Alwin pakt uit in Kapelle Onderwijs wekt soms de indruk dat ouders verplicht zijn te betalen Mensenhandel komt overal in Zeeland voor Een avondje met de politie op zoek naar prostitutie Ouders van leerlingen op Zeeuwse middelbare scholen zijn tientallen tot honderden euro's per jaar kwijt aan schoolkosten. Bovendien zoeken scholen soms de grenzen van de wet op. Een lasershow, danseressen, special effects, een reeks van collega-artiesten. Feest2anger Aiwin Rennen uit Hoedekenskerke pakte zaterdagavond flink uit in De Vroone in Kapelle met 'Alwin and Friends', een show die ruim vier uur duurde. Ahoy in het klein, zo had hij voor ogen. En met een beetje verbeelding werd dat het ook. De 350 bezoe kers maakten er een waar feest van. Na afloop kondigde de zingende makelaar aan dat 'Alwin and Friends' een vervolg krijgt. De tweede editie is op 17 november 2018. Onder de artiesten die zaterdag meewerkten waren Dries Roelvink en Lesley Williams. Maar ook bijvoor beeld John de Bever, vooral bekend van zijn hit 'Je krijgt die lach niet van mijn gezicht'. Die titel sloeg in Kapelle zeker op Alwin zelf. De vrijwillige ouderbijdragen - ook wel schoolfondsbijdrage ge noemd - op Zeeuwse middelbare scholen lopen uiteen van 30 tot bijna too euro per schooljaar. Ou ders van leerlingen op het Rey- naertcollege in Hulst betalen met 96,50 euro de hoogste bijdrage. Wie een kind heeft op de Christe lijke Scholengemeenschap Wal cheren (CSW) of het Edudelta College in Goes is met 30 euro het goedkoopst uit. Via de vrijwillige ouderbijdrage laten middelbare scholen ouders meebetalen aan voorzieningen waarvoor ze geen bekostiging ontvangen van het Rijk. Wat de scholen in rekening brengen, loopt sterk uiteen. Scho len vragen onder meer geld voor het gebruik van ICT-voorzienin- gen, een leerlingpas, collectieve leerlingverzekeringen, atlassen, woordenboeken, materialen, acti viteiten of extra toezicht op de school. Onderwijsinstellingen wekken soms de indruk dat ouders ver plicht zijn te betalen, terwijl dat niet het geval is. Scholen moeten vermelden dat de bijdragen vrij willig zijn en zorgen voor een kos teloos alternatief als ouders niet willen of kunnen betalen. Buitenom de vrijwillige ouder bijdrage brengen scholen jaarlijks tientallen tot honderden euro's voor excursies, materialen en extra lesprogramma's in rekening. Het Zeldenrust-Steelant College (ZSC) in Terneuzen brengt aan alle leer lingen 8 euro in rekening voor li centies voor computerpro gramma's. Dat mag niet, zegt de Onderwijsinspectie. „Als die li centies noodzakelijk zijn om het onderwijs te volgen, dan kan een bijdrage alleen vrijwillig zijn", al dus een woordvoerder van de in spectie. „Wij krijgen daar nooit vragen over van ouders", reageert woordvoerder Ellen de Winde van het ZSC. „Als ouders de bijdrage niet kunnen betalen, dan beden ken we een oplossing. Kinderen worden niet buitengesloten." Ouders van leerlingen op de CSW kunnen een iPad - noodza kelijk voor het volgen van de lessen - alleen nieuw aanschaffen via één bepaalde leverancier, omdat die De bekostiging is gebaseerd op een groen schoolbord met krijtjes voorzien zijn van een programma om de tabiets goed te beveiligen. „We handelen op het scherp van de snede met wat wel en niet mag volgens de regels", erkent rector Frans van der Knaap. „Maar er is geen school in Nederland die iPads gratis aanbiedt. We kunnen niet anders: de bekostiging van de overheid is gebaseerd op een groen schoolbord met krijtjes." Wie het aanschafbedrag niet in één keer kan of wil ophoesten, mag in ter mijnen betalen. Van der Knaap: „Aan ouders die niet draagkrachtig genoeg zijn, kunnen we de kosten geheel of gedeeltelijk kwijtschel den." Het gros van de middelbare scholieren huurt een kluisje. De bijdragen die scholen daarvoor aan ouders vragen verschillen sterk. De duurste kluisjes staan op de Terneuzense scholen SSG De Rede en het Zeldenrust-Steelant Col lege: een locker kost daar 17,50 euro. Het Ostrea Lyceum in Goes heeft de goedkoopste kluisjes: 9 euro per schooljaar. P16 It maandag 27 november 2017 pzc.nl e-mail: bevelanden@pzc.nl P20 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Schoolkosten verschillen flink Cornelleke Blok Vlissingen - Frans van der Knaap, rector

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54