Regio bloedt voor onderwijs Zevla I nf 0 rmat i e ma rkt S lo e weg z Zeeland 8 Humor voert de boventoon in twee verrassende tentoonstellingen V A -i r Caro Rambonnet en Sander Zweerts de Jong exposeren niet ver van elkaar. Hun werk is speels en doortrokken van een bevrijdende humor. Provincie Caro Rambonnet gaf haar tentoonstelling in Pand 3 de titel 'Lost In Space' mee. De titel kan zowel letterlijk als figuurlijk worden opgevat. Zij toont vooral kleine olieverfschilde rijen waarop ik inderdaad aan ruimte en ruimtevaart gerelateerde voorstellingen ontwaar. Dat begint al bij het eerste werk: 'Ruimteaf- val'. Een bruin fond met daarover heen een losjes gepenseeld raster van witte lijnen. Daaroverheen zijn witte stippen geplaatst. In drie ge vallen zijn ze verbonden door een driehoekje van verschillende kleur. Het is een spel met schilderkun stige ruimte, waarin Rambonnet terloopsheid en beheersing samen brengt. De titel verwijst natuurlijk naar datgene wat wij in toene mende mate in de ruimte achterla ten. Maar net zo goed naar de com positie op zich. Die spanning tus sen betekenissen ervaar ik als rela tiverend. Een ander voorbeeld: 'I know nothing'. Een regelmatig ge structureerde configuratie van ato men is door lijnen met elkaar ver bonden. Door het weglaten van en kele lijnen lijkt het alsof zich uit die abstracte materie een figuurtje lo smaakt. Wij zijn materie en mens Speelse geesten en vaardige handen. En het lef om zich niet vast te pinnen op één manier van werken tegelijk. Wij weten misschien veel, maar waarschijnlijk niet meer dan een minuscule fractie van datgene wat er te weten valt. En wat we doen met wat we weten, maakt vaak allesbehalve vrolijk. Dus snap ik heel goed dat Caro Rambonnet haar eigen wereld schept. Die spreekt mij aan omdat ik in de soms onbeholpen ogende tafereelt jes een vaardige hand ontdek en plezier ontleen aan de vondsten die zij in haar composities verwerkt. De humor die uit de combinatie van titels en voorstelling spreekt doet mij regelmatig glimlachen. Humor is heel moeilijk uit te leg gen. Ik heb er ook geen ruimte voor, want ik wil nog een andere kunstenaar onder uw aandacht brengen. Nog zo iemand die een speelse geest paart aan een vaardige hand en het lef heeft om zich niet vast te pinnen op een bepaalde ma nier van werken. Sander Zweerts de Jong maakt elke ochtend een te kening. Soms met potlood: een doorwerkte voorstelling van een gezin waarin de moeder de vader zegt zich niet al te veel aan te trek ken van de confronterend ogende dochters op de achtergrond. Een andere keer in vloeiende waterverf en stevige contrasten: een zoon die op Moederdag een cadeautje aan biedt, zo blijkt uit de titel die soms een klein verhaaltje is. De jongen weet zich geen raad met zijn moe der en misschien nog minder met zichzelf. Een contour kan al vol doen zijn om een konijnachtig per sonage te suggereren en iets wat op een mol lijkt, in een jurkje. De titel is een conversatie. De dieren be sluiten vast te stellen dat ze ver dwaald zijn. Of zijn ze - zonder het te beseffen - verloren? Ook hier ontstaat de waarde uit de luchtige spanning tussen diverse betekenis sen. En ook hier is er een lading die net wat verder gaat dan alleen de oppervlakte. Er hangen zo'n 350 te keningen in de expositieruimte van Kult. En elke tekening is een verhaal. Samen vormen ze een iro nische caleidoscoop van het men selijk bestaan. Broodnodig in een wereld van grote ego's en holle pre tenties. De provincie en de drie gemeenten in de regio moeten vier jaar lang elk 230.000 euro per jaar op tafel leg gen. Provinciale Staten lijken daar toe bereid, bleek gisteren in de commissie economie. Gedepu teerde Harry van der Maas heeft 'goede hoop' dat ook Terneuzen, Hulst en Sluis over de brug komen. Het middelbaar onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen kampt met twee problemen: het aantal leerlin gen daalt en inmiddels gaan er 1.200 kinderen naar Belgische scholen. Het Zwin College in Oostburg is mede daardoor in acute nood ge raakt. De school, met nog maar 870 leerlingen, staat onder verscherpt toezicht van de Onderwijsinspec tie. Als er niks gebeurt, valt het Zwin College als eerste om. Om dat schoolbesturen er onderling niet uitkwamen, is een onafhanke lijke werkgroep ingesteld. Eind ok tober presenteerde deze Taskforce Voortgezet Onderwijs Zeeuws-Vlaanderen een radicaal plan: een bestuurlijke fusie van alle vier scholen per 1 augustus 2018 en een noodzakelijke samensmelting van het Zeldenrust-Steelant Col lege en De Rede in Terneuzen. Eenmalig vergt dat tien miljoen euro, waarvan vier miljoen voor een sociaal plan. Doel is volwaardig on derwijs te behouden op de flanken Hulst en Oostburg. Het onderwijs centraliseren in Terneuzen zou nog meer scholieren naar België jagen. Dat moet worden voorkomen, want per leerling vergoedt het Rijk 7.000 euro, onderstreepte Francois Babijn van de Partij voor Zeeland. Kees van den Berge (SGP): „We moeten be ginnen met het weglekken van leer lingen te bestrijden. Daarnaast moeten we nagaan of we via een re giodeal met het Rijk nog wat geld kunnen binnenhalen." Als Provinciale Staten akkoord gaan, draagt de provincie maximaal vier jaar bij. De bekostiging na 2021 vindt gedeputeerde Van der Maas een zaak van het ministerie van Onderwijs. Wanneer: Donderdag 30 november 2017, 19.00 - 21.00 uur Waar: Dorpshuis, de Jeugdhoeve, Blikhoek 4 in 's-Heerenhoek Kom op donderdag 30 november 2017, vanaf 19.00 uurnaarde informatiemarkt over toekomstige kruising SLoeweg in 's-Heerenhoek. Kom tijdens deze avond meer te weten over de algemene planning van de bouw van de drie viaducten. Stel uw vraag aan medewerkers van de projectorganisatie (Tractaatweg BV), de Provincie Zeeland en aannemer Boskalis Nederland. De projectorganisatie Sloeweg (Tractaatweg BV, in opdracht van Provincie Zeeland) is bereikbaar via 0118-63 1245 en sloewegOzeeland.nl Meer informatie op: www.sloeweg.nl zaterdag 25 november 2017 PC l I ma mm te Caro Rambonnet: Little Friendly Spaces Creatures. A Sander Zweerts de Jong: Overzicht. Luchtige kunst doet glimlachen Nico Out T/m 22/12: Caro Rambonnet, Pand 3, Gentsebreedstraat 3, Philippine. Do. en vr. 13.00 - 16.00 uur en op afspraak: 0115- 491991. Sander Zweerts de Jong, Kult Terneuzen, Bellamy- straat 26a. Verlengd t/m 20/1 2018. Wo. t/m vr. 13.00 -17.00 uur. Za. 10.00 -14.00 uur. 2e do. v/d maand 19.00 - 21.00 uur. Provincie en gemeenten moeten flink meebetalen om het voortge zet onderwijs in Zeeuws-Vlaan- deren op de been te houden. Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44