EUWS 11 Vliegverkeer gehinderd, ook Nederlanders vast op Bali Na wat boosaardig gegrom, spuwt de vulkaan Agung op Bali nu as en lava. Duizenden toeristen zitten vast op het Indonesische vakantie-eiland. f a In een straal van 10 kilometer rond de vulkaan Agung is een massa evacuatie op gang gekomen. Zeker ïoo.ooo mensen is verzocht om het gebied te verlaten. De Agung braakt aanhoudend wolken van stoom en as uit. Stro men van modder en vulkanisch ge steente komen de hellingen af. In de wijde omgeving zijn explosies te horen. De berg is veranderd in een soort pan vol magma, een mengsel van gesmolten gesteente en gassen, dat vanuit het binnenste van de aarde naar de top wordt gestuwd. Op to kilometer hoogte is vulkaanas waargenomen. Het vliegverkeer in het gebied is daarom stilgelegd. De asdeel- tjes vormen een gevaar omdat ze de turbines van de straalmo toren beschadigen en brand stof- en koelsystemen verstopt kunnen raken. Ook op de grond leidt de as tot overlast. De bevolking is geadvi seerd om maskers te dragen omdat het inademen van de deeltjes schadelijk is voor de longen. De komende dagen zal de groene natuur van Bali onder een grijze deken komen te liggen. „Hoe groot het gebied is waar de as neerdaalt, hangt, behalve van de hoogte van de askolom, ook af van de windrichting en windsterkte", aldus het KNMI. Door de uitbarsting zijn tiendui zenden reizigers vast komen te zit ten op Bali. Op de luchthaven van Denpasar zijn 196 intercontinentale en 249 binnenlandse vluchten ge annuleerd. Onder de gestrande rei zigers is een groot aantal Nederlan ders. De Amsterdamse Fatma Gene en haar vriend zijn voor een brui loft op Bali. Veel andere gasten kun nen nu niet komen. „Ik maak me het meest zorgen om mijn moeder die op het vliegveld van Singapore zit. Het arme mens spreekt geen woord Engels en is ook nog haar koffer kwijt." Op het verlaten strand van Sanur trekt Lonneke Voets uit Den Bosch nog maar een biertje open. Ze heeft nog één dag vakantie over, maar wanneer ze naar huis vliegt, is on duidelijk. „Ik heb wel contact gehad met de luchtvaartmaatschappij maar die kan weinig zeggen." Ook Maurice van den Heuvel wacht de uitbarsting rustig af. „De sfeer hier is goed. Alleen de informatievoor ziening is niet optimaal." Hij zou op donderdag doorreizen naar Thai land. „Maar ik acht de kans dat die vlucht doorgaat, niet zo groot." De Agung is met 3.031 meter de hoogste berg van Bali. De vulkaan ligt op ongeveer 70 kilometer van de drukbezochte badplaatsen Kuta en Seminyak. Door de laatste uit barsting van de vulkaan in 1963 kwamen ongeveer 1.100 mensen om het leven en werden talrijke dorpen verwoest. De as bereikte toen een hoogte van wel 26 kilome ter. ZEELAND8 dinsdag 28 november 2017 LOMBOK Sinds zaterdag spuwt de Agung aswolken uit igkung lasar 20 km Vliegveld dicht Australische surfers wachten op een vlucht naar huis. De bevol king van Bali bouwt aan noodonderkomens. fotosreuters/epa Uitbarsting Agung geeft groen Bali grijze deken 4 i - Renske Baars Gerben van 't Hof Denpasar/Rotterdam 3131 De Agung is de hoogste berg van Bali: 3.031 meter. Door de laatste uitbarsting in 1963 kwamen zo'n 1.100 mensen om. Verspreiding Kubu aswolk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11