supermarkt wel met die dure Formule 1- wereld verbinden? Maar Max past perfect bij ons dna: hij is jong, een winnaar, en hij doet het samen met zijn team." adrenaline wegdrukken. Die komt pas achteraf, als je op het podium staat of de zaak in je zak hebt zitten." „Zeker. Trompet spelen is emotie, je speelt vanuit je hart. Als ik het podium afloop, denk ik echt wel: jezus, ik heb hier net op de middenstip van de Arena voor 65.000 mensen staan spelen!" Hij veert op. „Nou, dat zou ik zo graag weer eens willen! Ik heb al hartstikke lang een leuk liedje in m'n hoofd. Maar ik ben bang dat veel mensen hier in het bedrijf zich dan zorgen gaan maken. 'Die Frits van Eerd, is dat nou de topman van Jumbo of een artiest?"' Hij schatert. „Ja, eerlijk gezegd wel. Eigenlijk is het hartstikke dom. We stonden op 26 in de Top 40, hebben talloze optredens mogen doen. Tranen over m'n wangen, als ieder een zo'n liedje meezingt. Maar wat doet dat met mijn reputatie? Tien jaar geleden kon me dat niets schelen. Maar de positie waarin ik nu zit, de verantwoordelijkheid die ik heb..." „Het hele bedrijf is in handen van m'n vader, m'n zussen en mij. Dan moet je wel vastleggen wat er gebeurt als een van ons er geen zin meer in heeft, of er niet meer tegen kan. Onze persoonlijke kwetsbaarheid is met de groei van het bedrijf enorm toegenomen." Dat bleek twee jaar geleden toen Jumbo werd afgeperst door een bommenlegger. De familie kon niet meer zonder beveili ging de deur uit. „Dat heeft een heel grote impact", zegt hij, zonder op details te willen ingaan. Ook voor de afpersing wist de familie al wat een ellende een vermel ding in de Quote 500 kan veroorzaken. Van Eerd is getrouwd met Famke Hein- richs, een kleindochter van Toos van der Valk, die in 1982 werd ontvoerd. „Onze families kennen elkaar al heel lang. Mijn ouders waren bevriend met Gerrit en Toos, zij komen ook uit Bra bant. Mijn eerdere relaties liepen erop stuk dat ik altijd weg ben. Aan Famke hoefde ik niet uit te leggen dat alles draait om het succes van het bedrijf. Daarom ben ik met haar getrouwd. En natuurlijk omdat ik haar heel lief vind." „Dan moeten ze dat doen. Als ze maar gelukkig zijn; ik zit daar anders in dan mijn vader destijds. Ze zijn welkom in het bedrijf, maar alleen als ze 100 procent gemotiveerd zijn." „Dat vind ik heel mooi, ja. Maar als ze in de zaak willen, moeten ze eerst zelf iets ondernemen. Klein beginnen. Als je je eigen bedrijfje al niet kunt laten groeien, wat moet je hier dan als bestuurder? De familie Van der Valk is veel groter, die bestaat uit verschillende takken met elk hun eigen beleid. Zo doen wij dat straks ook als onze kinderen, neefjes en nichtjes allemaal in het bedrijf willen." „Ze zijn in elk geval vindingrijk. Je had de jongste laatst moeten zien met z'n kinderpostzegels. Superfanatiek, hij bleef maar rondfietsen met die lijst. We zullen zien hoe het loopt. Ik ben nog lang niet klaar met Jumbo. Daarom investeer ik nu fors in wat me energie geeft. Ik heb ook een oude hobby weer opgepakt, vlie gen. Dat is zo gaaf, echt een serieus spel letje. Als je alleen in de auto zit, kun je stoppen om de weg te vragen. Maar als je in een vliegtuigje zit en het niet meer weet? I wish you good luck. Helemaal alleen in de lucht hangen, dat geeft de ultieme kick." 41 (cv» Om de parallel tussen supermarkten en auto's nog even door te trekken: is het adrenalineniveau als je met 340 kilometer per uur over een cir cuit racet vergelijkbaar met het be klinken van een grote overnamedeal? „Tijdens de race en de onderhandelingen komt het aan op techniek. Dan moet je de Voelt u die beloning ook als u met de Toppers op het podium staat? Tien jaar geleden haalde u de Top 40 met Wij doen het licht wel uit. Tijd voor een nieuwe carnavalskraker? Dat weerhoudt u ervan om nog eens als Fritske met de Gebroeders Ko op het podium te klimmen? Die verantwoordelijkheid ligt ook vast in jullie familiestatuut. Dat opstellen was een zware dobber, begreep ik? Hoe heeft u dat voor elkaar gekregen, trouwen met een telg uit misschien wel het bekendste familiebedrijf van Nederland? Wat als jullie zoons, nu nog 12,11 en 9 jaar oud, straks liever autocoureur worden dan directeur? Kijkt u hoe ze dat bij uw schoonfami lie doen? Daar geldt het credo: voor elk kind een eigen zaak. Ziet u al ondernemersbloed bij de volgende generatie? magazine 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77