Tweedeling in het onderwijs Finlandcircuit is voor zeker twee jaar gered Nieuwe jas voor veertien huizen in Oud-Vossemeer Jammeren 16 2 KOSTEN MIDDELBARE SCHOOL De ouderbijdrage is vrijwillig, maar in de praktijk werkt het vaak anders. Scholen sporen ouders aan te betalen. SCHOOLKOSTEN Commentaar Praat eens even met ouders van leerlingen in het middelbaar onderwijs. Dan komt er vrijwel zeker een heikel onderwerp langs: de schoolkosten. De PZC besteedt deze week aandacht aan de geheel eigen wijze waarop scholen kosten bij ouders in reke ning brengen. Soms rekken de scholen de regels tot het uiterste op. Niet alle kosten zijn logisch en verantwoord. Afhankelijk van de vorm van onderwijs kun je als ouder per kind jaarlijks enkele tien tallen tot vele honderden euro's kwijt zijn. Per school lijken de kos ten meestal niet eens zo onredelijk. Maar het algemene beeld is wil lekeur. Dat moet anders. Ook het dwingende karakter van de 'vrij willige bijdrage' en van andere kosten is verkeerd. De scholen proberen hun krappe budgetten creatief aan te vullen. Dat doen ze niet altijd even slim. Als je niet kunt verantwoorden waarom de huur van een simpel kluisje jaar op jaar 17,50 euro kost, vraag je om weerstand. Als je geld wilt voor informatietechniek, moet je niet vreemd opkijken dat je ouders op het verkeerde been zet. Wat is de volgende stap? Een bijdrage voor stookkosten? Het middelbaar onderwijs is in theorie gratis. Dat is een goed uit gangspunt. Want kinderen moeten zonder enige beperking kun nen leren, ook als hun houders het niet zo ruim hebben. In werke lijkheid zijn de schoolkosten een drempel. Scholen zullen de extra kosten desnoods kwijtschelden, maar het is niet prettig als je daar steeds om moet vragen. In plaats van sommige ouders te laten be delen, zou het Rijk de scholen genoeg geld moeten geven om de jaarlijkse extra kosten te beperken tot maximaal enkele tientjes per kind. Ook de sluipende tweedeling in het onderwijs door het aan bieden van extra lesprogramma's waarvan leerlingen worden uit gesloten als hun ouders niet betalen, moet worden gestopt. Jaarlijkse schoolkosten moeten beperkt blijven tot enkele tientjes per kind Negen huizen in een ander deel van de straat werden in 2015 al onder handen genomen. Nu wordt ook de rest van de woningen voorzien van onder meer een nieuwe jas van iso lerend materiaal, zonnepanelen en zuinige installaties. De huurders van vijfhuizen kozen er bovendien voor om hun stulpje levensloopbe- stendig te laten maken. Dat bete kent dat Stadlander een aanbouw plaatst die kan worden gebruikt als slaapkamer. De onderdelen worden zo veel mogelijk in de fabriek gemaakt, waardoor de bewoner van de hui zen maar vijf dagen overlast heb ben. Halverwege december worden de werkzaamheden in de Vos- meerse straat afgerond. Stroomversnelling is een project waarin zes woningcorporaties in het land samen onderzoeken hoe ze huurwoningen uit de jaren 50, 60 en 70 energiezuinig kunnen ma- Een isolerende jas en zonnepanelen maken de huizen energiezuinig ken. Het is de bedoeling dat op Tho- len nog veel meer woningen van Stadlander dezelfde behandeling ondergaan. ALMANAK Een leidster van een kinderdag verblijf bracht de kinderen naar bed. Een jongetje dat ooit uit zijn bed was geklommen, noemde een heel rijtje van din gen op die niet mogen en die de leidster bevestigde. „Niet praten in bed." „Nee, dan wordt ieder een wakker." „Niet zingen in bed." „Nee, nu lekker gaan slapen", was haar antwoord. Het jongetje deed er nog een schepje bovenop. „Niet uit bed klimmen. Dan ga je jammeren!" Jammeren??? Zij moest even nadenken. „O ja, dan vind ik het jammer dat je niet hebt geluisterd." Tweetal vast na vechtpartij 'Vergeten' pan vat vlam in woning Hardrijders raken rijbewijzen kwijt TERNEUZEN Melkpoederdief aangehouden Het wifi-netwerk in de school, ca mera's bij de fietsenstallingen, ver zekeringen voor leerlingen, over blijven, voorzieningen in de kan tine: allemaal zaken waarvoor scholen een bijdrage vragen van ouders. Via de vrijwillige ouderbij drage brengen ze jaarlijks enkele tientjes tot zo'n honderd euro in re kening. De vrijwillige ouderbijdrage (of schoolfondsbijdrage) mag nooit verplicht zijn. Scholen moeten dui delijk vermelden dat ouders de keuze hebben om de bijdrage te be talen. Maar dat gebeurt niet altijd, constateerde de Inspectie van het Onderwijs dit voorjaar al in een jaarlijkse rapportage. Het Zwin College in Oostburg, het Ostrea Lyceum in Goes en het Reynaertcollege in Hulst sporen ouders aan te betalen door een 'pakketkorting' te geven: wie alles afneemt, betaalt minder. „We gaan uit van de bereidheid van alle ou- lege ouders erop dat niet betalen er voor kan zorgen dat leerlingen bui tengesloten worden. 'U zult begrij pen dat wanneer u er voor kiest om deze vrijwillige bijdragen niet te betalen uw kind uitgesloten kan worden van de betreffende extra activiteiten en/of diensten.' Meerdere Zeeuwse middelbare scholen vragen een bijdrage voor de schoolpas, die onder meer nodig is voor het gebruik van de mediatheek of de schoolbibliotheek. Leerlingen van het Ostrea Lyceum in Goes zijn verplicht om tijdens de gymles een blauw shirt met witte mouwen te dragen. Ouders kunnen het shirt voor 18 euro via de school kopen. Ouders ervaren echteen druk om te betalen ders/verzorgers om bij te dragen aan deze regeling", staat op de web site van het Zwin College. In de schoolgids wijst het Reynaertcol- Wegaan uit van de bereidheid om bij te dragen aan deze regeling Verreweg de meeste ouders hebben daar geen problemen mee, beweert woordvoerder Femke Bijlsma. „Geen enkele leerling loopt rond zonder schoolpas of goedgekeurd schoolshirt. In uitzonderlijke geval len wordt contact gezocht met Stichting Leergeld." Joyce Vermue uit Schoondijke, voormalige Tweede Kamerlid voor de PvdA, maakt zich boos over de ouderbijdragen in het voortgezet onderwijs. Ze diende afgelopen fe bruari samen met Jasper van Dijk van de SP een motie in, waarin ze pleitte voor een limiet in de ouder bijdrage en betere informatie. Hun voorstel kreeg steun van de meer derheid van de Tweede Kamer. Ver mue: „Ouders ervaren echt een druk om te betalen, in extreme ge vallen sturen scholen zelfs een in cassobureau op ouders af, terwijl die bijdrage vrijwillig is. De ouder bijdrage mag geen drempel opwer pen voor het volgen van onder wijs." Het ministerie reageert voor De vlag kan uit op het Finlandcir cuit op de Axelse Vlakte bij West dorpe. Het motorcrossterrein dat al jaren in het voortbestaan wordt be dreigd, is zeker weer twee jaar ge red. De stichting die het terrein aan de Finlandweg beheert, heeft over eenstemming bereikt met de hui dige eigenaren, sloop- en recycling bedrijf Beelen en Eric Stoutjesdijk, en de vroegere eigenaar, havenbe drijf Zeeland Seaports. Stoutjesdijk, ook voorzitter van de stichting, is opgetogen. Zo reageren de gebrui kers ook. Het Finlandcircuit trekt bezoekers uit Zeeland, België, Zuid- Holland en Brabant. Het terrein heeft een zware ondergrond, ter wijl de meeste andere circuits van zand zijn. Het gaat om het Finlandcircuit dat in 2014 is geopend. Het oude dat groter was, moest een jaar eerder wijken voor een nieuwe vestiging van Beelen. Jaarlijks is op het circuit het Open Zeeuws Kampioenschap. maandag 27 november 2017 n Woningcorporatie Stadlander is begonnen aan de tweede fase van het project Stroomversnel ling in de Burgemeester Ver- sluijsstraat in Oud-Vossemeer. Veertien huizen ondergaan een metamorfose en worden omge bouwd tot zogeheten nul op de meter-woningen. Rob Paardekam Oud-Vossemeer Tip? redactie@pzc.nl GOES De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee mannen aangehouden na een vechtpartij in een woning aan de Joannes Antoni- des van der Goeskade in Goes. Een 21-jarige man uit Goes en een 28-jarige man uit 's-Heerenhoek waren aan het vechten toen de politie arriveerde. De man uit 's-Heeren hoek moest aan zijn ver woningen worden behan deld bij de Huisartsen post. Het duo zit vast. MIDDELBURG In een woning aan de Saffier in Middelburg is gisteren rond het mid daguur een brand uitge broken. De oorzaak was een pan met eieren die op het vuur stond. De be woner was die vergeten en had de woning verla ten. Brandweerlieden wil den de deur openbreken, maar de bewoner kwam net op tijd thuis zodat de deur met een sleutel kon worden opengemaakt. De brandweer heeft de woning geventileerd. VLISSINGEN Op verschillende plaat sen in de provincie heeft de politie rijbewijzen af gepakt van bestuurders die te snel reden. Op de A58 reed een automobi list 70 kilometer te hard. Een bromfietser in Ka- pelle klokte een snelheid van 70 kilometer per uur, waar maximaal 30 is toe gestaan. De derde over treder ging in de fout op de Oesterdam. Hij reed met een snelheid van 160 kilometer per uur. Een 21-jarige man uit Antwerpen zit vast op verdenking van diefstal van melkpoeder. Hij werd in Terneuzen aan gehouden omdat hij in zijn auto dertig blikken melkpoeder had liggen. Een deel daarvan is af komstig van winkels in Sluis. De man heeft een verleden als winkeldief, vooral van melkpoeder. Bijdrage is Schoolboeken zijn gratis, maar ouders betalen wel mee aan het onderwijs van hun kind. De krant besteedt deze week in een korte serie aandacht aan schoolkosten op middelbare scholen. Vandaag het eerste deel. Cornelleke Blok - Joyce Vermue, voormalig Tweede Kamerlid PvdA -website Zwin College Harmen van der Werf Westdorpe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55