tt II 9 VLUCHTENDE VERDACHTE, 6 SEPTEMBER 2016 Bij een preventieve fouilleeractie bij de Rotterdamse Keileweg zien agenten hoe een man weg sprint, iets uit zijn broekband haalt en in de bosjes gooit. Het blijkt een gela den Glock-pistool te zijn. De man vlucht een café in en wordt in de boeien geslagen. Zijn sleutelbos verraadt dat de man een appartement heeft in één van de woontorens op de kop van Zuid, waar vaker drugscriminelen huizen. Bij eerdere doorzoekingen vond de politie er drugs, wapens en geldtelmachines. In dit be wuste appartement ligt vooral ad ministratie, zoals een factuur aan een bedrijf in de Spaanse Polder en betaalbewijzen van de huur van een loods. De rechercheurs van de politie Rotterdam zijn te vreden. Nu kunnen ze verder zoe ken. SPAANSE POLDER, 7 SEPTEMBER 2016 Het is ochtend als een politieteam de loods openbreekt. Enige teleur stelling is er wel: er heeft drugs in de loods gelegen, maar die is al weg. De politie vindt slechts lege verpakkingen met cocaïneresten. In de loods staat ook een opblaas bare rubberen speedboot. Onder de accu's blijkt een verborgen ruimte te zitten. Het roept bij de rechercheurs een logische vraag op: zou de boot gebruikt zijn voor het ongezien vervoeren van drugs? Het spoor voert verder, naar een plaats in België, waar een 16 meter lang oranje-wit schip in een haven ligt. De Sila Inua, zoals de boot heet, staat op naam van de BV uit de Spaanse Polder. De politie ver moedt dat het schip met zwart geld is betaald en neemt het in be slag. De Sila Inua is een bijzonder schip, ontworpen door avonturier Pierre Sauvadet. De Fransman ontwierp het schip speciaal om tussen de ijsschotsen van de pool gebieden te kunnen varen. Sauva det moest het schip in 2014 nood gedwongen verkopen toen hij in scheiding lag. Nederlanders had- We vermoeden dat het schip is ingezet voor drugssmokkel den interesse. „Ze zeiden op te tre den voor een bekend iemand uit Dubai, die anoniem wilde blij ven", zegt Sauvadet. „Ik heb nooit gehoord wie de koper was." Het poolexpeditieschip leent zich perfect voor drugstranspor ten op zee. Het schip heeft een kraan op de achtersteven, waar mee speedboten of pakketten drugs het water in kunnen worden getild. Bovendien bevindt zich in de kajuit een zogeheten moon pool, een gat in de bodem waarmee je ongezien het water in kunt. Uit de vaarbewegingen is dan al gebleken dat het schip de laatste tijd bepaald niet is ingezet voor poolexpedities. Het heeft in 2016 rondgevaren langs de Zuid-Ame rikaanse kust en de Cariben. Scheepvaartsite Shipspotting meldt dat de boot in februari 2016 in de haven van Willemstad lag. Uit het positiebepalingssysteem van de boot blijkt dat het ook voor de Afrikaanse kust heeft gelegen. De Rotterdamse rechercheur Jente Waal: „We vermoeden dat het schip is ingezet voor de internatio nale drugssmokkel." Een specialistisch schip dat in handen is gevallen van drugscri minelen. Het zou zomaar opnieuw kunnen gebeuren als het schip via Domeinen wordt geveild aan de hoogste bieder, zoals gebruikelijk is met afgepakte goederen. Jente Waal wil zo'n scenario graag voor komen, maar hoe? Dan herinnert hij zich een artikel over de Rotter damse officier van justitie Nanet Oosterveld, die juist met dit di lemma ervaring heeft opgedaan. Enthousiast is Nanet Oosterveld in september 2026 teruggekeerd van een studiereis naar de Sicili- aanse hoofdstad Palermo. De offi cier van justitie, die gespeciali seerd is in het afpakken van crimi neel vermogen, heeft er uitgebreid VOORSPOED Ze zeiden op te treden voor een koper uit Dubai gesproken met Palermo's burge meester Leoluca Orlando. Orlando vertelde hoe de maffia via corruptie al in 1974 het opera gebouw van Palermo in haar bezit had gekregen en het een kwart eeuw gebruikte als foute nacht club. Dat pand, dat zo symbool stond voor de macht van de maf fia, móest hij terugveroveren. De heropening van het operagebouw stond symbool voor het terugdrin gen van de macht van de maffia. Juist vanwege de symboliek pro beert Italië iconisch crimineel be zit rechtstreeks terug te geven aan de maatschappij. Maffiapanden worden herbestemd als kinder dagverblijf of bibliotheek, om te laten zien dat de samenleving ster ker is dan de misdaad. Na haar trip zint Oosterveld op een soortge lijke aanpak van de ondermij nende criminaliteit in Rotterdam. Als rechercheur Jente Waal haar benadert over de Sila Inua, valt al les op zijn plek. Een schip van enkele tonnen schenken aan een maatschappelijk doel. In Nederland is het nooit eer der gebeurd. Oosterveld spreekt van een unieke samenwerking tussen alle instanties: politie, do meinen, het College van PG's, het Functioneel Parket, de ministeries van Financiën en Justitie en Vei ligheid. „Alle schotten die er kon den bestaan, hebben we weggeno men. Uiteindelijk stond iedereen hierachter en ook juridisch bleek ons plan haalbaar." Rechercheur Waal zoekt onder tussen uit welke partijen zijn geïnteresseerd in het schip. Dat is het geval bij het Scheepvaart Transport College in Rotterdam. De Sila Inua leent zich goed voor praktijklessen. Waar normaal ge sproken de brug van het schip af gezonderd is, kent de Sila Inua één grote woon- en stuurruimte. Stu denten kunnen zo perfect zien wat er gebeurt tijdens het varen. Bovendien kan de Sila Inua in de zomermaanden voor poolonder- zoek worden ingezet. Verschil lende onderzoekers studeren op de mogelijkheden. Schipper André kijkt toe hoe stu dent Niels het schip over de Maas vaart. „Niet zo in het midden. Doe maar of er mooie vrouwen langs de kant staan", grapt hij. „Dan ont houd je het wel." De oranje-witte boot nadert de kade van het Scheepvaart Transport College (STC). Daar krijgt het vandaag een nieuwe naam. Bij het Openbaar Ministerie is men enthousiast over de operatie. Nieuwe gevallen van symbolische herbestemming van criminele goederen worden niet uitgesloten. maandag 27 november 2017 BELGIË, 28 NOVEMBER 2016 rechercheur Jente Waal STUDIEREIS PALERMO, SEPTEMBER 2016 Geestelijk vader Pierre Sauva det is verheugd dat de boot weer in goede handen is. „Op het leven van een boot is de donkere periode maar kort geweest. Hopelijk breekt er nu weer voorspoed aan. Ik hoop het schip ooit tegen te komen in het poolgebied." —Pierre Sauvadet ZOEKEN NAAR NIEUWE BESTEMMING, BEGIN 2017 SCHEEPVAART TRANSPORT COLLEGE, NOVEMBER 2017 Operatie drugsboot 'fl' Kijk voor een reconstructie op onze website

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9