Kinderen en een nieuwe vriend fi 6 STEVEN PONT y De effecten Lekker, zo'n biertje of wijntje. Maar hoe schadelijk is alcohol precies? En wat doet drank op de route tussen je glas en de wc-pot? Vraag het de deskundige I Allereerst is het verstandig te beseffen dat de komst van je nieuwe vriend symbool staat voor het einde van de relatie die je ooit met de vader van je kinderen had. Kinderen willen meestal niets liever dan dat hun ouders bij elkaar zijn en de komst van nieuwe partners kan ze pijn lijk duidelijk maken dat dat niet meer gaat gebeu ren. Dat besef dat het nu echt over is tussen jou en je ex-partner wil niet zeggen dat ze hun verzet dan ook meteen maar opgeven en ze geven zich dus ook niet in de nieuwe situatie zomaar gewon nen. Verder kan het zijn dat ze het idee hebben (terecht of onterecht) dat je nieuwe vriend zich ook als een vader zal gaan gedragen. En tja, daar hebben ze er natuurlijk al één van en daar zijn ze loyaal aan. Door hun gestamp op de trap maken ze duidelijk dat ze je nieuwe vriend liever kwijt dan rijk zijn (ik moet zeggen dat ze een creatieve manier hebben gevonden om hun ongenoegen duidelijk te maken, ik heb erger meegemaakt), maar het gestamp op de trap is het probleem niet. Dat ligt dieper. nog eens bij ze thuis plaatsvindt. En je thuis is nu net natuurlijk de plek waarvan je hoopt dat die in ieder geval veilig is. En kennelijk ervaren ze dat nu niet zo. Wat je dus moet doen is contact zoeken met je kinderen en aan ze vragen hoe zij de nieuwe situatie ervaren. Je hoeft niets op te lossen, maar begin eens met ze te vragen waarom ze stampen op de trap (in plaats van dat alleen maar te verbie den, bijvoorbeeld). In bijna alle gedrag zit immers een boodschap verborgen en ze proberen je dus iets duidelijk te maken. Pas wanneer je werkelijk weet hoe zij tegen de nieuwe situatie aankijken kun je werkelijk contact met ze maken en hun angsten, zorgen en onzekerheden met ze bespre ken. Laat ze merken dat wat zij van de nieuwe situ atie vinden belangrijk voor je is en probeer samen te onderzoeken wat zij nodig hebben om te wen nen aan het feit dat je een nieuwe vriend hebt. Want hun gedrag is misschien hinderlijk, maar het is ook zo logisch als wat. Het gedrag van je kinderen is logisch, ze voelen zich onveilig HET PANEL 1. De maag 2. Bloedbaan 3. De lever 4. De darmen 5. De penis dinsdag 28 november 2017 GO Psycholoog Steven Pont beantwoordt lezersvragen. Op je gezondheid? Na mijn scheiding ben ik driejaar alleen ge weest. Sinds kort heb ik een nieuwe vriend. Mijn kinderen van 9 en 12 jaar verzetten zich hevig tegen zijn komst. Ze doen onbeleefd tegen hem als hij bij ons thuis is en lopen te stampen op de trap. Wat moet ik doen? De komst van je nieuwe vriend veroorzaakt voor je kinderen een onveilige situatie die ook Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff VOEDINGS DESKUNDIGE Klaske van Norren Samuel Bom Nadat je een slok hebt geno men, komt de drank al snel in de maag aan. 20 procent van alle gedronken alcohol komt via dit spijsverteringsorgaan in de bloedsomloop. De maagwand met zijn beschermende slijmlaag laat een deel door. „Als je te veel drinkt, raakt die laag geïrriteerd zegt Aatje Sierksma van het Kennis Instituut Bier. „Daardoor kun je van een paar glazen te veel misselijk worden." 80 procent van alle alcohol spoelt richting de darmen. Hoe voller de maag, hoe langzamer dit gaat. Frans Kok, emeritus hoogleraar in de voedingswe tenschappen: „Alcohol werkt geleidelijker wanneer je op een volle maag drinkt. Leg daarom een bodempje. In mijn studententijd dronken we voor het uitgaan eerst glazen melk. Daarna kun je best wat aan." Via je bloedbaan verspreidt alcohol zich door je lijf. Bij inname van hooguit een glas per dag kan alcohol helpen tegen hart en vaatziekten. Sierksma: „Alcohol stimuleert de aan maak van een goed cholesterol. Dit HDL haalt de slechte vetten uit je aderen zodat de lever ze kan afbreken. Dat schoont je aderen wat goed is voor je hart. Daarom noe men we HDL soms 'Hoop Doet Leven'." Drink je meer dan een glas per dag, dan verdwijnen de voordelen en doe je je hart- en vaatstel sel kwaad. „Mannen hebben meer li chaamswater dan vrouwen. Zij hebben meer vetweefsel. Alcohol lost in water LIEFDES EXPERT Jan Drost Elke druppel alcohol eindigt vroeger of later bij de lever, die het uitje lichaam filtert. Frans Kok: „De lever ziet alcohol als gif dat direct moet worden afgebro ken. Het gebruikt daarvoor spe ciale enzymen die alcohol om zetten in aldehyde, een giftige stof die het pas later afbreekt. „De lever kan 1,3 promille per uur verwerken", zegt Nico van der Lely, kinderarts en alcoholexpert. Dat is circa één tot anderhalf uur per glas. „De lever is een mooi orgaan. Als je één keer veel drinkt, herstelt de schade zich. Maar drink je regelmatig, dan ris keer je ziektes als kanker." Ook volgens Kok moet je je lever niet lang belasten, omdat het ook verantwoordelijk is voor vet- afbraak: „Een overbelaste lever zet vet af in zijn eigen cellen. Dit noemen we leververvetting en is een serieus probleem. Je moet er veel voor drinken. Een alcoho list kan ook levercirrose krijgen. Dan heeft de lever zoveel litte kenweefsel dat het zich niet meer kan herstellen. Daar kun je aan doodgaan." Frans Kok: „Darmen nemen de meeste alcohol op: 80 procent van elke slok. Dat de opna mecapaci teit zo groot is, is logisch: het darm kanaal is zeven meter lang, wat al coholmole culen alle tijd geeft om zich in de bloed baan te werken." Dat is niet per se goed nieuws. Bij de afgifte van alcohol vanuit de darmen aan de bloedsom loop kunnen ook bacteriën en afvalstoffen meeglippen, die je een infectie kunnen bezorgen. Ook aldehyde, de stof die vrij komt bij de afbraak van alco hol, is niet goed voor je dar men. op en verdunt dus sneller bij mannen Daardoor stijgt het alcoholpercen tage in het bloed van vrouwen sneller, zelfs als ze even veel drin ken als mannen." I Veel drinken be vordert je seks leven niet. Boven matig gebruik van alcohol zorgt voor tijdelijke impoten tie. Omdat bij een hoge dosering je hersenen minder snel signalen ver werken, ervaar je minder van het lief desspel. Volgens het Trimbos-Insti tuut verlaagt alco hol bij mannen ook de testosteron- spiegel, waardoor erecties uitblijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50