Omstreden gif soort nog vijfjaar in 't schap f J Minister Jambon: internet afspeuren naar oproerkraaiers en niets tolereren Als je wat y(aker in het echt chat heb je aan /nollanasmeuwe^^* meer dan genoeg. hollands nieuwe. 13 hollands me we. De Belgische minister van Binnenlandse Zaken Jan Jambon vermoedt 'een netwerk' achter de recente rellen in Brussel en wil daar een eind aan maken. Drie keer in krap twee weken tijd is te veel om toeval te zijn, meent hij. Jambon (N-VA) wil de onruststo kers aanpakken met nultolerantie en beter speurwerk op internet naar oproepen tot straatoproer. Het begint snel een gewoonte te worden in Brussel: jongeren die massaal en vol overgave winkels plunderen, auto's vernielen, voor bijgangers molesteren en de politie treiteren. Op 11 november gebeurde dat vlak bij de Beurs (300 relschop pers), op 15 november bij de Munt (enkele tientallen) en afgelopen zaterdag vlak bij het Justitiepaleis (een honderdtal). Jambon vermoedt 'een netwerk', dat hij zo snel mogelijk 'opgerold' wil zien. Maar een dag na die ferme uitspraak, in het Vlaamse equiva lent van Buitenhof, staat voor de po litie nog allerminst vast dat er een netwerk is. „We hebben daar geen enkele indicatie voor", zegt politie chef Hans Messiaen. „Dat de be trokkenen een soort godfather heb ben die hen op pad stuurt, lijkt eer der onwaarschijnlijk", valt parket woordvoerster Ine Van Wymersch hem bij. Kort en klein De aanleiding was hoe dan ook drie keer totaal verschillend. De rellen op 11 november vloeiden voort uit een overwinningsfeestje na de voetbalmatch Ivoorkust/Marokko (0-2). Driehonderd jongeren sloe gen een reeks winkels kort en klein. Bij gevechten met de politie, die pas laat ingreep, raakten 22 agenten ge wond. Slechts zes relschoppers werden gearresteerd, nog eens twaalf geïdentificeerd via camera beelden. Vier dagen later was een onaangekondigd optreden van de populaire Franse Youtube-ster Var- gasss92 de aanleiding. Enkele tien tallen relschoppers onder zijn pu bliek keerden zich tegen de politie t Moeilijker aan te pakken is de versnippering van de macht in deze regio en richtten vernielingen aan, 31 van hen werden gearresteerd. Zaterdag ging het om een hon derdtal relschoppers, deels uit Vlaanderen, die zich doelbewust hadden gemengd onder deelne mers aan een aangekondigde de monstratie tegen slavernij in Libië en de behandeling van Afrikaanse migranten om rotzooi te schoppen. Eén politieman liep een schedel breuk op, 70 relschoppers werden gearresteerd. Anders dan de twee keer daarvoor, toen er geen draai boek was en geen 'eenheid van commando', was de politie goed voorbereid: via sociale media had ze opgevangen dat de demonstratie zou worden misbruikt voor straat- oproer. Met demonstraties hebben weinig steden zoveel ervaring als Brussel. De grote vraag is nu hoe de overwegend zeer jonge relschop pers (15 tot 18) van straat te krijgen en nieuwe rellen zoveel mogelijk te beperken, want het einde ervan is nog niet in zicht, aldus de Leuvense criminoloog Mattias De Backer in de Vlaamse krant De Standaard. Jambon heeft wel een paar ideet jes: nultolerantie bij geweld tegen politiemensen (nu 8.400 keer per jaar), meer de wijken in en met nieuwe technologie het internet af struinen op de voorbereiding van straatoproer. De technologie is be steld na de terreuraanslagen van vorig jaar maart en zou binnenkort eindelijk worden geleverd. Moeilijker aan te pakken, want samenhangend met het complexe Belgische staatsbestel en tegenstel lingen tussen de taalgroepen, is de versnippering van de macht. Er zijn negentien burgemeesters en zes politiezones, een Brussels gewest, een Vlaamse en een federale rege ring. Bazen en baasjes en niemand die zich verantwoordelijk voelt. Achttien landen, waaronder Ne derland, stemden voor, negen te gen en één onthield zich van stemmen. „Met een krappe meer derheid zadelen zij ons op met nog eens vijfjaar giflandbouw", aldus de Groenen. Wat er na die vijfjaar gebeurt, is onduidelijk, maar in elk geval be sloten de lidstaten niet - zoals het Europees Parlement had gevraagd - tot een 'uitfasering'. Behalve het parlement willen ook meer dan 1,3 miljoen Europese burgers dat de onkruidverdelger - beter bekend onder de merknaam RoundUp - verdwijnt. Grondwater Het middel komt via de bodem en het grondwater in tal van plant aardige en dierlijke producten te recht en is volgens de Wereldge zondheidsraad 'waarschijnlijk kankerverwekkend'. „Schandelijk dat de lidstaten niet naar ons luis teren. Niet naar het parlement en niet naar meer dan 1,3 miljoen ver ontruste burgers", aldus de Vlaamse sociaaldemocrate Kath leen Van Brempt. „Dit is een zwarte dag voor consumenten, boeren en het milieu", zegt ook de Vlaamse Groene Bart Staes. „De Europese Commissie brengt 500 miljoen burgers, dieren en ons milieu doelbewust in gevaar. Op basis van door de industrie gema- Wetenschappers zijn het oneens over precieze gevaren van dit landbouwgif nipuleerd onderzoek, dat als zoete koek is geslikt door ons voedsel- veiligheidsagentschap", aldus Anja Hazekamp van de Partij voor de Dieren. Aan de verlenging van de ver gunning ging niet alleen een felle politieke strijd vooraf, ook weten schappers zijn het oneens over de precieze gevaren van het middel. Twee Europese agentschappen re lativeerden die gevaren. Fabrikant Monsanto op zijn beurt dreigde Brussel met een claim van een miljard als de vergunning niet zou worden verlengd. holle hl Sim Only dinsdag 28 november 2017 PC Brussel wil einde aan straatgeweld Frans Boogaard Brussel Arrestaties op het Muntplein in Brussel tijdens de rellen op 15 november. FOTO PHOTO NEWS Links en groen in Europa rea geren met woede en verbijste ring op de vijf jaar verlenging voor het omstreden landbouw gif glyfosaat, waarover de lid staten het gisteren nipt eens werden. Frans Boogaard Brussel MB MIN SMS nu tijdelijk zonder aansluitkosten! Deze actie is geldig tot en met 31 december 2017.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13