f J a 7j ZEELAND 25 Ze kennen de maten van Maxima beter dan de koningin zelf. De tweelingzussen Truus en Riet van Spijkers Spijkers ontwerpen kleding. „Alles wat je aandacht geeft, wordt mooi." cv/ INTERVIEW De bovenetage van wat ooit een verzamelpand voor kunste naars is geweest, midden in Arnhem, wordt verbouwd. „Niet alles kan tegelijk, want het werk gaat door", verontschuldigt Riet Spijkers zich. Ze zijn te druk, zij en haar tweelingzus Truus. Samen zijn ze Spijkers Spijkers, geboren en getogen in Bruchter veld bij Hardenberg. Ontwerpers van da mesmode, al hebben ze ook zes jaar lang brillen gedaan voor Specsavers. De zussen, eeneiig en 47 jaar oud, dragen elke dag, van top tot teen, kleding van eigen ontwerp. Terwijl ze zich meer en meer rich ten op markten in onder andere het Verre Oosten hebben ze net voor Nederland de tweede serie Alzheimersokken ontworpen. Op de vraag wat ze over vijfjaar doen: „Ook mannenmode." Tegen die tijd zullen ze waarschijnlijk ook een reeks eigen winkels hebben in de grote steden. Winkel Ooit begonnen ze in Arnhem in één ruimte. Iedere keer wanneer een kunstenaar ver trok, namen zij dat atelier erbij. Het pand is nu helemaal in bezit van Spijkers Spij kers. „In de binnenstad hebben we nu een winkel. Vroeger was het een pop-upstore van twee, drie dagen." Soms staan ze zeifin de winkel. Riet: „Interessant, want je hoort heel andere dingen dan je normaal hoort. Eigenlijk was dat onze droom toen we naar de aca demie gingen: een winkel." Truus: „Het is ook commercieel in teressant om alles zeifin handen te heb ben. Onze ontwerpen hangen vaak in een multibrandstore. Tussen andere merken, heel versnipperd. In een eigen winkel kun je laten zien waar het merk voor staat. De volle breedte." Spijkers Spijkers is vooral bekend van damesmode, in het wat hogere segment. „Ons wordt vaak gevraagd welke doelgroep we hebben. Wat wij maken, is niet voor een bepaalde leeftijd. We hebben ook klanten van 80. Onze doelgroep is niet te vangen in leeftijd." Beieren „We wilden altijd al iets creatiefs doen, we wisten alleen niet wat. Op de lagere school in Bruchterveld deden we al make-overs. Het meisje dat minder po pulair was maar waar wel potentie in zat, daar konden wij wel wat mee. Haar namen we mee naar huis. Anti-pesten, dat deden wij toen al." Uiteraard de den ze make-overs bij elkaar. Riet: „Tweelingen: je hebt altijd je spiegel bij je." Dicht bij elkaar wonen ze nog al tijd, zoals zo vele tweelingen. „In het Spijkerskwartier", grapt Truus. Evengoed zijn ze in het verleden vaak uit elkaar gehaald en gegaan. Riet heeft een halfjaar in Beieren gewerkt. „Na mijn afstuderen, ging ik aan het werk in een dorpje, een uurtje onder München. Zaterdags liepen de koeien er om de kerk." Ondermode, ze zegt het zacht. „Grote maten, prothese-bh's. Ik heb daar superveel geleerd." Truus werkte in die tijd bij een damesmodemerk in Nederland. „We hebben niet eens altijd op de zelfde school gezeten. De academie hier wilde geen tweeling." Riet V vklfl Riet en Truus Spijkers, modeontwerpers kon, uiteindelijk, naar de AKI in Enschede. Wel studeerden ze beiden in Arnhem af. In 2001 begonnen ze met Spijkers Spijkers. Sokken Op tafel ligt een paar sokken. Zogeheten Alzheimersokken. Twee verschillende sok ken, toch een paar. Verschillend, uit solidari teit met Alzheimerpatiënten die soms sok ken uit ongelijke paren aantrekken. De eer ste versie, in zwart, wit en blauw, werd ont worpen door twee mannen: Mart Visser en Frans Molenaar. Spijkers Spijkers werd ge vraagd voor de tweede versie, die nu in de winkels ligt. De opbrengst gaat naar het VUmc Alzhei- mercentrum. Voor onderzoek. „Sommige dingen doe je voor geld, andere doe je voor karma", zegt Riet. „En omdat het leuk is om te doen", vult Truus aan. „Het is een tweelingsok geworden. Ze lijken het zelfde, maar zijn net anders. De verwarring die mensen bij tweelingen soms hebben, hebben mensen met Alzheimer ook. Wij maken ons eigen verhaal. Wij zijn ook niet twee ontwerpers, wij zijn één ontwerper." Heupen Riet: „Veel mensen weten gewoon niet wat ze aan moeten doen. Dat merken we als we in de winkel staan. Het is geen willen of durven, maar ze wéten het niet. Vrouwen willen er leuk uitzien. 'Zeg maar wat ik aan moet.' Dan zijn ze heel blij als ze weg gaan. Ze zien er dan goed uit." Lachend: „Slanker ook, als het goed is." Truus: „We hebben weieens tegen een vrouw gezegd: als je op deze outfit geen complimenten krijgt, mag je 'm terug ko men brengen. Riet: „Ze kwam terug, maar om te zeggen dat ze zo veel complimenten had gehad. Ik had haar een groene rok laten passen, witte blouse met vrolijk gekleurde print er op. Het stond haar fantastisch. Zij was bang dat de groene rok haar heupen zou accentueren. Mensen pakken vaak dingen die niet bij ze passen. Ik heb brede heupen, denken ze, dan doe ik een strak rokje aan en lijk ik kleiner. Als je focust op jouw nega tieve punten, gaat daar de aandacht naar toe. Terwijl je de aandacht moet leggen op de punten waar je jezelf het mooist vindt. Werkt altijd." Maxima Het hoogst haalbare in Nederland is koningin Maxima een jurk van jouw ontwerp zien dragen. Truus: „Heb je even?" Riet is al begonnen: „Nadat ze koning en koningin waren geworden, trokken Willem-Alexan- der en Maxima langs alle provincies. Wij mochten ook handjes schudden en namen een cadeautje mee. Mocht niet, maar wie niet waagt... Stonden we daar met een vrij grote doos bij ons. Maxima wist wie we waren; we hadden haar al eens ontmoet. De doos werd meteen doorgegeven naar achteren. We dachten: daar horen we niets van terug. Een tijdje later belde haar per soonlijke assistent. Ze wilde ons een mooi verhaal vertellen. Er was een jurk van ons besteld bij een winkel in Nederland, maar die paste niet. Toen ze in het pakje van ons keken, bleken het precies dezelfde jurken. In dezelfde kleur ook. Alleen: die paste wel." Truus: „Maar ja, toen moest ze hem nog aan doen. Dat duurde even, maar opeens kwamen er allerlei berichtjes: appjes, sms'jes. Een tante belde meteen op. Haar zoons hadden vaak gezegd: 'Maxima doet toch nooit wat van die twee aan, echt niet. Die rare dingen van hun'. Nou, mooi wel." zaterdag 25 november 2017 'Wij zijn één ontwerper' Theo Hakkert 1970: geboren in Bruchterveld, gemeente Hardenberg. 1986: opleiding Mode en Kleding, Almelo. 1990: Truus Spijkers naar Hogeschool voor de Kunsten, Arnhem. Riet Spijkers naar AKI, Enschede 1996: op een Frans modefestival worden ze voor het eerst Spijkers Spijkers genoemd. 2001: eindexamencollectie Girlfriend vertoond in Parijs. Daarna elk halfjaar een nieuwe collectie. 2010: presentatie tweede label, SIS, tijdens Fashion Week, Amsterdam. 2011: Expositie 10 jaar Spijkers Spijkers in Museum voor Moderne Kunst, Arnhem. 2017: ontwerpen tweede reeks Alzheimersokken. Beiden woonachtig in Arnhem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61