M Brede steun voor nieuw dorpscentrum Serooskerke Middelburg en Veere geven elkaar schilderijen in bruikleen 7 Toen het Rijksmuseum een schilderij uit bruikleen terug haalde, zat Mid delburg ineens met een gat aan de muur van het stadhuis. Dankzij Veere is dat gevuld. Sinds 1951 was de muur boven de trap in het stad huis gevuld met een gi gantisch schilderij: Ge zicht op Antwerpen. Het Rijks museum haalde het in juli van dit jaar terug om het vervolgens uit te lenen aan het Museum Aan de Stroom (MAS) in Antwerpen. „Daar kan ik wel begrip voor op brengen, hoe jammer ik het ook vind", zegt wethouder Johan Aal- berts. Bovendien heeft Middel burg met de hulp van Veere een oplossing gevonden - ook al is die maar tijdelijk. Het gat is gevuld met het bijna net zo grote schilde rij: De rede van Veere. Aalberts: „Beter een goede buur dan een verre vriend." Middelburg mag het schilderij - van de Middelburgse meester Phi lip van Macheren - voor een half jaar lenen. Van Macheren is gebo ren in Middelburg en was behalve schilder ook 'oorlogsverslaggever' op de Deense en Zweedse vloot. De Veerse wethouder René Mo lenaar droeg het kunstwerk giste ren over. „Veere en Middelburg hebben allebei een rijk verleden. Het is goed om je te realiseren dat je daarvan zo veel mogelijk men sen moet laten genieten." Alleen zit Veere nu met een gat aan een muur in zijn eigen stad huis. Toch? Nee dus, want Middel burg heeft op zijn beurt een schil derij uitgeleend aan Veere: 'Snauwschepen van de Middel- burgsche Commercie Compagnie 1767-1780' van Engel Hoogerhey- den. De bedenker van deze kunst- ruil is Peter Blom van het Zeeuws Archief. Hij beheert de kunstcol lecties van zowel Middelburg als Collectiemobiliteit heet dat, hoorde ik vandaag. Nou, laten we dat vaker doen Veere en kwam op het idee om werken te laten rouleren zodat ze nieuwe ogen bekoren. Wethouder Molenaar leerde er een nieuwe term door kennen: „Collectiemo biliteit heet dat, hoorde ik van daag. Laten we dit vaker doen." Blom zelf formuleert het iets oneerbiediger als 'schuiven met schilderijen'. Maar het komt de werken zelf wel degelijk ten goede, benadrukt hij. „Het schilderij van Van Macheren is in 1785 door Vee re gekocht. Het hangt boven de schouw in de vierschaar in het stadhuis, maar sommige details kun je daar niet goed zien." En aan de muur in Middelburg juist wel. Zo is tussen de vele mas ten van de schepen op het schilde rij ook de Campveerse Toren te zien. De twee wethouders gaan met hulp van Blom op zoek. Aal berts glimlacht tevreden: „Een mooi zoekplaatje." Omwonenden vrezen wel heel veel drukte bij zo'n groot complex. „Niet alles hoeft naar Oost", suste wet houder René Molenaar. Als blijkt dat zwembad De Goudvijver op de huidige plaats te moderniseren is, kan dat, vertelde hij de raad gister avond. Volgens hem zijn daar in het dorp investeerders voor. Het voorstel van het college om in Serooskerke Oost een nieuwe school en dorpshuis te bouwen, waar ondernemers bij aansluiten, kreeg bijval van bijna alle partijen. PvdA/GroenLinks en VVD waren kritisch. Zij wilden meer mogelijk heden uitgewerkt zien om goed te kunnen kiezen. Mieneke Bierens De gemeente gaat de stenen niet betalen voor private partijen. Daar horen out of the box - exploitatiemo dellen bij wilde meer informatie over de staat van het zwembad. Ze vroeg ook wat voor effect het complex, met zorg- woningen, opdewoningbouwmo- gelijkheden heeft. Vooral omdat de woonwerkgemeenschap Walche ren al twintig huizen wil bouwen in Oost. Er blijft ruimte voor wat woningbouw, zei Molenaar. Meer scenario's uitwerken wordt te duur, stelde hij. CDA, DTV en D66 vonden dat ook. CDA en D66 vroegen het col lege om De Wegwijzer tot een brede school te bewegen, zodat de circa zeventig gereformeerde leer lingen in Serooskerke niet meer el ders naar school hoeven. Zo hoopt De Wegwijzer zich in Oost te ont wikkelen tot een 'natuurschool', om meer leerlingen te trekken. En dat wil Molenaar wel: „Dan wordt het geheel meer dan de som der de len. De gemeente gaat de stenen niet betalen voor private partijen. Daar horen out of the box-exploita- tiemodellen bij." Hij beloofde transparantie over wat alle partijen precies betalen. Het complex wordt minimaal zelf voorzienend in energie. Tweede helft 2018 moet het plan gereed zijn. dinsdag 28 november 2017 WA 'Beter goede buur dan verre vriend' Maurits Sep Middelburg René Molenaar (m) heeft 'De rede van Veere' overgedragen aan Johan Aalberts (I), en Peter Blom geeft uitleg, fotodirk jangjeltema - René Molenaar, wethouder Snauwschepen van de Middelburgsche Commercie Compagnie, 1767 -1780. fotogemeentemiddelburg Er is brede steun voor een nieuw dorpshuis in Serooskerke Oost, met een nieuwe school voor De Wegwijzer, met kinderopvang en Lentekind en met een gezond heidscentrum en sportzaal. Maar misschien zonder een zwembad. Claudia Sondervan Domburg - René Molenaar, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35