Syriëgangster Laura H. berust in straf FBI hield Russische hackpoging onder de pet 14 Studenten in actie tegen 'Escobar' Voor de 94-jarige voormalig geheim agent Jaap Hinderink uit Laren was het gisteren een bijzondere dag. Na 67 jaar heeft hij eindelijk zijn oorlogs herinneringskruis mogen ontvangen. Dat hij het erekruis in ontvangst mocht nemen, heeft zijn partner hem pas op de dag zelf verteld. „Omdat het anders niet lang zou blijven hangen", zegt zijn Trudy van der Schoot. „Zijn geheugen is al enige tijd niet meer zo goed, maar het verleden van de oorlog herinnert hij zich echt nog goed." Volgens haar was de uitreiking van het kruisje en de oorkonde dan ook een emotionele gebeur tenis. „Het onderwerp van de oorlog is nog steeds een heel pre cair onderwerp voor hem", zegt ze. „Hij vindt het moeilijk om er over te praten, omdat dan snel de tranen komen." Concentratiekamp In het najaar van 1941 vertrok Jaap Hinderink op 17-jarige leeftijd van huis om met twee vrienden van hem tegen de bezetters te gaan vechten. De drie jongens werden meermaals opgepakt en verbleven enkele maanden in een concentratiekamp. Uiteindelijk wisten ze vanuit Madrid met de boot naar de Verenigde Staten te reizen. Van hieruit vervolgden ze hun reis met de trein richting een militaire basis in Canada. Daar volgde Hinderink een parachutis tenopleiding waarna hij zich in 1943 in Engeland meldde bij de Britse geheime dienst. In 1944 werd hij met zijn parachute bo ven Voorthuizen gedropt, waarna hij zich in Twente op het coördi neren van de verzetsbeweging ging richten. „Het was zijn be doeling om de weg voor operatie Market Garden vrij te maken", al dus zijn broer Jan Hilderink. Volgens Trudy van der Schoot heeft hij anderen niet met zijn Hij vindt het moeilijk om erover te praten, omdat dan snel de tranen komen verhalen lastig willen vallen. „Ook zijn kinderen niet", zegt ze. Toen hij het kruis in ontvangst mocht nemen, had hij wel in de gaten dat het met de oorlog te ma ken had. „En dan zegt hij opeens 'nu niet meer hè' en dan komt er ook niks meer uit en wil hij er niet meer over praten." Pushen Ook zijn broer Jan heeft de verha len eruit moeten trekken. „Op een gegeven moment ben ik hem gaan pushen om het verhaal te vertellen", zegt hij. „Ik zei hem: Als je er niet meer bent, wil ik het verhaal nog aan je kinderen kun nen vertellen. Ik heb de kleine hoeveelheid informatie die ik van hem kreeg samengevoegd met in formatie die ik zelf gezocht heb. Ik heb hiervan een kopie aan zijn kinderen en zijn partner gegeven, want die wisten heel veel niet." Het is niet de eerste onder scheiding voor zijn broer. In 1946 gafWilhelmina hem al de Bron zen Leeuw, de Koninklijke dap perheidsonderscheiding. En door de Britse Koning George werd hij onderscheiden met King's Medal for Courage in the Cause of Free dom. Hinderink is een van de laatste drie levende geheim agenten uit WOU. Het kruis met gesp 'Oor- logsvluchten 1940-1945' werd op 28 augustus 1951 door de minister van Oorlog toegekend en werd begin 1952 aan de burge meester van Schoonebeek ge stuurd. In die periode vertrok Hinderink naar Nieuw-Guinea, waardoor hij de onderscheiding niet in ontvangst kon nemen. Het ereteken werd bewaard met de bedoeling het uit te reiken wanneer hij zou terugkeren naar Nederland. Het kruis belandde in een archief en raakte in de verge telheid. Tot het na een gemeente lijke herindeling boven water kwam. H. werd twee weken geleden ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, waarvan dertien maanden voorwaardelijk. De rechtbank veroordeelde haar van wege het voorbereiden van terro ristische misdrijven, maar sprak de vrouw vrij van deelname aan een terroristische organisatie. Het von nis van de rechtbank betekende dat zij niet opnieuw de gevangenis in hoeft en zich volledig kan rich ten op resocialisatie. Volgens haar advocaat Michiel Pestman kan zijn cliënte zich eigenlijk niet vinden in de veroordeling, maar wil ze die niet aanvechten omdat de druk van een nieuw proces te groot is. „Ik ben absoluut onschuldig. Ik ben nooit iets slechts van plan ge weest, maar vooral heel dom. En ik heb er grote spijt van, vooral voor mijn kinderen, die ik in Syrië en Irak in groot gevaar heb gebracht", liet H. weten via haar advocaat. De manier waarop in Nederland met haar is omgegaan verdient volgens Laura H. en haar vader geen schoonheidsprijs. De vader van Laura H.: „Ik had echt geen ballonnen voor haar ver wacht op Schiphol, maar een jaar op de terroristenafdeling in Vught is echt onvoorstelbaar, te midden van de mensen waar ze juist voor is gevlucht. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat er vooral sprake was van een politieke zaak. Er moest een voorbeeld worden gesteld. Laura moest hoe dan ook worden veroordeeld. De overheid is als de dood voor toekomstige te- rugkeerders." Over de toekomst zegt Laura H.: „Ik ga een pittige tijd tegemoet. Ze ker ook door de manier waarop ik door het Openbaar Ministerie ben neergezet. Mensen kijken raar te gen mij aan en dat snap ik. Toch ben ik vol goede moed en ga ik mijn kinderen op eigen kracht en met de liefde en steun van mijn fa milie een mooie toekomst bieden, in Nederland. Met mijn ervaringen wil ik ook nog aan de slag. Ik denk dat ik andere jongeren kan helpen om te voorkomen dat ze dezelfde fouten maken als ik." Het OM op zijn beurt is het er niet mee eens dat H. is vrijgespro ken van deelname aan een terroris tische organisatie. Op zich zijn er wel redenen om dit voor te leggen aan een hogere rechter, maar het OM kiest er nu voor dit niet te doen in verband met de persoon lijke situatie van H. Het OM zal in volgende zaken van vrouwelijke ji- hadgangers opnieuw proberen een veroordeling voor deelname aan een terreurorganisatie te krijgen. Mannelijke jihadgangers worden op dit punt al wel veroordeeld. Dat meldt persbureau Associated Press (AP), dat bijna 80 gesprekken had met overheidsmedewerkers die doelwit waren van Fancy Bear, een Russisch hackerscollectief. Slechts in twee gevallen had de FBI de medewerker ingelicht over de spionage. „Dit is uiterst bescha mend", aldus Philip Reiner, een voormalig leidinggevende bij de National Security Council. „Dit moet je je mensen vertellen. Je moet je mensen beschermen." Drie geïnterviewden die op de hoogte waren van de kwestie, on der wie een huidige en een voor malige overheidsmedewerker, lie ten weten dat de FBI al ruim twee jaar op de hoogte is van de pogin gen van Fancy Bear om in te breken in gmail-accounts. Een hoge CIA- ambtenaar gaf aan niet te kunnen melden wanneer de lijst met doel witten werd ontvangen, maar liet wel weten overweldigd te zijn door het grote aantal hackpogingen. „Het is nu zaak om zo goed en zo kwaad als we kunnen de doelwit ten in kaart te brengen", zei hij. AP bracht die doelwitten zelf in kaart te brengen en ontdekte dat er meer dan 500 medewerkers uit de VS op de lijst stonden. dinsdag 28 november 2017 Geheim agent Jaap (94) krijgt eindelijk z'n lintje Burgemeester Rinske Kruisinga (r) van Laren overhandigt Jaap Jaap Hinderink in zijn Hinderink (rood vest) zijn oorlogsherinneringskruis. foto saskia de waal diensttijd. Elise van Joolen Laren —partner Trudy van der Schoot De veroordeling van Syriëgang ster Laura H. (22) door de rechtbank in Rotterdam is defi nitief. Zowel H. als het Open baar Ministerie (OM) hebben besloten niet in hoger beroep te gaan, gaven zij gisteren aan. Karolien Koolhof Rotterdam H. wil jongeren helpen 'om te voorkomen dat ze dezelfde fou ten maken als ik', illustratie anp GO De FBI heeft overheidsperso neel niet ingelicht over hackpo- gingen door Russische hackers. Terwijl de dienst al minstens twee jaar wist om wie het ging. AP Washington DELFT Studenten uit Latijns- Amerika zijn in actie gekomen tegen Escobar, een koffietent op de TU-campus in Delft. Ze zien er een ongepast eerbe toon in aan drugsbaron en massamoordenaar Pablo Es cobar. Abonnees van Netflix kennen Pablo Escobar vooral van Narcosde serie over de jacht op de leider van het Me- dellinkartel. Volgens studenten uit Colom bia en andere Zuid-Ameri kaanse landen slaat de TU- campus de plank volledig mis door een nieuwe koffiebar naar de crimineel te noemen. Ze hebben een klacht inge diend bij de universiteit. De Colombiaanse student Juan Felipe Garzón is geschokt. „Het is een belediging van de duizenden dodelijke slachtof fers van het kartel." De eige naar van Escobar is zich van geen kwaad bewust. „De naam is een samenvoeging van espresso coffee en bar", zegt hij. De TU-Delft vraagt hem de naam te wijzigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14