Breien O O 9 Hazen en fazanten zijn de boterham van Kees de Bruin MARGOT 17 Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week overeten en drinken in Zeeland De buurvrouw is aan het breien geslagen. Dat zag er ineens heerlijk uit. Vroeger breide ik van alles; truien en vesten en sjaals. Dat deed ik tijdens het televisiekijken op de bank, luisterend naar het getik van de naalden. Nu zou dat mindfullness heten. In de breiwinkel was destijds volop keuze aan verschillende soorten en kleuren wol. Ieder jaar kochten we een nieuw tijdschrift vol brei-ideeën, zelfs de Hema had een heus breiboek. Ik denk dat mijn moeder dat nog steeds ergens heeft liggen. Zij breide ook veel; zelfs ooit eens een warm win- tervest tijdens de zomervakantie in Zuid-Frank rijk. Hilarisch. Kabels, de patentsteek, gerstekorrels of ajour: niks was ons te dol. Maar sokken breien, dat kon ik niet. Mijn oma was daar weer wel goed in, alleen de sokken die zij breide zaten vaak erg strak om mijn enkels. Ik heb nog veel van mijn breisels be waard, als je eenmaal weet hoeveel werk erin zit, gooi je die niet zomaar weg. Ook de vestjes, sjaals en mutsjes ik destijds voor de Mannen breide, be waarde ik. Wie weet. De gebreide pannenlappen gooide ik wel weg, die hielpen niet goed tegen de hitte. Ik bakte destijds bijna iedere week kokosmakro nen, met echte ouwel. Die zijn gelukkig ook weer helemaal hip. Splits 4 eieren en doe de eiwitten in een kom. Meng er 200 gram kristalsuiker, 200 gram gemalen kokos en wat citroenrasp door. Verhit dit, al roerend, kort in een steelpan. Koop een vel ouwel en leg dit op een bakplaat. Schep bergjes van het kokosmengsel erop en bak de ko kosmakronen 20 minuten af op 175 graden Cel- cius. Heerlijk voor bij de thee, tijdens het breien. De soep is trouwens best goed. Er drijven grote stukken kreeft in, al wensen we een bouillon met net wat meer concentratie. De zalm wordt opgediend in strak gesneden vierkante en flinterdunne lapjes. Alsof je naar de plattegrond van de Noordoostpolder tuurt. Bij Place du Marché wordt zalm gezouten, in gevroren en vervolgens met een snijmachine getrancheerd. Helaas is de kok uitgeschoten met de zoutbus. We geven het bord terug. En dan staat de echte restaurateur op. Onze kritiek is terecht en of we iets anders willen? „Ik zet dit ook niet op de rekening, want het moet goed zijn", zegt Taalman. Klassiek en nog eens klassiek. Twee sappige, op de huid gebakken zeebaarsfilets, compleet met een zilverkleurige juskom boordevol Hollandai- sesaus, een zwart kroepoekje van inktvis, wat beetgare groentjes en zachte puree. Royaal en prima uitgevoerd. Hetzelfde noteren we over onze wildschotel. De fazantenfilet is met zeven dikke plakken een hele hap. Mooi rosé van bin nen, mals en fijn van smaak, net als de decente champagnesaus. Onderop wat beetgare zuur kool, ernaast een stronkje witlof en drie spruit jes, ook netjes al dente. Het heerlijke stoof- peertje bereidt ons al mentaal voor op de kerst dagen. Een grand dessert voor twee, want we waggelen al een beetje. Alweer een gul bord met als beste element de mousse van Callebaut-chocolade. Qua opmaak klassiek, maar daar is nog steeds een markt voor. Bij vertrek is er opnieuw een hand van de patron. Gelukkig geen Trump- bankschroef. Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs kwaliteit Kabels, de patentsteek, gerstekorrels of ajour: niks was ons te dol. Maar sokken breien, dat kon ik niet MIDDELBURG Kees de Bruin uit Sint Laurens jaagt al bijna 35 jaar. Hij maakte een aantal jaren geleden van zijn hobby zijn be roep en is daar nu zeven dagen in de week mee bezig. Hij verkoopt zijn buit aan huis aan consu menten en horeca. „Op zondag mogen we niet ja gen, maar ik ga dan toch rondrij den om te kijken wat er her en der zoal aan wild zit," vertelt hij, terwijl we door een veld bieten lopen, op zoek naar fazanten en hazen. „Vroeger was de wild stand veel groter, we schoten toen op de eerste dag van het wildseizoen wel 40 fazanten. Die schiet ik nu nog niet eens in een maand." De vos en de groot schalige veranderingen in de landbouw wijst hij aan als hoofdschuldigen. Zijn hond Jos ziet de fazant als eerste en blijft daarbij stilstaan totdat Kees aangeeft dat hij hem 'los mag laten', waarna de fazant, die zichzelf uit angst tegen de grond had gedrukt, wegvlucht. Als het beest opvliegt, schiet de Bruin hem trefzeker neer. „Het wildseizoen begon dit jaar al vroeg, mede door het slechte weer van september, al zijn de weken voor kerst het drukst." Ik koop ook wild van andere jagers op, om dan aan de vraag te kun nen voldoen", zegt hij met een versgeschoten haas in zijn hand. Lekker als kerstmaal. Neem vier hazenbouten, kruid ze en bak ze in boter met uien, wortelen en wat spek. Giet er 1 fles rode wijn bij met wat tijm, laurier, jeneverbessen en kruidnagel en laat dit 3 uur in de oven stoven op 170 graden Cel- dus. Eet met aardappelpurree, appelmoes en witlof uit de oven. Een feestmaal. indscore BEOORDELING zaterdag 25 november 2017 GO En de hoofdgerechten? Desserts? (Prijs/kwaliteit telt dubbel) Kees de Bruin heeft van zijn hobby, jagen, zijn beroep ge maakt. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA fazant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53