'Je kunt op Jumbo bieden watje wilt, wij verkopen toch niet' onder de autosport was hij nooit een succesvolle ondernemer geworden, stelt Frits van Eerd (50). „Dan had ik niet ge leerd de randjes op te zoeken van hoever je kunt gaan om ergens een succes van te maken. In de racewereld heb ik veel teleurstellingen moeten overwinnen. Toen ik net begon, dacht ik: ik word kampioen. Dat was natuurlijk kletskoek." Ook zijn eerste jaren als ondernemer waren helemaal niet zo leuk, blikt hij terug. Jumbo was toen nog een grijze muis, niet de fiere gele uitdager van Albert Heijn met bijna zeshonderd winkels en ruim 70.000 man personeel. „Waarom was Albert Heijn al vijftig jaar marktleider? Door het racen leerde ik dat je kennis moet hebben van alle details. En als je die zelf niet hebt, moet je er de juiste mensen bij zoeken. Winst dwing je af. Als je niet tegen iedereen zegt: ik moet, ik zal, ik ga winnen, dan maak je geen enkele kans." „Dat is niet het doel. We hoeven niet de grootste te zijn, wel de beste. Maar het gaat wel gebeuren hoor, als wij zo door gaan. Want uiteindelijk wint de beste, dat is een natuurwet." Van Eerd zit dit jaar een kwart eeuw in het familiebedrijf en hij werd 50. Reden om in te stemmen met een interview. „Best spannend", zegt hij. „Zo'n persoon lijk interview heb ik nog nooit gedaan." Hij wil daarom afspreken op neutraal terrein: in de kantine van het Jumbo- hoofdkantoor in Veghel. Die is leeg, om 6 uur 's avonds. Op tafel staan een fles muntwater en een pak stroopwafels. Zijn dubbele jubileum heeft hij uit bundig gevierd, vertelt de supermarkt baas. „Met 1500 gasten. Ik vond 50 worden overigens heel erg. Ik weet hoe jonge mensen naar vijftigers kijken. Ik ben voor m'n gevoel nog helemaal geen 50." „Eind 30, begin 40. Met de plannen die ik heb om met La Place en Jumbo uit te brei den naar het buitenland moet ik echt een beetje vaart maken, anders kom ik straks tijd tekort." Van Eerd leeft in de hoogste versnelling. Letterlijk, als hij met 340 kilometer per uur over de weg jakkert tijdens de 24 uur van Le Mans. Of avonden achter elkaar met z'n trompet op het podium staat in de Arena in de huisband van de Toppers. Maar ook zakelijk. Onder zijn bewind heeft Jumbo een megagroei doorgemaakt. 25 jaar geleden bestond de supermarkt formule nog niet eens. Zijn vader en opa verdienden hun geld met een groothan del voor kruideniers. Inmiddels bezit de familie Van Eerd de op een na grootste supermarktketen van het land. Vorig jaar belandde er 6,7 miljard euro in de kassa's - bijna een vijfde van al het geld dat aan boodschap pen wordt besteed. Met dank aan de ketens Super de Boer en C1000, die Jumbo inlijfde. „Dat moest gewoon gebeuren. Elke Jumbo-winkel was succesvol, maar ik kon niet genoeg nieuwe locaties vinden. Bedrijven overnemen was de enige optie. De koop van C1000 maakte ons de num mer 2 in de markt. Maar het leverde wel een schuld op van 1,3 miljard. Daar heb ik een tijd niet van geslapen. De bank wilde alle cijfers weten, maar niemand vroeg aan mij of ik het wel kon, niemand testte of ik wel een balans kon lezen." „De Ciooo-winkeleigenaren zaten totaal niet op een overname te wachten. Heel anders dan bij Super de Boer. Die formule zat in het slop, de winkeliers waren blij dat wij ze kwamen helpen. Maar C1000 draaide prima. Die ondernemers zeiden: wij hebben jou niet nodig. Als zij de kont tegen de krib hadden gegooid, was dat een gigantisch probleem geworden." „Onze marges zijn supersmal, onder de streep houden we maar zo'n 2 procent over. Als de Ciooo-winkeliers de boel waren gaan traineren, was mijn familie niet alleen een illusie armer, maar ook een bedrijf armer geweest. Dan hadden we met een megaschuld gezeten. Dat heb ik ook tegen de winkeleigenaren gezegd: Uw vader had een legerhelm met de tekst AH here we come in zijn kantoor. Wanneer gaan jullie Albert Heijn verslaan? Hoe oud dan wel? Waar haalde u het lef vandaan die veel grotere ketens over te nemen? Wat was het doemscenario? Wat stond er op het spel? 101 zaterdag 25 november 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74