II Mathieu van der Poel neemt dag na pech revanche met overwinning Voetbalsters drie keer op shortlist voor jaarprijzen 8 TENNIS FINALE DAVIS CUP Frankrijk leek afscheid te nemen van een generatie tennissers die nooit wat won. Maar toch grepen de Fransen de Davis Cup, ten koste van België. Liïle Een hippe bril kan zijn eeuwige pretogen niet verhullen. Yannick Noah is altijd een beetje kind geble ven. Als tennisser al genoot hij van het leven. Mede daarom bleef het bij één Grand Slam-titel, Roland Garros in 1983, eigenlijk te mager voor iemand met zijn talent. De ar tiest met het racket werd later de ar tiest met een microfoon, ook als muzikant trekt Noah volle stadions. Maar er zit wel degelijk ook een serieuze kant aan Yannick Noah. Als Davis Cup-captain bleek hij in staat het beste uit zijn spelers te ha len. In 1991, Noah was zelf pas net gestopt met tennis, hielp hij het team naar de finale tegen de Ver enigde Staten. Van Pete Sampras en Andre Agassi zou Frankrijk nooit winnen, was de verwachting, maar Guy Forget en Henri Feconte ste gen boven zichzelf uit en bezorg den hun land de eerste Davis Cup in 59 jaar tijd. Voor hun goede vriend Noah gingen ze door het vuur. Zakelijker Met de huidige generatie heeft Noah, 57 jaar, logischerwijs een za kelijkere band. Eind 2015 werd hij voor de derde keer aangesteld als captain. Hij moest Frankrijk aan de Gelukkig wonnen we op zaterdag de dubbel, anders had ik een probleem gehad tiende Davis Cup helpen. Noah riep direct de beste tennissers van het land bij elkaar om ze één ding dui delijk te maken: tennissen voor je land is een voorrecht, dat doe je met volle overgave, en anders niet. „Een aantal spelers heeft in het shirt van Frankrijk niet de juiste houding ge had. Dat wil ik absoluut verande ren", zei Noah. „En snel. Want deze generatie dreigt geruisloos te ver dwijnen." Vorig jaar strandde de missie in de halve finale, dit jaar viel alles op zijn plek. De loting viel niet tegen voor Frankrijk, dat drie landen trof zonder de beste speler: Japan (Nis- hikori), Groot-Brittannië (Murray) en in de halve finale Servië (Djoko- vic). Bij die laatste ontmoeting leek er ruis op de lijn met Jo-Wilfried Tsonga, de nummer één van Frank rijk. Tijdens gamewissels spraken de twee amper met elkaar. Cruciaal Dit weekeinde in Lille was de kou uit de lucht. Noah vierde elk ge wonnen punt intens en nam cruci ale beslissingen. Voor het dubbel spel selecteerde hij Pierre-Hugues Herbert en Richard Gasquet. De twee speelden nog nooit samen, terwijl Herbert met Nicolas Mahut Grand Slams heeft gewonnen. Frankrijk won het duel op zaterdag. „Gelukkig maar, anders had ik een probleem gehad", besefte Noah. „Maar ik ben er niet om politiek correcte beslissingen te nemen." Hij stond gisteren, toen Tsonga de vierde partij verloor van de in topvorm verkerende David Goffin, voor de keuze: zet ik de jeugdige, emotionele Fucas Pouille in voor het beslissingsduel, of de ervaren Gasquet? Het werd Pouille, die snel klaar was met Steve Darcis, de Belg die toch al vijf keer een beslissende vijfde Davis Cup-partij had gewon nen. Verwachtingen Frankrijk had al bijna afscheid ge nomen van een talentvolle genera tie, die nooit wat zou winnen. Gil les Simon, Gaël Monfils, Tsonga, Gasquet. Ze konden de hoge ver wachtingen in het land nooit waar maken. De Davis Cup heeft deze eeuw iets aan waarde ingeboet en maakt niet ineens alles goed, maar de Fransen kunnen in elk geval weer even vooruit. Het was na 1992 en 1996 de derde cup voor captain Noah, die de Franse vrouwen in 1997 tegen Ne derland ook aan hun eerste Fed Cup-titel hielp. Hij vierde het gis teren ingetogen. De wilde haren is hij kwijt. Maar waar Yannick Noah komt, is het altijd feest. De Belg had zaterdag in het Duitse Zeven geprofiteerd van materiaal- pech vroeg in de race van Van der Poel. Die werd tweede nadat hij de eerste vier wereldbekercrossen had gewonnen. De getergde Van der Poel reed gisteren al in de eerste ronde weg bij zijn concurrenten. Zaterdag nog was Van der Poel vroeg in de wedstrijd door pech getroffen. Wereldkampioen Van Aert profi teerde van de mechanische pro blemen die Van der Poel in de t Na vier zeges in de wereldbeker werd Van der Poel nu door pech getroffen tweede ronde een achterstand van zo'n halve minuut opleverden. Aanvankelijk leek de Nederlander het gat nog te kunnen dichtrijden, maar in de vijfde van acht ronden over het modderige parcours groeide het gat weer. Op de streep was de marge 47 tellen. De Belg Toon Aerts werd derde, Corné van Kessel vierde. Van der Poel had alle vier voor gaande wereldbekercrossen ge wonnen. „Een tweede plaats was het hoogst haalbare na mijn pech", meende Van der Poel, die als twin tigste aan zijn achtervolging be gon. „Ik wist meteen dat ik de kloof met Wout niet meer zou dichten. Ik deed er alles aan om zo dicht mogelijk te komen en tweede te worden. Een zege zat er niet in, maar mijn klassement heb ik met die tweede plaats gered." ARNHEM Het behalen van de Eu ropese titel in eigen land heeft de Nederlandse voetbalsters drie ver meldingen op de 'shortlists' voor de jaarlijkse sportprijzen opgeleverd. Fieke Martens staat op de kandida tenlijst voor Sportvrouw van het jaar, Sarina Wiegman op die voor Coach van het jaar en de Oranje Feeuwinnen komen in aanmerking voor Sportploeg van het jaar. Sportkoepel NOC*NSF maakt voor het eerst de shortlists open baar. Uit de lijsten kiest een vakjury voor elke categorie drie genomi neerden. Deze worden 3 december bekend, de verkiezing is tijdens het Sportgala op 19 december. Een opvallende naam op de short list bij de mannen is darter Michael van Gerwen. Hij werd in voor gaande jaren genegeerd. De andere kandidaten zijn Max Verstappen, Sven Kramer, Jan Smeekens, Kjeld Nuis, Tom Dumoulin, Dylan Groe- newegen, Bauke Mollema, Kenley Jansen, Sjinkie Knegt en Ferry Weertman. Dafne Schippers staat op de shortlist van de vrouwen. Samen met de wielrensters Chantal Blaak, Anna van der Breggen, Annemiek van Vleuten en Kirsten Wild, zeil ster Marit Bouwmeester, handbal ster Nycke Groot en zwemster Ra- nomi Kromowidjojo. maandag 27 november 2017 Noah (verlost' Frankrijk Rik Spekenbrink Yannick Noah, met de Davis Cup, is het stralende middelpunt van de Franse feestvreugde, fotoepa —Yannick Noah (57) HAMME Veldrijder Mathieu van der Poel heeft gisteren direct revanche genomen voor zijn zeldzame nederlaag van zater dag in de wereldbeker. In de cross van Hamme, de derde om de DVV-Trofee, won de Neder lander als vanouds. Wereldkam pioen Wout van Aert finishte als tweede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36