Vader betaalt met tegenzin Zeeuwse PioniersPrijs voor jonge ingenieurs Kosten voorschool: wat zijn de regels? 17 de kerst op de motie. De schoolkos ten omvatten veel meer dan de vrij willige ouderbijdrage. Ouders krij gen elk jaar ook een rekening voor excursies en activiteiten. Deze rei zen zijn vrijwillig, maar de kosten lopen op tot honderden euro's. Bo vendien rekenen scholen soms ook kosten voor thuisblijfprogramma's. Voor extra programma's, zoals tweetalig onderwijs, een kunst- en cultuurklas, technasium of een sportklas, komen daar nog bijdra gen bovenop. csw De vrijwillige ouderbijdrage is verre van vrijwillig. Zo ervaart Ron Boogaard uit Goes het in elk geval. De vader van een vmbo-leerling van het Edu- delta College in Goes koos ervoor een deel van de bijdrage niet te be talen. Het gevolg: vier betalings herinneringen. „Ik kreeg te horen dat mijn dochter niet mee kon doen aan excursies als ik niet be taalde. Ze zou met haar klas naar de film gaan, waarvoor een bij drage gevraagd werd. Over die film moest ze vervolgens een op stel schrijven. Hoe had ze dat moe ten doen als ze niet mee mocht?" Boogaard koos er uiteindelijk voor om het bedrag voor de ouderbij drage en excursies - zo'n 8o euro - toch over te maken. „Je wilt niet dat je kind buitengeslo ten wordt. Niemand laat het zo ver komen. Zeker niet als het geld gebruikt wordt voor zaken die onderdeel zijn van het onderwijs. Je voelt je als ouder gedwon gen om te betalen." BIJDRAGE Walhout Civil heeft snel naam ge maakt. In opdracht van de Neder landse overheid speelde het bureau een cruciale rol in de noodhulp aan Sint Maarten, Saba en Sint Eusta- tius, na de orkanen Irma en Maria. De jury noemde Walhout Civil 'een fantastisch voorbeeld van Zeeuwse pioniersgeest en onder nemerschap'. „Deze jonge ingeni eurs laten zien dat je na je studie prima vanuit Zeeland kunt werken aan bijzondere internationale pro jecten, als je ervoor gaat en af en toe lef toont. Ze waren eerder betrok ken bij het bergen van het Italiaanse cruiseschip Costa Concordia en la ten zien dat zo'n bijzonder project geen gelukstreffer was. Ze zetten daarmee Zeeland positief op de kaart en zijn een voorbeeld en in spiratie voor anderen." Korné en Jan Walhout ontvingen de prijs - 5.000 euro en een kunst werk van Henk Vierveijzer - uit Korné en Jan Walhout ontvingen de prijs - 5.000 euro en een kunstwerk handen van Ahold/Delhaize-top- man Dick Boer, die is opgegroeid in Axel. De PioniersPrijs, die voor de vijfde keer werd uitgereikt, is een initiatief van De Zeeuwse Connec tie. Ook waren VAM WaterTech, Lubo International, Seaweed Har vest Holland en 'Weg van jou' ge nomineerd. ZeéTJ Conn maandag 27 november 2017 vrijwillig, maar eigenlijk niet De kosten die scholen reke nen voor schoolkluisjes verschil len enorm, fotolex de meester Wat zijn uw ervaringen met de schoolkosten op Zeeuwse mid delbare scholen? Stuur een e-mail naar c.blok@pzc.nl. li ibi Vrijwillige School ouderbijdrage Kluishuur 30,00 12,50 Edudelta College 30,00 15,00 Zeldenrust-Steelant College 35,00 17,50 SSG De Rede 40,00 17,50 Calvijn College 41,00 17,00 Nehalennia 50,00 10,00 Scheldemond College 50,00 10,00 Pontes Pieter Zeeman 55,00 14,00 Pontes Goese Lyceum 55,00 12,50 Ostrea Lyceum 60,00 €9,00 Zwin College 66,00 11,00 Reynaertcollege 96,50 13,50 Ron Boogaard: „Je wilt niet dat je kind buitengesloten wordt." FOTO ZIGGY MARLISSA De vrijwillige ouderbijdrage (of 'leerlingbijdrage' of 'schoolfondsbijdrage') is be doeld voor zaken waarvoor de school geen bekostiging van de overheid ontvangt. Het kan gaan om materialen, gereed schappen, maar ook activitei ten zoals een kerstviering of excursies. De oudergeleding van de medezeggenschapsraad moet de hoogte en bestem ming van het bedrag goed keuren. De school moet de ouderbij drage in de schoolgids ver melden en duidelijk maken dat het bedrag een vrijwillig ka rakter heeft. Een school mag een leerling toegang tot het onderwijs niet weigeren, omdat de ouderbij drage niet betaald is. Als ouders de vrijwillige ou derbijdrage niet betalen, dan is de school verplicht een kosteloos alternatief te bie den. Voor extra programma's, zoals tweetalig onderwijs en sportklassen, geldt dat ouders verplicht zijn de extra kosten te be talen, als hun kind aan dit onderwijs deel neemt. Doen ze dat niet, dan kan een leer ling uitgesloten worden van deze extra pro gramma's, maar niet van het reguliere vmbo, havo of vwo. Walhout Civil in Middelburg, het ingenieursbureau van Jan en Korné Walhout, heeft zaterdag de Zeeuwse PioniersPrijs ge wonnen. Rolf Bosboom Middelburg Jan en Korné Walhout zijn volgens de jury een toonbeeld van de Zeeuwse pioniersgeest, foto de zeeuwse connectie Walhout Civil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62