1 11 Restauratie schilderwerk duurt langer en kost meer Zuiderburen Gent heeft vele attracties, maar één springt eruit: het Lam Gods. De in 2012 begonnen restauratie van het uit 24 delen bestaande werk kost meer tijd en wordt duurder dan gepland. Niemand maalt erom. ie het Lam Gods wel eens heeft gezien in de Sint- Baafskathe- draal in Gent, kan niet anders dan onder de in druk raken. Zeker als je weet dat het veelluik al uit 1432 stamt. Grote Italiaanse kunstenaars als Miche langelo en Leonardo da Vind moesten nog geboren worden. De gebroeders Hugo en Jan van Eyck die het Lam Gods maakten in op dracht van een rijke Gentenaar, waren hun tijd ver vooruit. Het blootleggen van de orginele verflagen levert adembenemende resultaten op Het is dan ook geen wonder dat onze Zuiderburen het kunstwerk koesteren. Het Lam Gods is een topstuk dat - altijd mooi meegeno men - honderdduizenden bezoe kers uit de hele wereld trekt. Maar er was iets aan de hand met het schilderwerk. Het ging achteruit in de beveiligde glazen kooi waarin het hangt in de kathedraal. Het klimaat was er niet goed. Het Lam Gods moest gerestau reerd worden, opnieuw, want dat is in de bijna zevenhonderd jaar van het bestaan wel vaker gebeurd. De beste restaurateurs werden in geschakeld om een plan te maken. Sinds 20t2 zijn ze ook daadwerke lijk aan de slag. En het mooie is, ze doen dat in de volle openbaarheid in het Museum voor Schone Kun sten in Gent. Vijfjaar zou de restauratie du ren, waarvan de kosten op 1,4 mil joen euro werden geschat. De Vlaamse overheid betaalt er tach tig procent van, het Fonds Inbev Baillet Latour sponsort de rest. Wat wel vaker voorkomt bij de grote projecten, neem alleen al de verbouwing van het Rijksmuseum in Amsterdam, ook de aanpak van Lam Gods loopt uit én wordt duurder. Ingewikkeld Al vrij snel na aanvang van de res tauratie bleek het schilderij inge wikkelder in elkaar te zitten. In de loop der eeuwen waren grote de len overgeschilderd. 'Als we het doen, doen we het direct goed', werd besloten. Er is gekozen voor, op z'n Vlaams, 'een doorgedreven behandeling', met als doel de ori ginele verflagen van de gebroeders van Van Eyck bloot te leggen. De buitenpanelen zijn inmid dels zo behandeld. 'Adembene mend', noemen kenners het resul taat. Het Lam Gods was altijd al één groot schouwspel. Dat is nog versterkt. In de geschilderde ruim tes en de plooien van gewaden zit weer diepgang. Binnenluiken Ook de restauratie van de binnen luiken van het Lam Gods zal nu ook zo worden uitgevoerd. De meerkosten voor onderste bin nenluiken bedragen al ruim 150.000 euro, die van de bovenste binnenluiken zijn nog niet bere kend. Het werk duurt ook langer. De onderste binnenluiken moeten eind 2019 af zijn, de bovenste vol gen daarna nog. Onze Zuiderburen malen er niet om, ze gaan voor een topprestatie, zoals bijna zevenhonderd jaar ge leden de gebroeders Van Eyck. dinsdag 28 november 2017 WA Het Lam Gods. T Restauratie werk aan het luik met de op drachtgever van het Lam Gods, Judocus Vyd. ARCHIEF FOTO'S PETER NICOLAI Lam Gods wordt perfect Harmen van der Werf Gent W In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De restauratie van Gentse laatmiddel eeuwse veelluik Lam Gods.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39