'Vanuit het raam lijkt de vulkaan dichtbij' l Sportvisserij heeft de aalscholver in het vizier 8 SCHOOLKOSTEN EXTRAATJES Scholen krijgen net genoeg geld van de overheid om het onderwijs te verzorgen. Maar voor extra uitstapjes, activiteiten en sommige voorzieningen zeggen ze grotendeels afhankelijk te zijn van de financiële hulp van ouders. 1 SCHOOLKOSTEN De Domburgse is op alles voorbe reid: zondag nog heeft ze een flinke voorraad drinkwater en veel voedsel ingeslagen. Een doos met goede gasmaskers heeft de 68-ja- rige Zeeuwse al meegenomen uit Nederland. „Ik ben op Bali aange komen op 25 oktober. Al vanaf sep tember dreigt de vulkaan uit te barsten, dus ik kon me voorberei den", zegt Minderhout. De Zeeuwse organiseert twee keer per jaar individuele retraites in een paradij selijke villa op Bali. Zondag vertrokken twee deelnemers nog nét op tijd: „De luchthaven is voorlopig gesloten, er gaat niks meer in of uit. Mijn nieuwe gasten komen niet verder dan Singapore. Gelukkig zijn het zeer ervaren rei zigers die er het beste van maken in Singapore." De Balinezen gaan gewoon door met hun leven en ceremonies. „Wat gebeurt, gebeurt; ze zijn ver trouwd met het lot als bondgenoot in hun leven", zegt Mineke. „En zelf kan ik het leven ook aardig ne men zoals het komt." Zaterdag moest een KLM-vlucht omkeren vanwege een aswolk. „Daar zat ik in, op de terugweg naar Bali na een paar dagen Singapore", vertelt Minderhout. Voor de mensen is niet de as de grootste dreiging, maar de giftige stoffen die vrijko men als het magma de vulkaan uit barst. Ramen en deuren sluiten en vooral binnen blijven, is dan het devies. Vandaar de voorraad voed sel en water en de mondkapjes. De Middelburgse fotografe Me lissa Goedbloed zou op t december weer op Schiphol aankomen, na een wereldreis van elf maanden. Een maand Bali zou het sluitstuk worden van de onderneming. Op 2 november kwam ze aan. Zater dag, toen de vulkaan voor de tweede keer uitbarstte, zat de 25- jarige met haar vriend in Candi- De luchthaven is voorlopig gesloten, er gaat niks meer in of uit dasa. „Het regende as. We zijn ge lijk vertrokken. Nu zitten we 60 tot 70 kilometer van de vulkaan in Sanur." „Volgens onze vliegtuigmaat schappij is er voor donderdag geen dreiging en zouden we gewoon kunnen vliegen. Maar van de mensen hier horen we dat het vliegveld tot zaterdag dicht is. We zijn nu aan het uitzoeken wat we moeten doen. In ieder geval gaat ons dit geld kosten." De fotografe bekijkt het van de zonnige kant: dit wordt een prachtig verhaal, voor later. „Eerste keer Bali voor mij, eerste keer een aardbeving meegemaakt en ook gelijk een uit barsting van een vulkaan!" 1 „Zonder de bijdragen van ouders zou de school een stuk minder leuk en gezellig worden", zegt Paula de Nooijer, hoofd bedrijfsvoering van de Pontes Scholengroep. „Als ou ders structureel niet zouden beta len, zouden we uitstapjes naar de Tweede Kamer of een museum niet kunnen organiseren. Leerlingen kunnen nu gratis printen, maar als we geen inkomsten van ouders zouden hebben, zouden we per printje geld moeten vragen." Met het geld dat scholen van de overheid ontvangen, kunnen ze de huisvesting, de boeken en de do centen betalen, maar voor extra voorzieningen blijft weinig over. Arjen Mondeel, hoofd bedrijfsvoe ring van de Mondia Scholengroep (Scheldemond College Vlissingen en SSG Nehalennia Middelburg): „Voor leermiddelen ontvangen we 306,88 euro per leerling. Maar een gemiddeld boekenpakket kost al 300 euro. Van het geld voor de leer middelen kunnen we dus net de boeken betalen. Als je de school Als je de school heel sober draait, dan kom je net uit met de bekostiging heel sober draait, dan kom je net uit met de bekostiging. Maar we willen ons als school onderscheiden, leuke dingen doen met leerlingen en de school veilig houden. Daarom vra gen we een bijdrage van ouders." De bijdrage die ouders betalen is volgens de scholen in veel gevallen fors lager dan de werkelijke kosten. Op het Goese Lyceum wordt onge veer driekwart van de kosten ge dekt door de vrijwillige ouderbij dragen; de rest legt de school zelf bij. Op de Nehalennia en het Schel demond College is het niet anders. Mondeel geeft een voorbeeld: „Voor een schoolreis vragen we 35 euro, maar als je een bus huurt kost dat al 15 euro per leerling en de en tree van de Efteling is 32,50 euro." Toezicht De Mondia Scholengroep laat ou ders meebetalen aan extra toezicht. „We besteden meer aandacht aan absentencontroles: we hebben veel contact met de ouders van leerlin gen. Dat is niet verplicht, maar dat vinden we wel belangrijk", legt Mondeel uit. De scholengroep be kostigt er ook camera's op gebou wen, een omroepinstallatie en extra conciërges mee. De kosten van het extra toezicht liggen fors hoger dan de bijdrage die aan ouders gevraagd wordt. „Zij bewaken de rust en orde in de school. De werkelijke kosten van het toezicht zijn veel hoger. We krijgen 10.000 euro van ouders, maar één camera kost al een paar duizend euro, en een extra con- ciërge kost 40.000 euro per jaar." Alle scholen verhuren kluisjes aan leerlingen, maar de kosten voor ouders verschillen flink. Het Ostrea Lyceum in Goes verhuurt de kluis jes voor 9 euro per schooljaar, ter wijl de Terneuzense scholen SSG De Rede en het Zeldenrust-Stee- lant College (ZSC) 17,50 euro vra gen. „De werkelijke kosten liggen hoger dan de inkomsten", laat woordvoerder Chris Dreves van De Rede weten. „De elektronica waar mee leerlingen hun kluis ontgren delen is niet meegerekend." De school wil geen inzage geven in het kostenplaatje van de lockers. Het ZSC laat weten dat de kluis- Jaarlijks gooien visverenigingen voor duizenden euro's aan vis in het water. Niet alleen sportvissers, ook de aalscholver - een paar decennia terug nog zeldzaam - is er dolgeluk kig mee. De vogel laat zich zelfs zo vaak zien aan de rand van stedelijke visvijvers, dat de roep om opheffing van de beschermde status steeds luider wordt. Verruim op zijn minst de wet, zodat sportvissers meer mo gelijkheden hebben om de vogel uit de buurt te houden, luidt de nood kreet. Ook is al geopperd dat visver enigingen - net als boeren bij gan- zenvraat - een vergoeding zouden moeten krijgen voor leeggegeten visvijvers. Martin Hoorweg van Sportvisserij Nederland leidt het project 'Sport visserij op de Kaart Zeeland'. „Op kleine, afgesloten wateren is de aal scholver inderdaad een probleem. Maar niet het enige", nuanceert hij direct. In deze door hengelsporters bijgevulde viswateren gaan de aal scholvers graag 'op restaurant'. Hoorweg: „Heel veel hengelsport verenigingen zetten daarom geen Als je een vijver vol vis gooit, moetje niet raar opkijken dat een aalscholver die komt leegeten witvis meer uit. Die gaven honder den tot duizenden euro's uit aan vis die toch weggevreten werd." Een aalscholver kan tot 750 gram vis per dag eten. In onnatuurlijke wateren met een harde oever hebben vissen geen mogelijkheid om te schuilen. Voor de aalscholver zijn visvijvers tafeltje-dek-je, geeft ook Lars Soe rink van Vogelbescherming Neder land aan. Hij vindt het voorstel van Europarlementariër Annie Schreijer, om de beschermde status van de aalscholver op te heffen, on zin. „Aalscholvers horen in een wa terrijk gebied als Nederland. Als je een vijver vol vis gooit, moet je niet raar opkijken dat een aalscholver die komt leegeten. En een schadever goeding? Er zijn hier geen economi sche belangen in het geding. Dat mensen voor hun hobby vissen uit het water halen, daar heb ik verder geen mening over, maar als zij voor hun eigen gemak daarom vijvers vol vis gooien, moeten ze dat zelf weten. Het lijkt me niet dat je dan schade vergoeding kunt claimen als een in heemse diersoort daar komt tafelen. Wij kunnen naar de winkel, zij moeten jagen." Bij Sportvisserij Ne derland leeft de vraag of het geen tijd is om te onderzoeken of'de po pulatie niet uit de klauwen gegroeid is'. Van oorsprong is de aalscholver een vogel van de grote wateren, zo als het IJsselmeer. Omdat daar bijna niets meer te vangen is, wijkt de vo gel nu uit naar kleine wateren in het stedelijk gebied. dinsdag 28 november 2017 PC Vanuit haar villa ziet ze de vul kaan, 60 kilometer verder. De Gunung Agung staat op uitbar sten. „Hij lijkt heel dichtbij, maar dat komt omdat hij zo hoog is", zegt Mineke Minder hout. Ondine van der Vleuten Tanah Lot/Sanur -Mineke Minderhout - A Mineke Minderhout: „Ik neem het leven zoals het komt." 'Rijksbijdrage ga ft a j I 1 Cornelleke Blok Vlissingen -Arjen Mondeel, Mondia Schoolboeken zijn gratis, maar ouders betalen wel mee aan het onderwijs van hun kind. De krant besteedt deze week in een korte serie aandacht aan schoolkosten op middelbare scholen. Vandaag het tweede deel. De aalscholver moet weer be jaagd kunnen worden, vindt Eu roparlementariër Annie Schreijer. Sportvissers onder vinden veel overlast van de nu nog beschermde vogelsoort. Ondine van der Vleuten Vlissingen -Lars Soerink, Vogelbescherming

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36