Plopsaqua De Panne Vragen bij ontuchtzaak in Enschede 14 Bij deze verhoren is de grens tussen fictie en werkelijkheid onduidelijk Maak d# wintermaanden extra speciaal! ré vaardbaar en onomkeerbaar', vindt het KLPD- duo. „Bij ons ontstond het idee van vooringeno menheid bij het rechercheteam. Er is fout op fout gestapeld. De kinderen is aangereikt dat ze waren misbruikt en daardoor dader waren geworden. Dat geeft kinderen die onder druk staan een ontsnap pingsroute." En ook: „In de verhoren zie je terug dat de informatie in het ene verhoor wordt inge bracht en dat er vervolgens in het volgende ver hoor uitgebreid over wordt verklaard." In het hoger beroep komt nog een gerenom meerde criticaster aan het woord: de Maastrichtse hoogleraar Hans Crombag. „Er zijn bij de verhoren fouten gemaakt waarvoor in het handboek van de politieschool wordt gewaarschuwd", zegt de rechtspsycholoog in de rechtbank. „Het lijkt mij niet onwaarschijnlijk dat vader Hennie zijn doch ters hardhandig aanpakte. Maar vergreep hij zich ook aan zijn dochters? En aan hun vriendinnetjes en vriendjes? Het probleem is dat de kinderen zo systematisch risicovol zijn verhoord, dat de grens waar de werkelijkheid eindigt en fictie begint, niet meer met enige zekerheid kan worden vastge steld." Toch besluit het gerechtshof de beschuldi gingen van de kinderen te geloven. In hoger be roep krijgt Knobbe acht jaar cel plus tbs. Knobbe blijft in de cel. Contact met andere gedeti neerden heeft hij amper. „Alle criminelen kijken neer op pedo's, dus niemand wilde met me praten. Behalve de pedo's. En daar wilde ik zelf niks mee te maken hebben." Zijn dochters groeien op in internaten en bij gastgezinnen. „Ik heb geen jeugd gehad", zegt Me lissa. „Ik zag mijn ouders niet meer, moest het alle maal maar zelf zien uit te vinden. Mijn vader bel len? Ik wilde het allemaal vergeten. Ik probeerde zo min mogelijk aan m'n vader te denken." Zusje De borah noemt haar tienerjaren 'een tijd van overle ven'. „Ik werd gepest in het internaat, in elkaar ge slagen. Gelukkig was er een groepsleider die me mcn "ft II door dik en dun steunde. Hij werd een soort tweede vader. Dankzij hem heb ik het doorstaan." Pas in 2005 is er weer even aandacht voor de zaak. Het is de tijd van de Schiedammer parkmoord, waarin rechters een onschuldige blijken te hebben veroordeeld. Is de zaak Knobbe nog zo'n 'rechter lijke dwaling'? Waarschijnlijk wel, zegt Crombag dar jaar in het AD. Ook KLPD-expert Nierop, nog altijd werkzaam bij de politie, herhaalt haar kritiek op het onderzoek. „U mag weten dat ik van deze zaak lang wakker heb gelegen." De aandacht leidt tot een nieuw onderzoek. Het Openbaar Ministerie richt de Commissie Evalua tie Afgesloten Strafzaken (CEAS) op: een groep onafhankelijke deskundigen die moet zoeken naar andere mogelijke missers. De commissie stort zich op de zaak Knobbe en komt tot harde conclusies. De verhoren van de zusjes werden zwaar beïn- vloed door de aanwezigheid van andere aanwezi gen. De beschuldigingen van de meisjes kwamen pas na vele verhoren, en op aangeven van de re chercheurs. Het rapport van de drie onderzoekers eindigt met een zware boodschap. „Het drieman schap kan er niet omheen de bange vraag onder ogen te zien of de veroordeelden wellicht onschul dig zijn aan bewezen verklaarde feiten." Knobbe wordt dan inmiddels bijgestaan door advocaat Geert-Jan Knoops. Die vraagt de Hoge Raad in 2008 om de zaak te heropenen. Het rap port is een belangrijk argument, en tijdens het on derzoek komt daar nog iets bij: een handgeschre ven brief van Deborah. Zij schrijft dat ze denkt dat haar vader niets heeft gedaan, en dat ze niet meer weet waarom ze de beschuldigingen heeft geuit. Maar de Hoge Raad kan een zaak alleen heropenen als sprake is van een 'novum': een nieuw juridisch feit waar de rechters eerder niet van wisten. Om dat Deborah haar beweringen in de brief niet on derbouwt, en ze daarover niet ondervraagd is, ziet de Hoge Raad haar brief niet als doorslaggevend. Het verzoek wordt afgewezen. Met hun vader hebben Melissa en Deborah in die jaren geen contact - maar naar eigen zeggen heb ben ze dat wél met de officier van justitie, die het onderzoek naar Knobbe leidde. Beide zussen zeg gen dat ze vanaf hun 18de regelmatig door de offi cier werden gebeld, met het dringende advies de zaak toch vooral niet te laten heropenen. „Dat zou niet goed voor me zijn, vertelde ze", zegt Deborah. „Uiteindelijk zei ik: jij mag mij helemaal niet bel len. En als je het nog één keer doet, doe ik aangifte. Toen hield het op." Melissa: „Als ik mijn bek zou opentrekken, zou ik problemen krijgen. Ik zou in een kliniek verdwijnen. Later, toen ik kinderen had, zei ze dat mijn kinderen me zouden worden afgenomen als ik moeilijk ging doen." „Elf jaar", zegt Hennie Knobbe. „Die krijg ik niet meer terug. Elf jaar waarin ik m'n dochters niet ge zien heb, en m'n vrouw. En het sloeg allemaal ner gens op." Hij weet nog hoe hij voor het eerst weer contact kreeg met Deborah. Op een dag in 2008 vertelde een begeleider dat zijn dochter had ge beld. Ze wilde hem spreken. „Ik wist niet wat ik er van moest denken. Toch maar gebeld." Deborah: „Het was ongemakkelijk. En dat bleef het heel lang. Korte telefoongesprekken, meer niet." In 2011 leest ze in de krant dat haar vader op vrije voeten is gekomen omdat tbs-behandeling ten einde liep. „Iemand liet het me zien. 'Kijk, ze schrijven over je vader.' Toen heb ik weer contact gelegd. Het was moeilijk, want er stond zoveel tus- Van 19799 VOOr 14,"* Bestel uw tickets op pzc.nl/winteruitjes zaterdag 25 november 2017 Hans Crombag, hoogleraar algemeen_ Onderzoek in Enschedese ontuchtzaakuit 1999 mogelijk dubieuzer dan de Schiedamse parkmoord. Verhoormethoden van rechercheurs worden 'onethisch, vooringenomen en onaanvaarbaar' genoemd. 'Geen enkel technisch bewijs' PETER GROENENDIJK ROTTERDAM Na dc zaak-Nienke rijzen vragen over een andere strafzaak: die legen Hennie Knobbe (52) uit En schede. Hij «erd veroor deeld tot acht Jaar cel en tbs voor ontucht, maar deskun digen denken dat ook in deze zaak sprake is ran mis sers bij de politic. De Enschedese ontucht zaak begint in 1999 met een aanklacht tegen twee zusjes. Melissa en Deborah (dan 13 en H). Zij zouden leeftijdsge nootjes hebben misbruikt. Al snel verschuift dc aan dacht naar de vader ran de meisjes. Hennie Knobbe. Hij zou zijn kinderen hebben aangezet tot het misbruik, en zich er zelf ook schuldig aan hebben gemaakt. IX* po litie krijgt uiteindelijk liefst 75 aangiftes binnen. Probleem is dat technisch bewijs ontbreekt. Recher cheurs roepen de hulp in van Carlo Schippers en Nicole van Nicrop. experts in ver hoortechnieken van de Na tionale Recherche Informa tiedienst (NRI). Het tweetal bekijkt de verhoren ran de slachtoffers. In 2001. toen de zaak door het Gerechtshof werd behandeld, noemden Schippers en Van Nierop de verhoren door de Enschede se politie 'onethisch, voorin genomen. onaanvaardbaar en onomkeerbaar.' „Bij ons ontstond het idee ran voorin genomenheid bij het recher cheteam. Er is fout op fout ge stapeld. De kinderen is aan gereikt dat ze waren mis bruikt en daardoor dader wa ren geworden. Dat geeft kin deren die onder druk staan, een ontsnappingsroute." Tol op de dag van vandaag Tot nu toe De zaak-Nienke heeft tot grote ophef geleid, ook in de Tweede Kamer. Verdachte Kees B. werd veroordeeld, hoewel er geen technisch bewijs was. Medeslachtoffer Maikel (toen 11) werd op dubieuze wijze verhoord. Kees B. kwam pas vrij, nadat Wik H. bekende de moord op Nienke te hebben gepleegd. De commissie die klach ten over andere strafzaken gaat onderzoeken, moet zich volgens de hooglera ren Crombag en Van Kop pen snel buigen over de zaak van Hennie Knobbe. die sinds 1999 vast zit wegens het misbruik van minderjarigen. ontkent Hennie Knobbe het misbruik. Dc Maastrichtse hoogleraar Crombag. die ook als getuige-deskundige optrad, gelooft hem. „Ik kan het niet bewijzen, maar heb het ernstige vermoeden dat hij de waarheid spreekt." Hoogleraar rechtspsycholo gie Peter Van Koppen, die ja ren geleden al zei dat Kees B. ten onrechte was veroor deeld voor dc moord op Nien ke. deelt de mening ran Crombag. „De» zaak moet opnieuw worden onder zocht Er was geen enkel technisch bewijs, alleen de verklaringen ran de kinde ren. Die zijn niet op een cor recte manier tot stand geko- Dc politie Twente wil met reageren op de uitspraken van Crombag en Van Kop pen. „IX rechter heeft geoor deeld, er is voor ons geen re den om op dc kwestie terug te komen." /.ie ook pagina Voor en Te gen. Boswinkel in Enschede CAItlO TER EUEN/TUBANTIA de ontucMmeldingen in 1999 pleetsvonden. Deskundige Nicole van Nierop, psycholoog bij de Nationale Recherche Informatiedienst (NRI). adviseerde in 1999 met een collega hel rechercheteam bij het onderzoek in de zaak Knobbe. Zij botsten met de poli tie. die volgens Van Nierop vooringeno men was. later, voor de rechtbank ver klaarden de twee experts:De verhoren konden de toets der kritiek niet of amper doorstaan." Van Nierop is 'dolblij met de nieuwe aandacht voor de zaak. ..Wij hebben m de rechtbank herhaaldeli|k gewezen op de problemen met de bewijslast. U mag weten dat ik van deze zaak lang wakker heb gelegen Betrokkene Hennie Knobbe reageerde gisteren verheugd op de opmerkingen van Crombag ..Ik heb altijd volgehouden dat ik nooit iemand heb misbruikt", zegt hij.De beschuldigingen zijn gebaseerd op roddels, die politiemensen vervolgens per se bevestigd wilden hebben. Dc rechter trapte er in.' Knobbe staat er op dat hij met zijn volledige naam in de krant komt. „Ik wil niet anoniem blijven, want ik neo niets te verbergen." Zijn advocaat. Jan Boksem. hoopt dat het dossier van Knobbe opnieuw wordt onder- zocht door de nog in te stellen commissie. „Er zijn genoeg redenen om heel kritisch naar de verhoren in deze zaak te kijken. Dit li|kt me de eerste zaak die ze moeten onderzoeken. Een van de artike len die destijds in deze krant over de zaak van Hennie Knobbe verscheen. m Welkom in het allereerste waterpretpark van Plopsa, dat zich vlakbij Plopsaland De Panne bevindt! Wickie de Viking neemt u mee op een gloednieuw avontuur in een magisch Sneeuwlandschap met adembenemende attracties! Welke waterrat durft een ritje aan op de spectaculaire Sky Drop, met zijn 19 meter de hoogste glijbaan van België? Tickets geldig t/m 31-03-2018 K bekUi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14