VROEGER, TOEN SCIENCEFICTION NOG FICTIE WAS Column David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. De robots komen! Of eigenlijk: ze zijn er al. De kunstmatige intelligentie die ervoor zorgt dat robots slimme dingen doen, zit nu al in je telefoon, in je auto of in je stofzuiger. En anders wel in de machines waarmee al die tele foons, auto's en stofzuigers zijn gemaakt. Het gaat zelfs zó hard met de ontwikke ling van slimme machines, dat bekende wetenschappers als Elon Musk en Stephen Hawking ons waarschuwen: robots nemen de macht over en wij mensen zijn kansloos. Vroeger, toen sciencefiction nog fictie was, zag Isaac Asimov dat al aankomen. Hij schreef onder andere het boek Ik, Robot dat deze maand gratis te krijgen is bij alle bibliotheken. Hij bedacht de Drie Wetten van de Robotica. Simpele regels waaraan alle robots zich moeten houden, om ervoor te zorgen dat ze geen gevaar zullen worden voor de mens. De eerste wet is dat een robot geen schade mag toebrengen aan een mens (of door niet te handelen toestaat dat er schade wordt toegebracht aan een mens). De tweede wet is dat een robot bevelen moet opvolgen en de derde wet is dat hij zijn eigen bestaan moet beschermen. Later is er nog een wet aan toegevoegd die voorafgaat aan deze drie: een robot mag geen schade toebrengen aan de mens, maar ook niet aan 'de mensheid'. Dat betekent nogal wat. Niet alleen worden we de komende jaren door die machines ingehaald op technologisch en intellectueel niveau, het duurt ook niet lang meer of we worden ethisch inge haald. Want kijk eens goed naar de eerste twee wetten, waarin schade aan mens en mensheid verboden is: hoe goed doen we dat zelf? Het zijn nog steeds mensen die het klimaat om zeep helpen, oorlogen in stand houden, elkaar seksueel intimide ren, medicijnen veel te duur maken, be volkingsgroepen verdacht maken, zoveel mogelijk belasting ontwijken, op onder wijs en ontwikkelingshulp bezuinigen, elkaar op social media uitschelden en ga zo maar door. En, dichter bij huis: hoe gedraag jij je in het verkeer, welke bood schappen doe je, op wie stem je en wat deel je op Facebook? In de informatietechnologie wordt de Turing-test gebruikt om te zien hoe slim kunstmatige intelligentie is. Als je niet in de gaten hebt dat je met een robot praat (via e-mail bijvoorbeeld) omdat-ie zo 'natuurlijk' antwoordt, dan is de test ge slaagd. Misschien is het tijd voor een Asimov-test voor mensen, waarin je checkt of je je aan de eerste twee wetten van de robotica houdt: dat je dus pas iets doet als een robot het óók zou doen. <1 magazine 21 <U <5 08 "G <0 Van de robots kunnen we nog heel wat leren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 85