II Voortaan vier-ogenprincipe bij bestedingen van Orionis Monument bij Nieuwe Scheldehof in Vlissingen officieel onthuld EN 19 Het monument voor de arbeiders van De Schelde staat in Vlissingen. „Het is grof en groot, net als de schepen die wij bouwden." Geëmotioneerd vielen Rinus Murre en Her- bert Sepers elkaar za terdag in de armen. Direct nadat ze sa men het beeld Mannen tussen Staal onthulden in Vlissingen. De twee oud-werknemers van De Schelde streden jarenlang om er voor te zorgen dat in hun stad een monument komt dat eer doet aan al die arbeiders die bij De Schelde werkten. Het staat er nu. Een oud collega van hen, Ko Geldof (70), vindt het een mooi beeld. „Het is grof en groot. Dat had je ook bij de schepen die wij bouwden", aldus de oud-spantenbouwer. Klinknagel Murre raakte iets later op de dag nogmaals geëmotioneerd. Dat was toen kunstenaar Joris Baudoin hem een betonnen klinknagel gaf. Net zo'n nagel als hij verwerkte op zijn beeld van de twee mannen die klinknagels slaan, een van de meest gehoorde geluiden tijdens het bouwen van de schepen. „Die betonnen klinknagel had ik als re serve", zei de kunstenaar toen Murre, Sepers en hij na afloop van de plechtigheid nogmaals het mo nument bekeken. Met z'n drieën zagen ze dat het goed is. Het doet recht aan de duizenden arbeiders die hier werkten, aldus Sepers. Murre haalde na de officiële ont hulling herinneringen op aan de periode sinds 1999 dat hij streed voor het beeld. Volgens de 78-ja- rige Vlissinger merkte hij toen dat de politiek koud, kil en bereke nend is als het aankomt op finan ciële steun voor jouw plan. Hoe vaak hij niet hoorde 'dat er geen budget is voor zo'n monument' weet hij al lang niet meer. „Empa thie was er lang niet, terwijl Vlis singen toch heel lang profiteerde van ons." Dat veranderde de afge lopen jaren toen de gemeente het plan ondersteunde en er via crowdfunding voldoende geld werd gevonden om het monu ment daadwerkelijk te maken. Scheldegevoel „Het Scheldegevoel bestaat nog steeds", aldus Murre. „Dankzij dat gevoel kregen we dat geld bij el kaar." Hij pleitte ook voor behoud De politiek is koud, kil en berekenend als het aankomt op financiële steun van de gebouwen die nu nog her inneren aan de Schelde. „Want wat je sloopt, ben je kwijt", waar schuwde hij. Murre is een bekende verschij ning in het Vlissingse. Gekleed in een witte overall en helm en met een grote hamer op zijn rug, liep hij tal van vergaderingen af om de politiek en anderen te overtuigen dat het monument er moest ko men. Nu het er staat, voor de in gang van het nieuwe Scheldehof, blijft hij die werkkleding nog dra gen. Want het monument staat nog niet op de goede plaats, aldus de actievoerder. Hij trekt die over all pas uit als het beeld op de Hel ling staan. „Daar hoort het thuis. Daar werkten wij in weer en wind aan de schepen en daar gingen ze te water." Volgens de officiële planning verhuist het monument over vijfjaar naar de Helling. Of dat echt gebeurt, is onzeker. Want de technische staat van de Helling op de Kop van de Vlissingse Dok haven is dermate slecht dat het de vraag is of ze daadwerkelijk be houden kan blijven. Maar Murre rekent erop dat het monument daar komt. „Daar hoort het echt thuis. Op geen andere plaats dan daar." Dat is een van de maatregelen die de Walcherse sociale instelling neemt om te voorkomen dat er nogmaals een financiële blunder van formaat wordt gemaakt. Een maand geleden bleek dat er door een rekenfout dit jaar een ex tra tekort ontstaat van 1,2 miljoen euro. En volgend jaar een tekort van 1,6 miljoen euro bij de organi satie die verantwoordelijk is voor de sociale dienst, werkvoorziening en kredietbank. De Walcherse ge meenten moeten daardoor extra geld bijleggen. Verantwoordelijkheid De drie wethouders van sociale za ken laten weten wat er wordt ge daan om herhaling te voorkomen. Vanaf nu geldt het vier-ogenprin cipe als het gaat om het opstellen van begrotingsposten. Elke keer als iemand binnen Orionis dat doet, kijkt een andere financieel deskundige of alles correct is. Ook komt de verantwoordelijkheid voor budgetten zo laag mogelijk in de organisatie te liggen. Daarnaast, zo blijkt uit een me dedeling van het Middelburgse college, wordt de verantwoorde lijkheid voor het controleren van de begrotingen weggehaald bij de managers. Speciale controleurs doen dat. Rekenmodel Ook wordt minimaal elk kwartaal de financiële prognose voor het lo pende jaar bijgesteld. Dat gebeurt aan de hand van de laatste gege vens en voorspellingen. Daarbij wordt een rekenmodel gebruikt dat niet afwijkt van het model waarmee de actuele stand van za ken wordt bijgehouden. maandag 27 november 2017 WA Emoties bij de Mannen tussen staal Emile Calon -Willem Murre Geëmotioneerd vallen Rinus Murre en Herbert Sepers elkaar in de armen na de onthulling van Mannen tussen Staal, foto's ruben oreel. Herbert Sepers, kunstenaar Joris Baudoin en Willem Murre (vlnr) bij de Mannen tussen Staal. De kunstenaar geeft een klinknagel aan Murre. Minimaal twee personen con troleren vanaf nu alle begro tingswijzigingen van Orionis. Emile Calon Middelburg Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 56 14 82 binnenuit.nl Koopt u in 2017 een LINEA sofa van Jori, dan betaalt u de voordeligste stof- of lederprijs* Kom snel langs bij Binnenuit Meubelen. Vraag naar de voorwaarden WOONPLAZA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19