6 College voor de Rechten van de Mens ligt steeds weer onder vuur Met net oordeel dat een Rotterdamse politievrouw haar hoofddoek zou moeten kunnen dragen boven haar uniform, wakkerde het College voor de Rechten van de Mens deze week een verhitte discussie aan. Is het veelbesproken instituut wereldvreemd? Of gewoon zorgvuldig? „Bizar", smaalde premier Mark Rutte eens over een oordeel van het college. brieste Geert Wilders. De recensies van het College voor de Rechten van de Mens zijn - zacht gezegd - niet altijd onver deeld positief. Deze week bleek dat opnieuw, na het oordeel dat een Rotterdamse politieagente haar hoofddoek zou moeten kun nen dragen boven haar uniform. Het College voor de Rechten van de Mens is volgens de felste criti casters een wereldvreemd insti tuut vol gekke rechters die als linkse cultuurweggevers met bizarre uitspraken het hele land op stelten zetten. Toch passeert het gros van de ruim 400 zaken die het college jaarlijks behandelt in stilte. Ieder een in Nederland kan er (gratis) naartoe stappen, bij vermeende discriminatie, of als er onterecht onderscheid zou zijn gemaakt op grond van een handicap of chroni sche ziekte. Neem mevrouw Hiemstra. Met vastberaden tred loopt ze - afgelo pen donderdagmiddag - in Utrecht naar haar stoel. De drie collegeleden volgen elk woord, wanneer ze betoogt dat haar doch ter in de kou is gezet door haar middelbare school. De chronisch zieke tiener is te weinig geholpen om haar de lessen te kunnen laten volgen, vindt zij. „Onze dochter heeft de hele bovenbouw gemist door het gedonder." De drie leden van het College voor de Rechten van de Mens knikken behoudend. De zitting lijkt gekopieerd uit een rechtbank. Voor beide partijen is een kant, het college zit achter een lange tafel. Het taalgebruik is al even juri disch. Alleen de toga's ontbreken. Maar de zaken zijn net als in de rechtbank uit het leven gegrepen. Afgewezen Wie een winkel niet rolstoelvrien- delijk vindt, kan er terecht. Dat zelfde geldt voor iemand die ver moedt bij een sollicitatie afgewe zen te zijn vanwege zijn huids kleur. Het college is de opvolger van de Commissie Gelijke Behan deling, maar dan behoorlijk opge tuigd tot een belangenorganisatie voor mensenrechten. Die uitbrei ding kwam er na internationale druk. Sinds 2012 is alles onder een dak te vinden, om een wildgroei aan instanties te voorkomen. Vorig jaar werden er naast de zittingen ook bijna 4.000 vragen om informatie behandeld en ruim 300 presentaties gegeven over mensenrechten. Het pand her bergt juristen, maar ook hooglera ren op het gebied van gezond heidsrecht, bestuursrecht en we tenschappers. Het wordt gefinan cierd door de rijksoverheid, vorig jaar was het budget 6,5 miljoen euro. De veelbesproken uitspraken worden gedaan door de dertien collegeleden, die voor maximaal negen jaar worden benoemd. Zijn zij links? Of juist rechts? Dat is moeilijk te zeggen. Selectie verloopt via een commissie, die deels bestaat uit de elfkoppige Raad van Advies. Zitting daarin hebben onder anderen Frits Bak ker, baas van de Raad voor de Rechtspraak, maar ook de Natio nale Ombudsman en niet-juristen als André Rouvoet of Sieto de Leeuw, bestuurslid van VNO- NCW. Bij het selecteren wordt uitdrukkelijk niet gevraagd naar politieke voorkeur. Als ze openlijk politiek actief zijn geweest, wordt dat wel vaak vermeld op de web site. Uiteindelijk worden leden be noemd door de ministerraad. Ashley Terlouw, hoogleraar rechtssociologie en lang lid, oor deelde over tal van kwesties. Niet zelden, zegt ze, was er sprake van onbedoelde discriminatie. „Dan zei de gedaagde partij tijdens de bespreking: och, maar heb je dat zo opgevat? Dat was niet de bedoe ling!" Dat is ook de geest van het De kern: het gewoon proberen op te lossen met elkaar college, vindt Terlouw. „De kern is: het gewoon proberen op te los sen met elkaar." Hun oordelen zijn niet bindend, maar in driekwart van de gevallen wordt het wel nageleefd, zegt het college in haar jaarverslag. Soms zijn de kwesties er ronduit koddig. Een man die klaagt dat al leen vrouwen een gratis kopje kof fie krijgen bij een Moederdagactie. Of een Urker biljartvereniging die zich gediscrimineerd voelt omdat het Nederlands kampioenschap op zondag wordt gehouden. Beide klachten worden gegrond ver klaard, overigens. Gevoelig De maatschappelijke deining zit hem meer in cultureel gevoeliger vraagstukken. Neem de buschauf feur van Qbuzz die van het college mocht weigeren vrouwen de hand te schudden. Of een moslima die niet afgewe zen had mogen worden in haar sollicitatie bij een overheidsinstel ling omdat ze weigert mannen de hand te schudden. De reacties zijn dan ongemeen fel. WD-Kamerlid Arno Rutte zei deze week nog: „Het is maar goed dat dit college geen bindende ad viezen geeft." Volgens Terlouw wakkeren poli tici onterecht woede over beslis singen aan. „Ze reageren snel. Zó snel dat ik mij wel eens afVraag of ze de uitspraken echt hebben gele zen." Voormalig lid Kathalijne Buitenweg, nu Kamerlid voor GroenLinks, hekelt eveneens het 'schieten uit de heup'. „Het zijn namelijk altijd beslissingen in heel specifieke zaken, maar het oordeel wordt vaak gebruikt voor grote stellingnames." In het geval van de agente en Het college past juist heel precies wetten toe die we met de hele samenleving maken haar hoofddoek oordeelt het col lege dat dit privilege bijvoorbeeld zeker niet voor agenten op straat hoeft te gelden, houdt Buitenweg voor. Bij de buschauffeur die geen handen hoefde te schudden, maakt werkgever Qbuzz vooral slecht duidelijk waarom dit tot de taken van hun chauffeurs moest worden gerekend. Buitenweg: „Het is al gauw: kijk dat college eens wereldvreemd zijn, maar het college past vaak juist heel precies de wetten toe die we met de hele samenleving heb ben opgesteld." Zij bestrijdt dat het college een te linkse signatuur heeft, of al te veel begrip zou tonen voor nieuwe culturen. „Er zitten ook mensen in van werkgeversor ganisaties, of iemand van het we tenschappelijk bureau van het CDA. Een links bolwerk is het ze ker niet." Terlouw: „Grondrechten zijn toch ook helemaal niet iets van links? Zie maar hoe vaak er door zogenoemd rechts een beroep wordt gedaan op de vrijheid van meningsuiting of het recht van vereniging en het gelijkheidsbe ginsel." Volgens Buitenweg past de kri tiek die het college krijgt vooral in de huidige tijdgeest. „Iedereen eist zijn rechten op, maar heeft moeite als iemand met een andere me ning dat ook doet." zaterdag 25 november 2017 Schietschijf van Jan en alleman GO Tobias den Hartog Utrecht „Afschaffen dat College voor de Rechten van de Hoofddoek", OfWD'er Malik Azmani: „Op wat voor planeet leven die mensen?" —Ashley Terlouw (hoogleraar en lang lid van de commissie) Kathalijne Buitenweg (Kamerlid)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6