D. i \mm DE WEEK VAN PHLIPPEN 5 20 o. Honderden gevluchte Syriërs Een van de pareltjes uit de uit verkoop van Engeland komt naar Nederland: het Europees Medicijnagentschap (EMA). Het agentschap gaat over de initiële goedkeuring van een nieuw medi cijn voor de Europese markt. Het is een klein wonder dat dit gebeurt, en het biedt enorme kansen. Nee, niet over dat moe makende vesti gingsklimaat voor bedrijven, maar kansen die gaan over onze onder handelingsmacht voor fatsoenlijke medicijnprijzen. Het medicijn agentschap kan een magneet zijn voor vernieuwend medicijnonder- zoek. Een land dat excelleert in in novatie heeft ook betere kaarten om te onderhandelen over prijzen. Hoe dat kan, is schimmig, maar het is onze grote kans om iets te doen aan die verfoeide dure medicijnen. Maar voor het zover is, is nog veel werk aan de winkel. Nederland is bepaald geen lieve ling van de pillendraaiers. Zij lieten deze week nog weten 'het helemaal gehad te hebben' met de overheid als medicijninkoper. De directeur van Janssen Pharmaceutica had het zelfs hondsbrutaal over een ver band tussen de moeizame intro ductie van nieuwe medicijnen en de overlevingskans van kanker patiënten in Nederland. Minister Bruins stookt het vuurtje nog wat op. Hij wil apothekers de ruimte geven medicijnen na te maken voor een fractie van de prijs. Tel daarbij op de keiharde lobby om de duur van een patent te verkorten, waardoor concurrenten zich eerder aandienen en de prijzen vaak tot een tiende slinken, en de chaos is compleet. Maar dan, terwijl overheid en farma op ramkoers liggen, komt dat D pareltje van een medicijnagent schap stil en onverwacht aanrollen. Als dat pareltje straks in Nederland ligt, is de kans groot dat de schatten die de uitverkoop van Engeland nog gaan opleveren de komende twee jaar ook onze kant op komen. En wat een schatten zijn dat! Londen, Cambridge en Oxford zijn een mekka van medicijnvernieu wing. Helaas voor hen draait het overgrote deel van het prille onder zoek daar op Europese subsidies. We moeten nu alle kaarten zetten op het binnenhalen van de vernieuwers Na een harde brexit zullen zij op zoek gaan naar een nieuwe bestem ming. Mijn hoop is gevestigd op de noodzaak tot intensief overleg tus sen die medicijnmakers en het Agentschap. In de buurt zitten is dus belangrijk, want je hebt dan meer invloed en je bespaart kosten. Het gaat dit keer niet om die be drijven zelf. Dit is ónze kans om peperdure kankerbehandelingen betaalbaar te krijgen. Wie de prille innovaties 'in handen heeft' - nu nog Engeland - kan beter onder handelen over het medicijn dat uit de productiepijplijn komt. De Britten kregen peperdure kanker medicijnen steevast goedkoper dan de rest van Europa. Zonder die onderhandelings macht blaft Bruins stevig, maar hij kan niet bijten. Puntje bij paaltje zit hij met een groep doodzieke mensen die iedereen geholpen wil zien. Hij moet dus wel. Dat wéét de farmaceut en dus is het kassa. We hebben nu een kans op iets groots, maar moeten wel alle kaarten zet ten op het binnenhalen van de ver nieuwers. Handen uit de mouwen voor Rutte. Hij kan zijn aandacht beter richten op de medicijnver nieuwers uit brexit dan op de be drijven die ons chanteren met nexit. ABN Amro ING Vopak Altice United Work hielp dit jaar ruim 200 Syrische vluchtelingen in Turkije aan legaal werk. Het Nederlandse initiatief krijgt steun van Turkse en Nederlandse bedrijven en multinationals. Volgend jaar moeten er drie keer zoveel vluchtelingen aan een baan worden geholpen. lke werkdag stapt Mohamad Sawas (28) uit Aleppo vóór 7.30 uur op de bus, de drukke ochtendspits van Istan boel in, om op tijd op zijn werk te zijn. Bij de fabriek van de Brits- Nederlandse multinational Uni lever waar onder meer Knorr-soep en Lipton-thee worden gemaakt. „Dankzij Unilever heb ik deze werkvergunning", zegt Mohamad, terwijl hij trots zijn kaart laat zien. „Ik heb nu een jaarcontract om als medewerker world class manufac turing bij te dragen aan de kwali teitsbewaking. Echt geweldig. Ik leer enorm veel bij." Mohamad stapte met zijn werk vergunning een totaal andere wereld binnen dan de oorlogs ellende die hij en zijn familie in Syrië jarenlang moesten door staan. „Onze flat lag aan de front linie. Drie keer ontsnapte ik aan de dood in ons deel van Aleppo dat door het regime wordt gecon troleerd. Een keer trof een raket de derde verdieping van onze flat. Wij overleefden het, omdat we op de vierde verdieping woonden. Onze buurvrouw en haar dochter, die net was afgestudeerd voor apo theker, vonden de dood", vertelt Mohamad met zachte stem. Om aan het gevaar te ontsnap pen en verder te kunnen studeren, vluchtte Mohamad in 2015 naar Turkije. „De reis van Aleppo naar de Turkse grensstad Gaziantep duurde vóór de oorlog maar twee uur. Nu kostte het me drie dagen. Via Damascus naar Libanon en van daar per boot naar de Turkse havenstad Mersin." Zijn ouders hadden het geld niet om de reis van zo'n 400 dollar te betalen. „Mijn moeder verkocht een van haar gouden ringen. We moesten allebei huilen." United Work Mohamad is een van de ruim 200 Syrische vluchtelingen die dit jaar door een Nederlands project legaal werk hebben gevonden in Turkije. Het gaat om een initiatief van voormalig minister Lilianne Ploumen van Buitenlandse Han del en Ontwikkelingssamenwer king om Syrische vluchtelingen in Turkije aan werk te helpen. Het project, dat begin dit jaar van start ging, kreeg de naam United Work en komt voort uit de in Eindhoven gevestigde IP Groep. Dat bedrijf heeft ruim twintig jaar ervaring met arbeidsbemiddeling en re-integratieprogramma's. Uni ted Work haalde zijn doelstelling van 200 banen voor Syriërs in dit eerste jaar al in september. Van hen is 10 procent vrouw. Daar naast zijn er ruim 120 vacatures waar vluchtelingen op kunnen solliciteren. „We hebben meer dan r.8oo kandidaten aan bedrijven voor gesteld", zegt Enis Kösem, general manager van United Work. „In onze database hebben we zeker 2.300 cv's. Bijna 260 vluchtelingen zijn door ons getraind, van wie 151 met een hogere opleiding en 105 handarbeiders." Voor 2018 is met Den Haag een driemaal hogere doelstelling afgesproken. „En binnen een maand hebben we daarvan alweer 77 vacatures ver vuld", zegt Kösem opgetogen. Sinds begin 2016 kunnen Syri sche ontheemden in aanmerking komen voor een werkvergunning in Turkije. In sectoren als textiel, de bouw, industrie, onderwijs en gezondheidszorg. Het recht op een werkvergunning is een belangrijk onderdeel van het vluchtelingenakkoord tussen de EU en Turkije van maart 2016 om de vluchtelingenstroom naar Europa te stoppen. Zwartwerk Van de meer dan 3,28 miljoen geregistreerde Syrische vluchte lingen in Turkije kregen er tot begin dit jaar minder dan 14.000 een werkvergunning, meestal voor een jaar. Naar schatting 650.000 Syriërs vonden werk in Turkije. Van deze kwetsbare groep werkt 98 procent zwart, ook kinderen. Dat illegale werk betekent uitbui ting, zes lange werkdagen per @sandraphlippen arete Ryanair gaat wel heel ver: personeel moet van de baas de losse verkoop omhoog stuwen om vaste werktijden te behouden. Bijzondere carrière move: oud-staatssecre taris Fred Teeven wordt buschauffeur. Groenlinks helpt een einde te maken aan de wet-Hillen. UI UI Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O zaterdag 25 november 2017 GO De bank zag zijn krediet beoordeling bij Fitch ge handhaafd. Ook de grootste bank van Neder land houdt zijn A+ status. Het olie-opslag- bedrijf behoorde tot de sterkste dalers in de AEX. m Het aandeel van het kabelbedrijf staat onder druk door zorgen over de enorme schuldenlast. 4> E o Mare Guillet Istanboel Vluchtelingen krijgen twee weken van intensieve coaching voordat ze aan de slag gaan. foto wrc guillet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20