Paul de Leeuw hee met honina Ex-Sovjetrepublieken niet welkom 19 Mijn zoon zou zeggen: Slappe nicht is een pleonasme Karin's onder koorts wordt er niet thuisgebleven", antwoord ik als mijn zonen zeg gen dat ze ziek zijn. Van mijn moeder geleerd. Was ik ziek, werd er een thermometer tussen m'n billen geduwd en zonder koorts moest ik direct douchen en naar school. Nu ben ik zelf de klos. Met twee theatervoorstellingen, het Richard Krajicek-gala en een zondagmiddagconcert met Freek Bartels in het vooruitzicht steekt er een griepje op. Maar de ther mometer geeft geen verhoging aan, dus als de sodemieter gaan met die hoesterige banaan. Aan het begin van het theater concert laat ik het publiek weten niet goed bij stem te zijn, maar godzijdank haal ik met behulp van medicijnen, thee met honing en gemberbolletjes beide avon den de eindstreep. Op de dag van het Richard Krajicek-gala, waar geld wordt ingezameld voor kinderen en jongeren in aandachtswijken, is er meer griep komen opzetten. Even de thermometer tussen de billen: een lichte verhoging. Voor Kabouter Plop zou het gigakoorts zijn, maar voor deze goedge mutste kiloknaller...? En je gaat zo'n gala, georgani seerd door een topsporter, niet afzeggen vanwege een lichte ver hoging. Nooit opgeven! Ik ben toch geen slappe nicht? (Mijn zoon zou zeggen: „Slappe nicht is een pleonasme.") Dus gaan met die verhoogde banaan. met griep en extra vest aan, ach ter het toneel. Roerend in een bloemenvaasje thee met honing rillerig te wachten tot ik op moet. In mijn rol als veilingmeester wordt mijn stem even later flink op de proef gesteld en slaat-ie di verse malen over. Aan het eind van de avond, als de Edwin Evers Band moet optreden, ben ik klaar. „Of zing je nog een stukje mee, Paul?'" Ik klink als een kaasrasp. Eenmaal thuis zegt mijn man dat ik beter had kunnen afzeg gen, maar daar hebben we nu niks meer aan. Zaterdagmorgen sta ik op. Als ik iets probeer te zeggen, lijkt het of ik Iejoor hoor. Brommend en schrapend. Daarom wordt beslo ten het zondagmiddagconcert met Freek Bartels te verplaatsen. Ik hoef nu alleen maar naar de studio om het programma DeKwis op te nemen. Mensen die nog twijfelen, horen dat ik amper helder kan praten. bed in. Daar ligt de Amuseur. Ge veld. En wat doet hij vervolgens op zondag? Hij gaat zich verheu gen op een Netflix-concert van Barbra Streisand. Gaat met zijn schraapstem filmpjes bekijken van de zoetgevooisde strakge trokken nachtegaal, die zelfs met griep waarschijnlijk klinkt als een lijster in de lente. Babs, die tijdens het concert gracieus thee nipt, zingt tijdens haar eigen be grafenis nog door. Bij een spon tane niesbui werkt mijn neus als een ruitensproeier die mijn beeldscherm bevlekt. Babs zingt Don't rain on my parade. Ik pak de Glassex en maak de boel schoon. „Pap, wat eten we?" vraagt mijn zoon. „Ik ben ziek." „Boeie! Je hebt geen koorts. Maak je macaroni met een kaas- korst?" Ik hijs me uit bed en begin vol zelfmedelijden uien te snijden. Dat bleek op een top in Brussel. Verder dan de erkenning dat drie van de zes ex-Sovjetrepublieken - naast Oekraïne, ook Georgië en Moldavië - 'Europese aspiraties' hebben, wilden de 28 lidstaten niet gaan. Ze hebben hun handen vol aan de brexit, hun eigen hervormingen en de blijvend grote migratiedruk. Ook hebben ze, met de Europese verkiezingen van voorjaar 2019 in zicht, weinig animo de populisten een kontje te geven. Stuk voor stuk goede redenen om niet te hard van stapel te lopen. Zeker voor de Oekraïense presi dent Petro Porosjenko was dat een fikse tegenvaller, hij had op (veel) meer gehoopt. Oekraïne heeft al een vrijhandelsakkoord en visum- vrij reizen, concreet uitzicht op een lidmaatschap was in zijn optiek een logische volgende stap geweest. Toen bleek dat hij daarvoor geen steun kreeg, dreigde hij het slot communiqué niet te tekenen. Pas onder zware druk bond hij in. „Koppigheid is goed, maar garan ties op een lidmaatschap zijn niet het belangrijkste. Wees koppig op hervormingen", aldus de Litouwse presidente Dalia Grybauskaite. Commissievoorzitter Juncker wees Porosjenko erop dat toetre ding niet aan de orde was, en Eu ropa altijd een politiek van stapje voor stapje hanteert. Intussen is de handel met de EU de eerste acht maanden van dit jaar al met 27 pro cent gestegen. Ook Nederland, op de top verte genwoordigd door buitenlandmi nister Halbe Zijlstra, is voorzichtig. De nieuwe handels- en investe ringskansen zijn 'interessant', maar die komen er ook door op allerlei vlakken de samenwerking met Ar menië, Azerbeidzjan, Georgië, Moldavië, Oekraïne en Wit-Rus- land verder uit te breiden. Daar is Europa wel voor te porren. Meer handel, betere verbindingen en be- Koppigheid is goed, maar garanties op een lidmaatschap zijn niet het belangrijkste vordering van een beter bestuur staan hoog op de agenda van zowel Brussel als de zes partnerlanden. Intussen kunnen de partnerlanden hun democratie en rechtsstaat ver sterken en werken aan een beter cv als het gaat om mensenrechten. Brussel geeft met die voet op de rem aan lering te hebben getrokken uit de laatste grootste uitbreidings golf in 2004/2007, toen heel Mid den- en Oost-Europa en bloc de Unie binnenkwam. Eigenlijk te snel, gaf menigeen later toe, de spreekwoordelijke Poolse loodgie ter is er één van de gevolgen van - maar niemand wilde destijds het risico lopen dat Rusland zijn voor malige satellietstaten weer zou in palmen. Omgekeerd, zo houdt Brussel vol, is de steeds nauwere sa menwerking met de zes ex-Sovjet- republieken niet tegen Moskou ge richt. Wedstrijd „Het gaat hier niet om een geopoli tieke schoonheidswedstrijd tussen Rusland en de EU, maar om een partnerschap tussen soevereine landen", aldus Europees president Donald Tusk, die in 2009 als toen malig Pools premier mee het initia tief nam voor het partnerschap. Om er toch maar aan toe te voegen: „Ik heb de eerste helft van mijn leven in het Sovjetblok doorgebracht, de tweede helft in het vrije westen. Als het wel een schoonheidswedstrijd was, zou ik geen seconde aarzelen wie ik moest kiezen." 8 dgn v.a. 382 App. Monte dos Avos Salgados - Albufeira Nu met vroegboekkorting zaterdag 25 november 2017 GO Daar zit ik, hoestende smoking Na een hapje eten duik ik het Brussel houdt de deur voorlopig dicht Oekraïne en vijf andere ex-Sov- jetrepublieken in de regio moe ten er niet op rekenen dat ze binnen afzienbare tijd lid van de EU kunnen worden. Frans Boogaard Brussel - Dalia Grybauskaite, president Litouwen Europees president Tusk (links), Commissievoorzitter Juncker (rechts) en de Oekraïense president Porosjenko in Brussel, fotoap Even een warme neus halen als de kou heeft toegeslagen? Of zoek je vast een fijne zomervakantie? Op mijn website staan de leukste plekjes. Profiteer van onze vroeg boekkorting en kijk snel op www.karinschoice.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19