Dementie: Anne-Mei The bepleit zorg voor partners 15 Informatie over dementie gaat vooral over medische zorg. Hoogleraar Anne-Mei The vraagt aandacht voor het verdriet, isolement en de eenzaamheid thuis achter de voordeur. 'Ze snakken naar een adempauze, maar we helpen ze gewoon niet.' daar hebben de mensen nu niet zo veel aan. Als het gaat over dementie, gaat het alleen over zorg: over de kwaliteit van verpleeghuizen, het le venseindedebat. Maar als je vanuit de mensen zelf kijkt, zie je dat het om heel andere dingen gaat." „In de eerste periode zijn ze vaak lang thuis, is er nog geen behoefte aan medische zorg. Dan gaat het erom hoe ze de draad van hun leven weer oppakken, hun houvast op het be staan weer krijgen. Maar daar wordt niet over gesproken. Dat is het zwarte gat. Terwijl ze schreeuwend behoefte hebben aan andere zorg, aan onder steuning. Ik geef niet de professie de schuld, dit is hoe we hebben geleerd te kijken. Maar ik pleit voor een bre der denkraam." „Ja, op de een of andere manier ver wachten we dat die zich ontpopt tot een klinische, neutrale mantelzorger. Maar dat is natuurlijk niet zo. Men sen hebben vaak een lange relatie met elkaar, reageren ook vanuit din gen uit het verleden van die relatie. Als je het heel fijn hebt gehad samen, kun je misschien meer opbrengen. Als je als mantelzorger met iemand samenleeft en een verleden deelt, is dat echt andere koek. Ze moeten door, staande blijven, zitten in een isolement en snakken naar een adempauze, maar we helpen ze ge woon niet." „Die tijd thuis wordt afgedaan als privédomein. Maar ik denk als we de mensen op tijd thuis ondersteunen, ze het beter zouden volhouden. Ze raken uitgeput, ziek, driekwart van de mantelzorgers sterft eerder. Ze ko men zeifin het ziekenhuis terecht, dat kost ook geld. En wat de patiën ten betreft: een jaar verpleeghuis kost 60.000 euro. Als ze dankzij die man telzorg twee, drie maanden later naar het verpleeghuis zouden gaan, kom je op honderden miljoenen, daarin kun je die mantelzorgkosten weer meenemen. Ik denk dat je vanuit een ander perspectief en zonder meer kosten de kwaliteit van leven van pa tiënten en verwanten aanzienlijk kunt vergroten. Mensen zijn nu aan het verdrinken en we moeten red dingsboeien naar ze uitgooien. Waarom wachten tot het nog verder uit de hand is gelopen? We moeten een volgende stap zetten en de archi tectuur van de samenleving en de zorg veranderen voor deze kwetsbare mensen." PASPOORT Wat me heeft geraakt, is hoe heftig die sociale en psycholo gische pijn is dat het me in het verpleeghuis niet echt goed gelukt is de confrontatie aan te gaan met mensen met demen tie en hun familie. Ik zag ze wel, ik sprak ze wel, maar ik voelde me on handig en verlegen en ben ze gaan ontwijken. Niet bewust, maar ik ben me vooral op vertrouwdere persona ges gaan richten, op de zorgverleners, de professionals, op de verpleegte huizen. Heel actueel allemaal, en een wereld waar veel over te zeggen valt. Maar kennelijk vond ik het toch be angstigend, vreemd, om met mensen om te gaan die anders zijn. Het was leerzaam, ik wil mezelf niet zien als iemand die kwetsbare mensen niet ziet staan en er alleen over praat uit het perspectief van iemand die zorg aanbiedt. Maar ik deed het dus zelf ook, uit een automatisch afweerme chanisme dat kennelijk in ons alle maal zit." Daadkracht rond dementie, daar hoopt hoogleraar Anne-Mei The op bij de nieuwe minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge. En dus kreeg hij begin deze maand, op de Dag van de Mantelzorg, het eerste exemplaar van haar nieuwe boek Dagelijks leven met de mentie - een blik achter de voordeur. De Jonge was voor zijn ministerschap zorgwethouder in Rotterdam en hield zich bezig met eenzaamheids- bestrijding. „Ik hoop dat hij ook op dit onderwerp die daadkracht be toont." De Amsterdamse hoogleraar The (52) vraagt met haar boek aandacht voor het vele, goeddeels verborgen, sociale en psychische leed bij patiën ten en hun verwanten in de jaren na de diagnose van alzheimer. Daarom moet het zorgtraject heel anders in gevuld, vindt zij, met in een veel vroeger stadium hulp op verschil lende fronten: lang voor de mantel zorger instort, lang voor de gang naar het verpleeghuis onvermijdelijk is geworden. Zorgkantoren, verzeke raars en gemeenten moeten daarin samen gaan werken, over de schotten heen, potjes moeten worden ver schoven om de kwaliteit van leven te verbeteren. „Dit heeft grote urgentie, het is volksziekte nummer 1." „Het onderwerp is letterlijk naar me toegelopen. Het verhaal achter de voordeur, ik was er niet naar op zoek, had geen onderzoeksopdracht, wist ook eigenlijk niet dat het bestond. Bij mij lag de focus op dementie zoals ik dat kende vanuit het verpleegtehuis. Maar nu kreeg ik ermee te maken in mijn privéleven, toen de man van een collega en vriendin begon te demen teren." „Heftig, ja dat is zo, en daar ben ik ontzettend van geschrokken. Ik werk al zo lang op dit terrein, maar ik merk „De pijn is niet alleen somatisch, me disch, fysiek. Er is de sociale pijn van het uitgesloten worden. Mensen gaan je uit de weg, er wordt over je gepraat. En er is de psychologische pijn: na de diagnose verandert je leven drama tisch; je kunt dingen niet meer, rela ties veranderen. Dat doet een enorm appèl op het aanpassingsvermogen van patiënten en hun verwanten. En wat me heeft geraakt, is hoe heftig die pijn is. De hele manier waarop we denken in ziekte en zorg is wat dat betreft niet voldoende. Je moet de mens zien onder de aandoening, en de mens zien onder de mantelzorger. En daar is nog helemaal geen oplos sing voor. We herkennen het niet, we hebben als professionals geen instru mentarium om het op te lossen. Ja,er is de zoektocht naar een pil, naar ge nezing. Goed dat dat gebeurt, maar dinsdag 28 november 2017 GO 'Reddingsboei hard nodig voor mantelzorgers' Zoals? Is het begrip mantelzorger bij de mentie niet te abstract? Vaak komt het toch neer op de partner. U vindt, heel concreet, dat de geld stromen in de zorg anders moeten om ook in die periode hulp op maat te bieden. Dagelijks leven met dementie - een blik achter de voordeur (uitgeverij Thoeris, €19,95) Marjolijn de Cocq Anne-Mei The is hoogleraar langdu rige zorg en de mentie aan de Uni versiteit van Am sterdam en lector sociale benadering aan de Stenden Hogeschool. Een van haar bekend ste boeken is In de wachtkamer van de dood over het da gelijks leven in het verpleeghuis. Hoogleraar Anne- Mei The vraagt met haar boek aandacht voor het leed achter de voordeur na de diagnose alzheimer. F0T0TAMMYVAN NERUM Dementie is een ziekte en dus is de Amsterdam U hebt meer boeken geschreven over dementie, maar niet eerder zo persoonlijk. Ik doelde op uw ontboezeming dat u patiënten eigenlijk nu pas echt als mensen ging zien. zorg vooral medisch, schrijft u. De geestelijke nood van patiënten en hun verwanten is onderbelicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15