'Geldautomaten in dorpen terughalen' M Jori Linea is jarig en trakteert! Axelaar keert 'huiswaarts' om siersmederij te beginnen EN 19 Voor je hobby waarvan je je werk wilt maken, zo'n 150 kilometer verhuizen. Dert Vlaander deed het, van Wijken Aalburg naar Axel, waar hij aan huis een siersmederij is begonnen. Nieuw zebrapad volgens raadslid levensgevaarlijk zv Het vuur brandt in de nieuwe werkplaats die Dert met zijn schoonvader heeft ge bouwd. Het voelt be haaglijk. Nieuwsgierige bezoekers vragen Dert het hemd van het lijf. Wie dat wil, mag ook zelf een stuk ijzer smeden. Dert geeft geduldig aanwijzingen. Hij is duidelijk in zijn element in zijn smidse, waar hij zaterdag open dag hield. Dat het zover zou komen, had hij zelf jaren geleden ook niet ge dacht. In 1988 vertrok hij met zijn vrouw Nel uit Zeeuws-Vlaande- ren. Hij had in Terneuzen de op leiding weg- en waterbouw aan de middelbare technische school (mts) afgerond. Vervolgens werkte hij enkele jaren bij het waterschap De Drie Ambachten, maar hij wilde verder. En dat was buiten de provincie, in Woudrichem. Dert: „Het werk lag in die tijd niet voor het opscheppen." Ondertussen is hij alweer een hele tijd werkzaam bij de ge meente Gorinchem, als teamleider vastgoed. Een ambtelijke baan die vastigheid geeft, maar zijn hart ligt er niet (meer). Waar zijn hart wel ligt, ontdekte hij twaalf jaar gele den op een manifestatie van sier- smeden in België. „Een dorpsge noot, een smid, vroeg mij mee. Op die manifestatie sloeg de vonk over." Dert ging aan de slag. Hij richtte aan huis in Wijk en Aal burg, in een woonwijk, een sme derij in. „Houtbewerking was al tijd meer mijn ding. Metaal had nooit mijn interesse, maar wat ik in België had gezien, vond ik zo fantastisch. Dat wilde ik ook." Ergens, diep verstopt in zijn ge nen, moet het er waarschijnlijk al tijd al in gezeten hebben. Hij heeft ze zelf nooit aan het werk gezien, zijn overgrootvader en grootvader, maar zij waren al smid, aan de Kreekdreef in hartje Axel. Zijn grootvader moest in de jaren der tig van de vorige eeuw noodge dwongen het aambeeld en de smeedhamer neerleggen. „Hij kreeg de Spaanse griep", weet Dert, „en kon het zware werk li chamelijk niet meer aan, waarna hij melkboer is geworden." Het mooiste is datje kunt zien dat het echt handwerk is Dert laat zien wat hij zoal heeft gemaakt. Op foto's. Siersmeden hekwerken, grote en kleine schar nieren helemaal in oude stijl en sierlijke metalen onderstellen voor tafels. Van het laatste wil hij zijn specialiteit maken. YouTube-filmpjes Van zijn (overgrootvader kan hij het ambacht niet geleerd hebben. Internet blijkt zijn leermeester. „Je vindt daar honderden YouTube- filmpjes van hele goede siersme den. Ik heb die allemaal grondig bestudeerd en heb heel veel geoe fend. En ik ben, al zeg ik het zelf, behoorlijk handig." De verhuizing naar Axel, naar een woning op bedrijventerrein Vaartwijk aan de Meekrapweg, is een grote stap geweest, maar een heel doelbewuste. „Hier aan huis ben ik met mijn smederij nie mand tot last." Zijn baan bij de gemeente Go rinchem houdt hij voorlopig nog aan. Hij heeft het zo kunnen rege len dat hij drie dagen in de week in Gorinchem werkt en één dag thuis. De smederij aan huis is nog maar pas gereed. Verschillende op drachten heeft hij al, maar het moet groeien. De open dag leverde zaterdag in elk geval weer wat aan vragen op. „Weet je wat het mooiste is", zegt Dert, „dat je lekker met mas sief materiaal bezig bent en dat wat je maakt, zichtbaar handwerk is, dat je de hand van de meester erin ziet." TERNEUZEN Sinds kort bestaat de kans om geldautomaten terug te krijgen in dorpen als West- dorpe, Biervliet en Zuiddorpe, denkt CDA-raadslid Jos van Ginneken. De gemeente Ter- neuzen moet zich daar sterk voor maken, vindt hij. De drie grote banken ING, Ra bobank en ABNAmro hebben een akkoord gesloten om het be heer van geldautomaten voor taan over te laten aan Geldser- vice Nederland (GSN). Het doel is 'het netwerk voor contant geld te optimaliseren'. In schriftelijke vragen heeft Van Ginneken het Terneuzense college van B en W afgelopen weekend gevraagd ac tie te ondernemen en bij GSN aan te kloppen om verdwenen geldautomaten terug te krijgen. Banken hebben de laatste ja ren diverse geldautomaten ge sloten. Het gebruik was te be perkt. Met name de Rabobank heeft in Zeeuws-Vlaanderen nog wel veel geldautomaten, achttien stuks. Na een vernieti gende plofkraak in Sluiskil be sloot de bank zelfs de automaat te handhaven, niet aan de straat, maar wel in de lokale super markt. Vogelwaarde is het groot ste dorp in de streek waar de geldautomaat weg is. TERNEUZEN Hoe kan je het be denken, vindt het Terneuzense raadslid Ingrid Wojtal (Sociaal Ter- neuzen), een nieuw zebrapad aan leggen direct bij de afslag Kennedy- laan-Schuttershofweg in Terneu zen. 'Levensgevaarlijk', oordeelt zij. Wojtal heeft het college van bur gemeester en wethouders schrifte lijk om opheldering gevraagd. Di verse voetgangers zijn er volgens haar al bijna aangereden. Het raads lid wil dat het oude, weggefreesde zebrapad bij winkelcentrum Schut tershof terugkomt. De oversteek plaats in de Schuttershofweg is ver legd bij de recente herinrichting van de Kennedylaan. maandag 27 november 2017 Dert heeft het van geen vreemde Harmen van der Werf A Dert Vlaander (r) geeft Ivan, bezoeker van de open dag in de nieuwe smederij, instructie. Links Derts vrouw Nel Vlaander, foto peter nicolai - Dert Vlaander, siersmid Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 56 14 82 binnenuit.nl Vraag naar de voorwaarden Koopt u in 2017 een LINEA sofa van Jori, dan betaalt u de voordeligste stof- of lederprijsKom snel langs bij Binnenuit Meubelen. WOONPLAZA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 64