'Sparta moet de scouting op orde krijgen' 'Discussie piramide niet op slot' 30 VOETBALPIRAMIDE Voor de KNVB is de voetbalpiramide een energievretend hoofdpijndossier. „Misschien is straks de conclusie: we gooien de boel weer gewoon dicht." Het was juni, directeur ama teurvoetbal Jan Dirk van der Zee stond achter een microfoon op de KNVB Campus in Zeist, letterlijk recht tegenover tientallen emotionele, boze ama- teurvoetbalbestuurders uit heel het land. Het leek wel een volks opstand. Het thema was heikel en zwaarbeladen: de Nederlandse voetbalpiramide, al sinds 2014 voortdurend voer voor discussie bij topamateurclubs, bij clubs uit de Jupiler League, bij supporters, bij voetballiefhebbers in het hele land. Van der Zee: „Een amateurvoor zitter sloeg letterlijk met de vuist op tafel en vroeg, hevig geëmotio neerd: wat worden wij er beter van? Wat levert het óns op als er straks nóg meer beloftenteams van profclubs instromen in de tweede en derde divisie?" Van der Zee was en is on omwonden eerlijk: „Die vraag was volkomen terecht, maar we hadden er geen ant woord op. Toen heb ik meteen gezegd: we gaan het gewoon niet doen. We moesten te rug naar de tekentafel. Helemaal op nul. Op nieuw beginnen." Om de discussie goed te begrijpen, moeten we eerst te rug naar 2014. Des tijds werd de Neder- tred/V/'s/e *°rn<t!°?fc1kU landse voetbalpiramide op de schop gegooid, bovenal om voor doorstroming tussen amateurs en profs te zorgen, want Nederland had als enige land in Europa nog een hermetisch 'afgesloten' competitie. Tegelijk werden destijds beloftenteams toege laten in de Jupiler League, in het kader van 'talentontwik keling' in het profvoetbal. Gedoe De praktijk bleek enorm weerbar stig. Er kwam ge doe over haast alles. Over de nieuwe licentievoorwaarden waaraan amateurclubs in de nieuwe topklasse/tweede divisie moesten voldoen. Over clubs die niet wilden promoveren. Over de beloftenteams, vaak spelend met wisselende selecties. Op zoek naar een oplossing werd van alles aan gepast, bijgestuurd en terugge draaid, maar nooit leidde het tot een echte oplossing. „In juni lag er eigenlijk weer een nieuw compromis op tafel", aldus Van der Zee. „Er zouden extra be loftenteams instromen in de tweede en derde divisie, terwijl we de licentievoorwaarden voor amateurclubs zouden aanpassen en verbeteren. Maar er was zó veel weerstand vanuit de amateur clubs. Vanaf toen heb ik domweg varing van de laatste jaren? Hoe kunnen we het zo uittekenen, dat de verschillende belangen worden gediend." „Misschien is de conclusie wel: we sluiten de boel weer ouderwets af. Misschien moeten we wel conclu deren dat de Nederlandse voetbal cultuur dusdanig is ingericht, dat het beter is om profs en amateurs weer volledig te gaan scheiden. Nederland heeft een prachtig, maar heel specifiek voetballand schap. Neem alleen al het feno meen zaterdag- en zondagclubs. Dat bestaat nergens in de wereld. #Dat een club als Harkemase Boys zegt: alles prima, maar we gaan niet op zondag spelen, want dat ligt vast in onze statuten. Bij de in richting van de piramide speelt dat allemaal een rol. In heel veel lan den spelen beloften al tientallen jaren in de reguliere competities, in Spanje kun je als amateur zo maar tegen Malaga 3 spelen, bij wijze van spreken. Wij zijn dat to taal niet gewend - en dat is niet per se goed of slecht." gezegd: ongeacht wat de profsec tor er van vindt, dit compromis moet van tafel. Er moet gewoon een geheel nieuw plan komen." „Dat alle opties weer open liggen. Er zijn de laatste maanden twee verkenners op pad gestuurd. Die zijn met tal van clubs uit allerlei geledingen in gesprek gegaan. Hun bevindingen leggen ze deze week voor het eerst voor aan een speci ale projectgroep. Op zichzelf ligt er een heel heldere vraag op tafel: hoe ziet de ideale voetbalpiramide er uit, mét onze wetenschap en er- „Waar ik me in algemene zin wel over verbaas, is de manier waarop de KNVB steeds als een soort kwaadaardige vijand wordt weg gezet. Terwijl iedereen in ons voetballand lid is van de KNVB, en in die zin ook gewoon deelgenoot. We zijn een bond, een vereniging. Trainers uit het profvoetbal die harde kritiek leveren, prima hoor, maar zij zijn óók gewoon onder deel van de KNVB hè? Dan denk ik: waarom ga je niet gewoon eerst eens het gesprek aan?" Ooit werden Tonny van Ede, Nourdin Boukhari en Kevin Strootman er prominent afge beeld: op de voorgevel van Het Kasteel, als verpersoonlijking van Sparta's roemruchte jeugdoplei ding. Degenen die morgen langs het Rotterdamse stadion wande len, voorafgaand aan het duel met FC Utrecht, kunnen daar voor het eerst foto's van de nieuwe helden zien hangen. Die van Kenneth Dougall (24) en Ragnar Ache (19), jongelingen die de toekomst moe ten gaan bepalen. „En een jongen als Deroy Duarte kan dat natuur lijk ook", stelt coach Alex Pastoor. „En Rick van Drongelen en Denzei Dumfries deden het vorig seizoen eveneens." Nu zijn Dougall en Ache geen spelers die hun gehele jeugd in Spangen doorbrachten. Maar met Duarte (18), Sherel Floranus (19), Mark Veenhoven (19) en Ilias Al- haft (20) staan ze wel model voor de kracht van Sparta: opleiden en ontwikkelen. De Rotterdamse club plukt nog altijd de vruchten van de levensader die de opleiding is, afgelopen zomer in financiële zin bezegeld met de verkoop van Van Drongelen (HSV) en Dum fries (Heerenveen) voor in totaal ongeveer vier miljoen euro. Schril contrast Maar dat succes van de opleiding staat in schril contrast met het aankoopbeleid van Pastoor. De meeste, veelal buitenlandse nieu welingen stellen allemaal teleur. Afgelopen donderdag vertrok de in de zomer aangetrokken Sloveen Dalibor Volas al weer. Het is geen incident, aangezien ook Jeffrey Chabot, George Dobson, Franck Bambock en Nick Proschwitz tot nu toe geen potten kunnen bre ken. „We moeten de scouting op orde zien te krijgen", stelt Pastoor vast. „We moeten het nu doen met mensen met een 20-urencontract of vrijwilligers. We hebben meer ogen nodig om de juiste spelers te halen." Het bestuur geeft de nieuwe technisch adviseur Leo Beenhak ker voorlopig de opdracht om de schade te repareren. Ten minste twee spelers gaat hij erbij halen in de winter. De verwachting is bo vendien dat, naast Volas, nog en kele van de zomernieuwelingen van hem te horen krijgen dat ze weg mogen. Bart Vriends en de al langer overbodige Paco van Moor- sel hebben dat gisteren al verno men. „Het goede nieuws is dat de boel zeker niet op slot zit", aldus woordvoerder Daan Schippers namens de projectgroep. De projectgroep voetbalpira mide gaat nu aan de slag met de bevindingen, om voor de vol gende vergadering van 12 de cember met een meer uitge werkt concept te komen, dat be ter aansluit bij de levende stand punten. In maart, moet er een definitief nieuw voorstel liggen voor een geheel nieuwe Neder landse voetbalpiramide. zaterdag 25 november 2017 GO 'De KNVB Tekst: Sjoerd Mossou en Maarten Wijffels asse 4- asse 8 vijand' Jan Dirk Van der Zee. FOTOSHODYCAREMAN Maar is dat geen utopie? De ver deeldheid is enorm. Wat betekent nu precies concreet: 'terug naar de teken tafel'? In hoeverre heeft het grote imagoprobleem van de KNVB een rol gespeeld in dit verhaal? Er wordt vanuit alle hoeken ge schoten op Zeist. ROTTERDAM Sparta, dat mor gen FC Utrecht treft, wil de or ganisatie snel professioneler en effectiever maken. Intussen heeft technisch adviseur Leo Beenhakker al drie spelers laten weten dat ze mogen ver trekken. Kenneth Dougall in actie tegen FC Utrecht. FOTO PRO SHOTS ZEIST De projectgroep 'voet balpiramide' kwam gisteren bijeen in Zeist, nadat twee zo genoemde verkenners de af gelopen maanden gesprek ken voerden in alle geledin gen van het Nederlandse voetbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30