Nederlanders willen vooral meer aandacht als cadeau 44 5 Snelle eters worden eerder ziek ven van hun ouders en groeien op tot relaxte mensen. Dat wil ik voor mijn dochter ook. Gelukkig laat mijn werk toe dat ik haar kan meenemen, zelfs toen ze nog een baby was. We zijn bijna al tijd samen. Maar we doen dan voor namelijk mijn dingen; hout opstape len of iets repareren, voor de kippen zorgen. Yuna en ik zijn veel buiten. Ik vind het belangrijk dat ze de natuur ervaart en zichzelf kan vermaken. Toen Yuna een baby was droeg ik haar veel in een draagzak bij me. Een kinderwagen voelde voor mij meer afstandelijk, onnatuurlijk. Ook sla pen we dicht bij elkaar. Bij veel die ren is het ondenkbaar dat een moe der haar jong onbeschermd laat sla pen. Hoe wij in de westerse wereld tegen dit soort dingen aankijken was vroeger voor mij heel normaal, maar dat boek, The Continuum Concept, heeft mijn visie veranderd. Een kind heeft heel weinig nodig. In haar eerste levensfase was het voor mij belangrijk om mijn gevoel daarin te volgen en altijd samen te zijn. La ter merkte ik dat ze eraan toe was om zelf op ontdekking te gaan. Inmid dels gaat Yuna naar de peuterspeel zaal en vindt ze het heerlijk om daar met andere kinderen te spelen. Ze is leergierig en zoekt het sociale graag en makkelijk op. Ze kan zich goed staande houden tussen anderen." Maak je niet druk om een kras of deuk „Er ging een wereld voor me open toen Yuna geboren werd en er baby spullen moesten komen. Van ieder een kreeg ik wat. Ik vind het nog steeds zonde om kinderkleding te kopen. Ze draagt het maar zo kort. Heel soms, als ik iets heel leuks zie voor haar koop ik het wel. Voor mezelf heb ik geen tijd om te winkelen. Misschien dat het deze winter lukt om weer eens iets nieuws te kopen? Ik probeer met een klein budget rond te komen. Niet omdat ik gierig ben, maar omdat ik dure spullen niet nodig vind. Bovendien ben ik niet zo zuinig op mijn spullen. Als het dan nieuw en duur is ben ik bang om het te gebrui ken. Ik maak me liever geen zorgen om een kras of deukje meer of min der. Dat leeft een stuk relaxter. Yuna vermaakt zich gelukkig met van alles en nog wat. Voor haar verjaardag vraag ik graag doecadeaus, zodat we samen ergens naartoe kunnen. Ze is dol op de die rentuin. Voor haar maakt het niet uit; speelgoed hoeft niet nieuw te zijn. Liever heb ik geen elektronisch speelgoed, maar er helemaal aan ont komen lukt niet. Net als televisie kijken. Dat doen we allebei niet veel, maar als ze erg moe is of ik ga koken mag ze even een filmpje op de tablet kijken. Maar ik ben blij dat ze liever buiten speelt. Dan rijdt ze met haar kruiwagen rond en verzamelt ze steentjes en takjes. Of ze fietst over de brug. Ze moet alleen nog wel even leren om de bocht ruim genoeg te nemen, want nu valt ze nog weieens in de sloot." Verlanglijstje UITGEZOCHT Dit blijkt uit een onderzoek onder duizend Nederlan ders dat Elma van Vliet heeft laten uitvoeren. Zij schrijft boeken en maakt spellen die de verbinding tussen mensen stimuleren. „Uit de representatieve steekproef blijkt dat 85 pro cent van de Nederlanders in december liever een imma terieel geschenk op zijn ver langlijstje zet dan spullen. Zulke cadeaus zorgen voor een blijvende herinnering, terwijl cadeaus vaak weer vergaan. Het allerliefst wil len mensen een dagje uit met vrienden of familie; 83 procent kiest daarvoor. Op de tweede plaats van het verlanglijstje staat een avond spelletjes doen met vrienden of familie. In de top 3 staat ook een goed gesprek met vrienden of familie. Meer dan de helft van de ondervraagden geeft aan meer tijd te willen door brengen met familie en vrienden. Zij zien een erva ring, zoals een cadeaubon voor een wandeling samen, een dagje uit naar een mu seum of een goed gesprek, als welkome afwisseling op de traditionele december- cadeaus zoals boeken en verzorgingsproducten." „In het dagelijks leven is het vaak moeilijk om de tijd te vinden om echt contact met elkaar te maken. 50 procent van de mensen ervaart zijn of haar leven als vluchtig. Er is altijd wel iets dat moet worden gedaan, altijd wel een appje waarop je moet reageren. Dat is niet per se slecht, maar we voelen ons schuldig dat we onze dier baren niet de aandacht ge ven die ze verdienen. We zijn ook minder sa men dan vroeger. Dat alles verklaart dat mensen ver langen naar samenzijn. Een aandachtcadeau laat zien dat de gever jou kent. Het zorgt dat je je gezien voelt en geeft meer verbinding." „Nog niet echt. Uit mijn on- In het dagelijks leven is het moeilijk echt contact te maken derzoek blijkt dat bijna drie kwart van de ondervraag den dit bijna nooit doet. Ik hoop dat mensen er vaker gehoor aan geven. Als we meer tijd hebben, zouden we graag met vrien den en familie herinnerin gen ophalen over vroeger of praten over wat ons bezig houdt. Tegelijkertijd blijkt dat een derde van de mensen het soms moeilijk vindt om een goed gesprek op gang te brengen." „Om mensen op weg te hel pen heb ik de Vertel Eens Fa milie Quiz en de Vertel Eens Vrienden Quiz ontwikkeld. Met deze luchtige vragen- spellen ontdek je meer over de leukste mensen die je kent. Op de kaarten staan verrassende vragen en grap pige opdrachten. Ik hoop mensen ermee te stimule ren elkaar in de december maand te verrassen." dinsdag 28 november 2017 PZ Carin Röst Wie geregeld vlug zijn bord leegeet, loopt meer kans op een combinatie van aandoeningen zoals hoge bloed druk en een ver stoorde bloedsui- kerspiegel. Japanse onderzoe kers onderzochten ruim duizend men sen van gemiddeld 51 jaar zonder dit syndroom. Ze vroe gen of ze sneller, even snel of lang zamer aten dan an deren. Zo konden de onderzoekers hen indelen als vlugge, normale of langzame eters. Wat bleek? De snelle eters hadden vijf jaar later ruim 11 procent meer kans op de aandoenin gen, het metabo lisch syndroom, dan normale eters (6,5 procent) en lang zame eters (2,3 procent). De rappe De meeste Nederlanders geven in december de voorkeur aan wat meer aandacht dan aan gewone cadeaus. Omdat we toch alles al hebben, maar ook omdat we te weinig tijd aan elkaar besteden en zo 'vluchtig' lijken te leven. Wat willen we het liefst? Hoe verklaar je de hang naar immateriële cadeaus? Op onze sinterklaaslijst: belangstelling voor elkaar. Geven we dit soort cadeaus ook echt? Hoe kunnen mensen meer kwaliteitstijd met elkaar doorbrengen? eters voelen minder goed dat ze vol zit ten en neigen naar overeten. Schrok ken veroorzaakt grote bloedsuiker- schommelingen en mogelijke insuline- resistentie. Probeer rustig te eten, luidt dan ook hun ad vies.— Carin Röst M Hou je in, en eet wat rusti ger, advi seren de onder zoekers. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49