Jelleof Gijs: wie geloof je? Met elastiek spring je hoger dan ooit 2 RENÉ DIEKSTRA Slapeloos Het is verbijsterend hoeveel Nederlanders slecht slapen: in de laagste raming één op de drie. Onder wie journalist Jette Pellemans (27). Ze test Somnox, 's werelds eerste slaaprobot. Column Wat gebeurt er in ons brein als we getuige zijn van een ernstige beschuldiging? Zoals de beschuldiging eind vorige maand in Trouw en DWDD door tv-maker Jelle Brand Corstius dat een tv-producent, Gijs van Dam, hem ooit heeft verkracht. Het is nogal een beschuldiging. Helemaal als je die doet ten over staan van volk en vaderland. Het lijkt logisch dat de eerste vraag die in ons opkomt is: 'Jelle, waarom zouden we je geloven?' Opmerkelijk genoeg ge beurt dat niet. Het eerste dat in ons brein actief wordt, is de neiging hem te geloven. Wij mensen willen nu eenmaal geloven wat we horen, zien of lezen. Als we elke keer zouden moeten twijfelen aan wat wordt gezegd, dan zouden we vrijwel ner gens anders meer aan toekomen. Die neiging om anderen bij voorbaat te geloven, zelfs als ze alleen maar een verhaal en geen bewijs overleggen, wordt in de wetenschappelijke psychologie truth bias (waarheidsvooroordeel) genoemd. De truth bias maakt dat degene die met een beschuldiging komt bij voorbaat in het voor deel is. Ook hier geldt: wie het eerst komt, het eerst maalt. Een ernstig gevolg van de truth bias is daarom dat van iets beschuldigd worden, voor het publiek al gauw gelijkstaat aan schuldig zijn. Van Dam verde digde zich een paar da gen later in een tv-uit- zending tegen Brandt Corstius' beschuldiging. Maar helaas voor hem zullen de meeste mensen daar naar gekeken heb ben door de bril van een zeker geloof in Brandt Corstius. De truth bias fluistert ons, publiek en me dia, in het oor: 'Dat kan Gijs allemaal wel zeggen maar waar rook is, is vast ook vuur.' zorgt de truth bias ervoor dat de beschuldiging een schaduw achterlaat. De schaduw dat 'gebrek aan bewijs niet betekent onschuldig te zijn'. Zo'n scha duw zal het licht uit zijn verdere leven wegnemen. Het zal me daarom niet verbazen als te zijner tijd in het overlijdensbericht van Gijs van Dam zal staan: 'Hij werd ooit beschuldigd van.Kortom, de gevolgen van de truth bias kunnen zo ingrijpend zijn dat de televisie nooit als eerste ingezet mag worden om zulke ernstige beschuldigingen de we reld in te slingeren of uit te vechten. Dat we dat toch toelaten, betekent dat onze mediacultuur een monster is geworden. Een monster dat constant gevoed moet met brokken sensatie. De brokken: beschuldigingen, seks, en nummer 3: de boterham daarvan. Beschuldigingen dik belegd met seks. Op timisten beweren dat #Metoo gaat zorgen voor een nieuwe seksuele moraal. Maar tot nu toe is het een eeuwenoude schandpaaloploop. Dat waren oplo pen waarbij de zorg voor zorgvuldigheid steevast werd omvergeblazen door de zorg voor opwinding. Weinig wijst erop dat het nu anders zal gaan. Het monster moet worden gevoed met brokken sensatie LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS f O Ik ben geen goede slaper. Van jongs af aan niet. Mijn ouders treffen me in mijn kindertijd geregeld andersom aan in bed. Als ik niet in slaap kom, ga ik met mijn hoofd aan mijn voe teneind liggen, als een zelfbe dachte bezwering. Tegenwoordig doe ik dat niet meer, maar in slaap komen blijft een op gave. Zodra ik het licht uitknip, springt mijn hoofd aan. Dus pieker ik alvast over de opdrachten die morgen af moeten zijn. En haal ik dilemma's oneindig door de maalmolen. Of denk ik uren na over wie dit televi sieseizoen de mol zou kunnen zijn. Vanuit die Somnox lijkt op een geruststellend maatje dat net als jij ademt achtergrond heb ik intussen veel ge lezen over een goede slaaphygiëne; de handelingen en omstandigheden die de nachtrust bevorderen. Zo slaap ik altijd met het raam op een kiertje. Zeg ik tegen de verkoper van rolgor dijnen 'doet u maar die verduiste rende' en zet ik mijn telefoon 's avonds op het blauwlichtfilter. Voor noodgevallen heb ik melatoninepil- letjes in mijn medicijnkastje staan. Maar een ademend robotkussen dat je helpt in slaap te vallen, dat is nieuw. Het is een prototype dat bin nen afzienbare tijd te koop is. Eens kijken of knuffelen met deze logé werkt. Of ik er als een blok door in dinsdag 28 november 2017 Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Mensen willen graag geloven wat ze horen, zien of lezen. Daarom geloven velen Jelle Brandt Corstius als hij zegt te zijn verkracht. Dat heet 'truth bias', waarheidsvooroordeel. Ook als er nooit een vuurhaard wordt gevonden en zijn schuld dus nooit wordt bewezen, dan nog Reageren? hartenziel@persgroep.nl GO jCUim. Via WeililiAg^n 101 VRAGEN VAN KERSVERSE MAMA'S 101 vragen van kersverse mama's, van coach Lieve van Weddingen, Ter- raLannoo, €19,99 Bungee Super Fly is fitness aan een elas tiek, bedacht in Nederland. Ideaal voor wie zin heeft in iets nieuws. En voor wie goed wil zweten. Het geeft wat onge mak, waarschuwt Jan- neke van Amelsvoort al: mijn mannelijkheid wordt samengeperst door het klimtuigje waarin ik aan de bun gee hang. Tijdens de les maak ik noodstops om de boel recht te trekken. Maar het vreemdste van fitness aan een elastiek is dat je je evenwicht moet hervinden. De weer stand van het koord vervormt de zwaarte kracht: dankzij het elas tiek spring ik hoger dan ooit, waarna ik hard omlaag word gesleurd. Janneke heeft Bungee Super Fly bedacht. Ze is thuis in luchtacroba- tiek, aerial yoga, dans, choreografie en als ad viseur bij musicals. Zo werkte ze mee aan Tar- zan, een voorstelling vol sprongen. Na afloop kreeg ze de bungees mee. „Waarom geef ik er geen les mee, dacht ik." Om controle te krij- eerste s aaorobo Ik ben er even niet, offline en unplugged, een gids van uitgeve rij Inspirerend Leven, €10,00 ledereen sup porter, Filip Boen ontrafelt de voet balfan, uitgeverij Vrijheid, €22,50 44 —Julian Jagtenberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46