Werkstraf voor bestelen bemanning marineschip CDA: 'Ze heeft een hart voor de samenleving' 5 KIESLIJST CDA'ER IS JONGSTE KANIDAAT-RAADSLID De jeugd heeft de toekomst, kaatst ze behendig terug als je haar vraagt waarom ze raadslid van Reimerswaal wil worden. Ook al is ze nog maar 15 jaar jong, staat ze fier op de achtste plek van de kandidatenlijst voor het CDA. e blokt voor het eind examen havo, speelt pi ano en gitaar en droomt van een zetel in I de Tweede Kamer. Of liever nog dé stoel in het Torentje. Want ze wil de eerste vrouwelijke premier worden. Of die dromen bedrog zijn? Voor Wahine Wisse (15) niet. Ze loopt zich warm achter de schermen van het CDA en is nu - voor zover bekend - het jongste kandidaat-raadslid van het land. Zelfverzekerd, welbespraakt, vol vuur en een uitgesproken mening. Allemaal ingrediënten voor een power-woman in de politiek. Al kan ze (gelukkig) ook nog heerlijk jeugdig in de lach schieten. Het CDA in Reimerswaal ziet zoveel in haar dat ze Wahine - ondanks haar leef tijd - op de achtste plek van de kan didatenlijst heeft gezet. „Ik vind het heel belangrijk om te weten wat Ik vind het heel belangrijk om te weten wat over mij wordt besloten over mij wordt besloten", verklaart ze haar politieke interesse. „Wat po litici zeggen, heeft invloed op ons al lemaal." Ze wil graag mensen verte genwoordigen. „Waarom? Omdat ik een groot verantwoordelijkheidsge voel heb. En omdat ik dingen zie waar ik het niet mee eens ben en denk dat het anders kan. Neem de voorlichting aan mensen met een bijstandsuitkering. Die is slecht. Mensen weten niet welke hulp ze kunnen krijgen." Door stem- en kieswijzers in te vullen, ontdekte ze dat haar stand punten het meest overeenkomen met die van het CDA. „Expres heb ik stages voor school onder andere bij Jos van Ginneken (raadslid Terneu- zen) en Jo-Annes de Bat (gedepu- teerde) gedaan. Puur om te kijken of ik politiek leuk vond. Ja dus." Regelmatig zit Wahine op de tri bune van de raadszaal in Kruinin- gen. Ook is ze lid van jongerenafde ling CDJA, bezoekt ze partijcongres sen, heeft ze Kamerlid Joba van den Berg als voorbeeld en loopt ze mee met CDA-raadsleden. „Ik merkte dat ik echt zin had om mee te praten. Toen dacht ik: dat kan en heb me aangemeld." Haar vrienden vinden het wel tof, zegt ze. „Maar er wordt weinig over gesproken. Omdat ik weet dat ze er niet zo in geïnteresseerd zijn, heb ben we het over andere dingen. Wel vind ik het jammer dat veel jongeren die interesse niet hebben. Ik snap niet dat er mensen zijn die het niet interesseert wat anderen over hen te zeggen hebben." Reimerswaal gaat in elk geval van haar horen. „Jazeker, ik iaat posters maken, bedenk een slogan en ik ga folderen. Ik heb écht zin in die campagne." „In eerste instantie omdat ze dat zelf wil", zegt Olaf Buteijn (32), secretaris CDA Reimerswaal. Zelf staat hij op plek 2. „Ze heeft inte resse in politiek en is uit zichzelf bij raadsvergaderingen geweest. We zien haar als potentieel kan didaat-raadslid. Ze heeft er ge noeg niveau en capaciteiten voor, denken wij." „Je hoeft er geen diploma voor te hebben. Wel moet je een hart voor de samenleving en de men sen om je heen hebben. Dat heeft ze. Ze heeft bijvoorbeeld in de Al- bert Heijn boodschappen ingeza meld voor het Leger des Heils. Er zijn genoeg gasten van 18 die dat niet doen." „Wij hebben ons ook afgevraagd: waarom iemand van 15? Omdat ze een publiek aanspreekt dat wij niet aanspreken. Ze spreekt wel licht een taal die de meesten van ons op de lijst niet meer of niet spreken: de taal van de jeugd. En de Kieswet staat toe dat mensen op de lijst staan die de komende raadsperiode 18 jaar worden." „Dat zou je kunnen zeggen, maar dat zien we niet zo. Vernieuwing of verjonging heeft niet altijd met leeftijd te maken. We hebben geen 20'er op de lijst. Het meest ideale is dat we iemand van 20 vinden die aan alle eisen voldoet. Maar dat is niet zo." Wat gebeurt er als Wahine veel voorkeurstemmen krijgt? „Ze moet dan drie jaar wachten. Haar zetel wordt 'warm gehou den' door iemand tot Wahine 18 is en raadslid mag worden, dus tot 25 april 2020." Voor het bestelen van bemannings leden van het marineschip 'Zee land' moet Vlissinger E. van de A. (36) een werkstraf van 240 uur uit voeren. De Middelburgse recht bank heeft die straf gisteren opge legd. De man was drie jaar geleden als brandwacht aangesteld en be waakte het patrouillevaartuig toen het voor een onderhoudsbeurt in Vlissingen-Oost lag. Gedurende twee nachten brak hij tal van kasten en kluisjes van bemanningsleden open en nam waardevolle goederen mee. Zijn buit bestond uit laptops, een harde schijf, messen, actieca mera en al het geld dat hij kon vin den: Amerikaanse en Australische dollars, Schotse ponden, Colombi aanse peso's en andere valuta. Twee weken geleden eiste de of ficier van justitie een werkstraf van 180 uur. De rechtbank vindt echter hij een celstraf hoort te krijgen. Want hij maakte een ernstige in breuk op de privacy van de beman ningsleden. Maar omdat de straf zaak tegen de man te lang bleef lig gen, krijgt hij een zogenoemde strafkorting en moet hij alleen de maximale werkstraf uitvoeren. dinsdag 28 november 2017 Jeffrey Kutterink Yerseke -Wahine Wisse Wahine (15) is een echte political-junkie Wahine Wisse: „Ik zie dingen waar ik het niet mee eens ben en denk dat het anders kan." fotomarcelledavidse Ook als veel mensen op Wa hine Wisse stemmen, komt ze pas in 2020 in de gemeente raad. Want volgens de Kieswet moet je minstens 18 jaar zijn om in de raad te mogen zitten. Waarom zet het CDA in Rei merswaal een meisje van 15 op de lijst? Wat zijn de criteria? Maar iemand van 15 jaar mag toch nog niet in de raad? Is het een trucje om de lijst te verjongen? Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33