Nog een bedrijf loost omstreden GenX in het oppervlaktewater Opnamestop zware patiënten in Altrecht 3 Onderzoek: insect draagt voor mensen schadelijke bacteriën bij zich Vliegende smeerpijpen zijn het. Huis- en bromvliegen brengen zoveel bacteriën over op voedsel dat mensen er hondsberoerd van kunnen worden, blijkt uit een nieuwe wetenschappelijke studie. De vlieg is heeft geen beste reputa tie. Ze zijn bloedirritant met dat ge zoem om het hoofd en gekriebel op de huid. Maar ze zijn ook heel vies. Zodra een vlieg met z'n smalle pootjes op de salade landt, zit die onder de bacteriën. De wetenschappers van Pennsyl vania State University hadden al een vermoeden dat vliegen een grote rol spelen in het verspreiden van ziektes, omdat ze vrijwel overal voorkomen. Daarom onderzochten ze 116 exemplaren van drie conti nenten. Ze gebruikten daarvoor twee soorten vliegen, de huisvlieg (Musea domestica) en de bromvlieg (Chrysomya megacephala). De in secten blijken stampvol bacteriën te zitten, waaronder de voor men sen schadelijke e-coli en salmo nella, die kunnen leiden tot maag zweren en bloedvergiftiging. De huisvlieg, de meest voorko mende vliegensoort, draagt 351 soorten bacteriën met zich mee. Op een bromvlieg, die het meest in zijn element is in warmere streken, zijn 316 soorten bacteriën geteld. Het merendeel daarvan plakt aan de flinterdunne pootjes en vleugels. Platteland Vliegen in de stad zijn smeriger dan de insecten op het platteland, stel len de wetenschappers van de uni versiteit van Pennsylvania in het tijdschrift Scientific Reports. „De dieren voeden hun jongen met rot tend vlees en uitwerpselen en lan den dus vaak op onhygiënische plekken. Denk dus maar twee keer na voor je eet van die aardappelsa lade die een tijdje buiten heeft ge staan. En als je wilt picknicken, doe dat dan niet in een druk stads park. Vliegen spelen een grote rol de snelle overdracht van ziektes." De bacteriën gebruiken de insec ten als vervoermiddel. Een beetje vlieg kan tot wel 29,5 miljoen bac teriën met zich meedragen, zegt Kees den Otter, die als vliegenon- derzoeker verbonden was aan de Universiteit Groningen. „Ook ik vind het smerig als er eentje op mijn eten gaat zitten. Ik laat het stukje waarop de vlieg is geland voor de zekerheid maar liggen." Doorslikken Toch moet de vuiligheid van de vlieg ook weer niet worden over dreven, stelt Den Otter. „Veel van de bacteriën op de vlieg kunnen we wel aan. Als je in de zomer tijdens het fietsen een vlieg hapt en per on geluk doorslikt, val je ook niet met een dood neer." Bovendien, de ene vlieg is de an dere niet. De bromvlieg, in de volksmond strontvlieg genoemd, haalt vaak zijn smerige neus op voor de keuken. Hij hangt het liefst rond in de buitenlucht om zich te goed te doen aan een mestvlaai. „Of aan stoffelijke resten, ook die van de mens", zegt Den Otter. Het dieet van de huisvlieg is min der luguber, zegt de Groningse Vieze huisvlieg Denk dus maar twee keer na voor je eet van die salade die buiten heeft gestaan vliegendeskundige. „Ze zijn dol op zoet. De vliegen proeven met hun poten en zuigsnuit. Kijk maar eens als een vlieg op een suikerklontje landt. Dan zie je dat snuitje als een malle op en neer gaan. Alcohol en zout vinden ze juist weer niet te pruimen." Waar mensen vooral last hebben van de huisvlieg, terroriseert de bromvlieg liever melkfabrieken, kippenschuren en varkensstallen. Met uv-lampen wordt daar gepro beerd de overlast tegen te gaan. Zo'n lamp elektrocuteert alle vlie gen die er tegenaan vliegen. „Boeren beweren dat het als een tierelier werkt want ze horen de hele dag kzzwww. Maar er zitten zo veel vliegen in een stal dat er altijd wel eentje tegen de lamp aan knalt. In werkelijkheid haalt zo'n ding geen klap uit in het verminderen van het aantal vliegen", zegt Den Otter. Hor Ook thuis niet. „De beste manier om vliegen uit de keuken te houden is het plaatsen van een ouderwetse hor. Mocht er toch een vlieg door weten te dringen in huis, mep hem dan niet dood. Vliegen mogen dan een slechte reputatie hebben; het zijn nuttige beesten zijn. Ze dienen als voer voor andere dieren en rui men de rommel in de natuur op. Ik zeg altijd maar zo: welk dier heb je liever om je hoofd zoemen, een vlieg of een wesp? Precies. Die vlie gen zijn zo erg nog niet." Het is nog onduidelijk of het bedrijf een vergunning heeft om de stof te lozen: het waterschap wist niet van de lozing af. Dat vertelde de minis ter van Infrastructuur en Milieu, Cora van Nieuwenhuizen, gisteren aan de Tweede Kamer. „Er heeft zich een bedrijf gemeld dat de bron lijkt te zijn", aldus de minister. „We zijn nu aan het onderzoeken of zij een vergunning hadden, en of er nóg meer bedrijven zijn die de stof in het water lo zen." De minister wilde niet zeggen welk bedrijf in beeld is. Het zou gaan om een bedrijf uit Hel mond, dat poeders maakt voor de chemische industrie en teflon van Chemours gebruikt. Van Nieuwenhuizen moest on langs melden dat op twee plekken in Brabant verhoogde concentraties GenX zijn gevonden in het opper vlaktewater, die niet waren te ver klaren door lozingen van chemie bedrijf Chemours uit Dordrecht. Dat bleek uit onderzoek van het RIVM, ingesteld nadat deze krant op plekken buiten de regio Dordrecht GenX in het drinkwater had gevon den. GenX is volgens het RIVM 'mogelijk kanker verwekkend'. Vrijwel alle partijen in de Kamer eisen meer infor matie. „Er is al zoveel te doen om de lozing van deze stof door Che mours", zei SP-Kamerlid Lacin. „En dan blijkt er nu gewoon een tweede bedrijf dat dit loost, zonder dat ook maar één overheid er van wist.' DEN DOLDER De forensisch psychiatrische kliniek Altrecht Aventurijn in Den Dolder mag tot nader order geen zware, complexe patiënten meer opnemen. De in stelling moet eerst maatregelen nemen om de zorg te verbeteren. Dat heeft minister Sander Dek ker (Justitie en Veiligheid) giste ren besloten naar aanleiding van onderzoek van twee inspecties. De kliniek waar Michael P., de verdachte van de moord op Anne Faber verbleef, lag de afgelopen tijd zwaar onder vuur. Hij bleek grote vrijheden te hebben geno ten. De afgelopen weken hebben de inspecteurs van het ministerie met 30 mensen binnen Aventu rijn gesproken. Daaruitis naarvo- ren gekomen dat de zwakke pun ten liggen bij de personeelsbezet ting en bij de mogelijkheden voor patiënten om aan drugs te komen in de omgeving. Vanwege ziekteverzuim en een groot aantal niet ingevulde vaca tures worden niet alle diensten bezet door vaste medewerkers. Er worden veel externe medewer kers ingehuurd. Soms was dat wel 20 procent, aldus Dekker. Het vaste personeel gaf aan zich daar door onveilig te voelen, omdat deze inhuurkrachten soms onvol doende bekend zijn met de pa tiënten en hun complexe psychi atrische problemen. dinsdag 28 november 2017 GO De vlieg maakt ziek Gerben van 't Hof Groningen - Onderzoekers Waar vliegen van houden: poep mest rot eten De huisvlieg verspreidt viezigheid. FOTO DREAMSTIME Er blijkt een tweede Nederlands bedrijf dat de omstreden stof GenX loost in het oppervlakte water. Het bedrijf heeft zich on langs bij de overheid gemeld, nadat verhoogde concentraties van de mogelijk kankerverwek kende stof werden gevonden in het oppervlaktewater. Ingrid de Groot Peter Groenendijk Den Haag Een vlieg proeft met de haren op de poten en met zijn zuigsnuit. Er zitten 351 soorten bac teriën op de huisvlieg. Het merendeel zit op de vleugels en de poten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3