbaan. Veel bezienswaardigs zonder hectiek; bijna ingetogen. Architectuur uit alle voorbije eeuwen. Naar hartenlust shoppen: veel trendy winkels en de prijzen vallen mee. De hoofdstad van Bulgarije stijgt snel op de ranglijst van verrassende stedentrips. En terecht, want Sofia barst van de cultuurschatten en bijzondere bouwwerken, terwijl u er goed én spotgoedkoop kunt dineren, shoppen en stappen. Dompel u onder in een 'andere' (Balkan-)wereld die toch zo verbazingwekkend dichtbij is. Aan de Vitosha Boulevard. Het is de belangrijkste winkelstraat van Sofia, met chique winkels, goede restaurants en gezellige bars. Laat u daarnaast verrassen door prachtige panden, zoals het Nationale Paleis van CuLtuur, een fenomenaal bouwwerk dat dankzij fraaie belichting ook 's avonds een must see is. Bulgarije kende een woelige geschiedenis met talloze bezetters. Dat ziet u vandaag de dag terug in een bonte mix aan bezienswaardigheden: naast oud Sovjet-beton vindt u moskeeën en synagogen, maar ook tempels, kerken en kathedralen. Het bekendste en vaak bejubelde bouwwerk is de Alexander Nevski-kathedraal in het centrum. Ook het Nationaal Historisch Museum aan de voet van de Vitosha- bergen is - van binnen en van buiten - zeer de moeite waard. Loop de trap op in de achterste zaal en u wordt beloond met een prachtig uitzicht over de stad. De goedkoopste hoofdstad van Europa', met uiterst vriendelijke prijzen in restaurants en het nachtleven. Veelzijdige stad met een interessante mix van een Oost-Europese en 'westerse' wereld. Vitosha-gebergte onder handbereik: 's zomers wandelen, 's winters met de lift omhoog naar een klein skigebied, Relax in heerlijke tuinen en prachtige Praagse parken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61