Fietsers ervaren hinder van zwaar verkeer Vier mobiele politiebureau's rijden rond in Vlissingen Braakliggende grond verandert in een dorpsboomgaard 7 Leerlingen van basisschool De Wegwijzer plantten vrijdag hoogstam- fruitbomen in de nieuwe boomgaard. Lotte Bostelaar houdt van appels. Over een jaar of drie kan de twaalfjarige fruit plukken in de boom gaard in Serooskerke. Niet alleen appels en peren, maar ook kruiden en allerlei bessen. Ze hoopt vooral dat de kruisbessen het daar goed doen. „Die vind ik namelijk echt lekker". Esmee Hollebrand en Jas per Brasser (allebei 10) vinden het jammer dat ze nog een tijd moeten wachten voor ze het fruit kunnen plukken. Zij: „Nu is er een boom gaard in Serooskerke waar je zo in kan." Een braakliggend perceel achter de Bogerdweie veranderde vrijdag in een dorpsboomgaard. Daar staan nu elf hoogstamfruitbomen met oude fruitrassen zoals rode boskoop, sterappel en winterriet- peer. Volgend jaar komen er ook verschillende bessenstruiken. „En we gaan hier ook kruiden planten zoals peterselie en rozemarijn", al dus dorpsraadvoorzitter Izaak Ge- schiere. Tegen de leerlingen van De Wegwijzer zei hij dat hij ver wacht dat ze daar kruiden komen plukken als er thuis soep wordt gekookt. Hij vroeg hen wel om bij het plukken altijd aan de andere dorpsbewoners te denken. „Het is natuurlijk niet de bedoeling dat ie mand hier een hele kist appels komt halen. Wat hier groeit, is voor het hele dorp." Inwoners van Serooskerke kwa men op het idee om op een stukje braakliggende grond een dorps boomgaard aan te leggen. Samen - rK: 'V. Lotte Bostelaar, Jasper Brasser en Esmee Hollebrand (vlnr) planten bomen, foto lex de meester met de Stichting Landschapsbe heer werkten ze het idee uit en kregen alle medewerking van de gemeente Veere. Wethouder Jaap Melse: „Als andere dorpen met een vergelijkbaar plan komen, Vorig jaar ontstond het idee. En nu staan we hier al bomen te planten werken we ook mee." Hij ver wacht dat zo'n publieke boom gaard ervoor zorgt dat de onder linge band tussen de dorpsbewo ners wordt versterkt. Geschiere ook. Hij denkt dat het niet zo lang duurt of die boomgaard wordt een echte ontmoetingsplek voor dorpsbewoners. „En het draagt ook bij aan het natuurbesef bij de jeugd." Hij hoopt ook dat de ge meente nog wat geld beschikbaar heeft zodat daar ook een nieuw hotel kan komen. Glimlachend: „Een bijenhotel." Volgens hem is het mogelijk om zelf zo'n hotel in elkaar te zetten. „Maar we willen een goed hotel waar veel bijen op afkomen." Tegen de schoolkinde ren zei hij dat ze niet bang moeten zijn voor die bijen: „Dat zijn wilde bijen, die doen niets." Het vertelde ook dat het betrek kelijk snel lukte om het plan uitge voerd te krijgen. „September vorig jaar ontstond het idee om dit te doen en nu staan we hier al om de bomen te planten." Hij verwacht dat het nog een jaar of drie duurt voor de bomen veel vruchten dra gen. De Stichting Landschapsbeheer werkte graag mee aan het initia tief, aldus Sylvia Tuinder. Een hoogstamboomgaard hoort vol gens haar bij het landschap van Zeeland. „Op de oude landgoede ren en buitenplaatsen op Walche ren waren ze vaak aanwezig. Het is een rijke bron van voedsel voor mens en dier." Ze hoopt dat de Als andere dorpen met een vergelijkbaar plan komen, werken we ook mee boomgaard 'een dorpshuis in de open lucht wordt' waar bewoners samen oogsten. „En helpen bij ac tiviteiten die nodig zijn om de boomgaard goed te beheren." Ze rekent er ook op dat vogels, vlin ders en wilde bijen daar een plekje vinden. „Het wordt hier heel mooi." Er moeten verkeersmaatregelen komen om de fietsers op de Poortersweg in Vlissingen te be schermen tegen de af en aan rij dende zandwagens daar. Dat stelde Lilian Janse donderdag in de raad. De werknemers van Orionis en de overige bedrijven en de be zoekers van de milieustraat en het Dierenasiel Walcheren lo pen volgens haar groot gevaar op de smalle weg met het zware verkeer. Janse pleitte voor een tijdelijke, aparte fietsroute, nu het Poorterspad is afgesloten. „U moet er eens gaan kijken om 07.00 uur 's morgens. Dan ziet u hoe druk het is", zei ze. „Als het kalf verdronken is, dempt men de put". De urgentie die Janse pro beerde over te brengen, kwam niet aan bij het college. Mensen kunnen omrijden, al is het een eind via de Deinsvliet- en Viso- deweg; het is nu primair een werkterrein, was het verweer. Sinds vrijdag wordt er 80.000 kuub zand verplaatst van het voormalige opstelterrein van de Engelandveren aan de Buitenha ven naar de toekomstige rotonde en het bedrijventerrein Souburg Noord tussen Poortersweg, Veerhavenweg en A58. Het zand wordt er in metershoge lagen neergelegd om in negen maan den tijd het water uit de 'slappe' ondergrond te persen. De ver dichting is nodig om er te kun nen bouwen en voldoende sterke wegen aan te leggen voor eventueel zwaar verkeer vanuit de Marinierskazerne. Voor al die kuub's zijn vijfduizend vracht wagenbewegingen nodig. Vanaf het Olauterrein neemt het zware verkeer de kortste route. Tegen Kerstmis moet het werkgebied klaar zijn. Wijkagenten krijgen vaak kritiek dat bijna niemand ze ziet. David Kaljouw, wijkagent in Vlissingen: „Normaal gesproken waren we alleen zichtbaar als we naar een afspraak gingen. Dan kon je ons toevallig wel eens tegenkomen. Voor andere taken zaten we op kantoor. Mensen krijgen daar door het idee dat we helemaal niet met de wijk bezig zijn, ter wijl dat natuurlijk wel het geval is. Nu kunnen we die taken ge woon in de wijk doen en hebben we intussen ook contact met de buurtbewoners." Kaljouw had gistermiddag de primeur. Hij stond toen met het eerste mobiele politiebureau aan het Pablo Picassoplein. „Mensen kunnen altijd even binnenlopen voor een praatje en dat vinden wij heel belangrijk. Zo blijven we in verbinding met de buurt." Geen aangifteloket Het is niet de bedoeling dat men sen aangifte komen doen bij de bus. „Mijn taak is om structurele problemen in de wijk te signale ren en aan te pakken. Deze bus moet niet een aangifteloket wor den, want daar is hij niet voor be doeld." In Vlissingen krijgen alle vier de wijkagenten een bus. „We wil len overal in de stad zichtbaar zijn." zaterdag 25 november 2017 WA Appelt j es voor iedereen Emile Calon Serooskerke - Izaak Geschiere, voorzitter - Jaap Melse, wethouder Claudia Sondervan Vlissingen Wijkagenten in Vlissingen rij den vanaf nu rond met een 'mobiel politiebureau.' Agen ten gaan de wijk in met een busje waar ze ook hun admi nistratieve werk in kunnen verrichten. Het is een initia tief van de Vlissingse politie om wijkagenten tijdens hun werkzaamheden beter zicht baar te laten zijn in de buurt. Jari Klapwijk Vlissingen dienstbaar» waaKzaavrv Ivan Shekho uit Vlissingen maakt een praatje met wijkagent David Kaljouw bij het mobiele politiebureau, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43