II Coalitie weigert de knip te trekken voor tekort bij de publieke omroep 3 dagen Drenthe 4 INTERVIEW SYBRAND BUMA Rusland voert een 'koude oorlog op het internet' en Nederland moet zich ertegen wapenen, vindt CDA-leider Sybrand Buma. Hoog tijd voor een autoriteit die het online- verkeer in de gaten houdt, zegt hij. „We moeten niet naïef zijn." Om burgers te beveiligen, moeten we online meer surveilleren f ier." Sybrand Buma grist een A4'tjeuiteensta- peltje papieren voor zich. „Op de dag dat minister Hennis aftrad, werd vanaf Russische twitter- accounts honderden keren de hashtag #hennisdebat geretweet. Dat blijkt uit een monitor van een Amerikaanse universiteit. Hennis- debat werd daardoor trending. Het effect daarvan is dat wij denken: zó, dat debat krijgt online veel aandacht, het speelt in Nederland. Maar de lezers weten niet wie daarachter zitten. Dat is toch scary, dat we dat niet weten?" „Het gaat erom dat we alert zijn. Rusland voert een koude oorlog op het internet. Het land infil treert en beïnvloedt de publieke opinie. Daar waar destabilisatie op de loer ligt, zijn de Russen online actief. Dat was bij de Brexit, bij de Amerikaanse presidentsverkiezin gen en onlangs bij het Catalaanse onafhankelijksreferendum. Vroe ger had je een leger nodig om de democratie in een ander land te beïnvloeden, nu hoefje soms nog niet één procent van de bevolking te bereiken om het verschil te kunnen maken. Kijk hoe klein de verschillen waren bij de verkie zingsuitslag in Amerika." „Ik vind het heel zorgelijk dat een Nederlandse politicus zo'n positie inneemt. Een volksvertegenwoor diger moet juist ons land bescher men. Wat Rusland doet is gevaar lijk voor de democratie. De Krim is bezet, de oorlog in Oost-Oekraïne is opgestookt. Het is het land van de BUK-raket waarmee de MH17 is neergehaald. En dan is er opeens een Nederlandse politicus die zegt dat Rusland zich terecht bedreigd voelt door de 'oprukkende NAVO'! Zo'n term miskent het zelfbe schikkingsrecht van de Baltische staten. Zij hebben zelf gekozen voor aansluiting bij de EU, bij de NAVO. Alsof Rusland net als in de Koude Oorlog recht heeft op in vloedssferen. Wilders is naïef. Denkt hij nou echt dat hij in Mos kou het ware verhaal te horen krijgt? Kom nou." „Zolang we zaken niet zeker we ten, kan ik me voorstellen dat onze inlichtingendiensten voorzichtig zijn met beschuldigingen. Maar bij het Oekraïne-referendum waren er genoeg aanwijzingen. We zitten dicht tegen het weten aan." „Nee. Dit vermoeden komt door het feit dat de Russen op zó veel plekken actief zijn. Alleen is er nog niemand opgepakt. Elke keer als er spanning is, als ergens destabilisa tie dreigt, duiken die accounts op. Rusland heeft daar baat bij." Buma duikt opnieuw in zijn pa pieren en haalt een pagina uit de Frankfurter Allgemeine tevoor- schijn. Hele en halve alinea's zijn onderstreept. „Hier! Nog zo'n voorbeeld! Het is 2015, Berlijn. Een Russisch-Duits meisje is zoek. Op internet circuleert een verhaal waarin met de vinger naar een asielzoeker wordt gewezen. Dat wordt opgepikt: Russen demon streren voor Duitse regeringsge bouwen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken zegt in een interview dat Duitsland te weinig doet om Russen te be schermen. Maar later blijkt dat het meisje bij een vriendin sliep. En dat het internetverhaal uit Rus land kwam. De Russen stoken zelf een vuurt je op." „De dreiging is breder. Het gaat ook om hacken. In 2013 wist een aantal Iraniërs online in te breken in een dammetje vlak bij New York. Ze slaagden erin van een af stand de schuiven open te zetten. Nu was dat dammetje niet in ge bruik en is er geen overstroming geweest, het was geen groot nieuws, maar het laat wel zien waartoe Iran in staat is. Onlangs was er een hack in de Rotterdamse haven. Een grote containerover slag lag dagen stil. En we hebben geen idee wie erachter zat. Stel dat Groningen diner Noordwijk diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg Mediaminister Arie Slob waar schuwde vorige week in een brief dat de Nederlandse Publieke Om roep (NPO) tientallen miljoenen dreigt te moeten bezuinigen. Als er niets verandert, is er in 2019 60 miljoen euro minder te besteden, aldus de ChristenUnie-bewinds- man. De totale begroting van de NPO bedraagt ruim 800 miljoen euro. Voorzitter Shula Rijxman zei erop te vertrouwen dat de Kamer en het kabinet inzien dat de pu blieke omroep meer geld nodig heeft. Maar daar hoeft de NPO dus niet op te rekenen. Ook commer ciële bedrijven kampen met terug lopende reclame-inkomsten, zegt WD-Kamerlid Dilan Yesilgöz. „Het zal geen verrassing zijn, dat ik niet klaar sta met een zak met geld om dit op te plussen." Maandag buigt de Tweede Ka mer zich over de mediabegroting. CD A-Kamerlid Harry van der Mo len zal daarin duidelijk maken 'veel zorgen' te hebben over de toekomst van de publieke omroep. Tegelijkertijd hoeft de NPO zich geen illusies te maken: „Op voor hand trek ik niet de portemonnee. De minister heeft een forse klus op zijn bordje", stelt Van der Molen. Onder de kabinetten Rutte I en Rutte II kreeg de NPO tientallen miljoenen aan bezuinigingen voor de kiezen. Toenmalig oppositie partij D66 zorgde er uiteindelijk voor dat de korting werd verzacht, maar vindt nu dat de NPO eerst zelfkritisch naar de uitgaven moet kijken. incl. diner zaterdag 25 november 2017 'De Russen stoken hier vuurtjes op' Laurens Kok Hans van Soest Den Haag Waar bent u zo bang voor? PVV-leider Geert Wilders gaat op bezoek in Rusland. Heeft hij een punt dat we lijden aan Rus- sofobie? Minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken kon één concreet voorbeeld noemen van Russische inmenging in Neder land. Overdrijft u? Of weet u misschien meer, als lid van de commissie-Stiekem? —Sybrand Buma, CDA Vindt u onwaarheden onze grootste bedreiging? H 3* Martini Hotel Groningen Centre (7,8) 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx diner (hoofdgerecht) ar ft Gratis wifi en plattegrond O»*™ 4* Fletcher Hotel De Witte Raaf (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx een 3-gangen diner ar ft Gratis wifi en parkeren O'*™ Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting De publieke omroep hoeft er niet op te rekenen dat de terug lopende inkomsten uit STER- reclamespotjes worden gecom penseerd met belastinggeld. Regeringspartijen VVD, CDA en D66 zijn niet bereid geld bij te leggen. Laurens Kok Den Haag Voor maar: Verblijf in een knus familiehotel in een oude boerderij midden in de Drentse natuur! 2 nachten incl. ontbijt in Hotel Het Witte Veen (7,8) 1 keer een 3-gangen diner Gratis parkeren, wifi en wandel- en fietsroutes Aankomsten t/m maart 2018. Betaal pas bij aankomst! -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4