7 Jurist veegt de grond aan met handelswijze gemeente Landschapscam ping De Zonnehoeve in Zonnemaire vecht voor zijn bestaan. Anja, Gilles en zoon Martijn van der Bijl zien met de bouw van 50 ecolodges voor de deur hun levenswerk in rook opgaan. I Vier grote dozen met dikke dossiers staan langs de keukenmuur in de ruim twee eeu wen oude boerderij aan de Rietdijk bij Zonnemaire. „PffF', verzucht Anja van der Bijl lacherig. „Dat is nog niks. Op zol der staat nog veel meer." Sinds de buren Deist van landschapscam ping Kijkuit goed tien jaar geleden met hun plannen voor de bouw van ecolodges naar buiten kwa men, heeft Van der Bijl zich vast gebeten in het in haar ogen onza lige idee. De invloed van de vijftig vakan tiehuizen en zijn bewoners draait het karakter van het open polder landschap aan de Grevelingen de nek om, is de stellige overtuiging van de Van der Bijls. Ze weten zich daarin gesteund door omwonen den en organisaties als Stad en Lande en de Sterrenwacht. Tegen het plan Ecomaire zijn elf ziens wijzes ingediend bij de gemeente Schouwen-Duiveland. Die van Van der Bijl bedraagt alleen al elf kantjes A4, zorgvuldig opgesteld door een jurist. Van der Bijl veegt de grond aan met de rol van de gemeente in de planprocedure. Daarin wordt fout op fout gestapeld, concludeert ze op basis van de uitvoerige corres pondentie die met een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur (WOB) in haar bezit is. Ook dat ging overigens niet van een leien dakje. In eerste instantie werd de ntiiBifli *V' flfy- v. pr V»; i--" helft van de opgevraagde docu menten geleverd. Het andere deel plofte slechts een paar dagen voor het verstrijken van de uiterste ter mijn voor het indienen van een zienswijze op de deurmat. Van der Bijl heeft de stellige in druk dat de gemeente haar bewust tegenwerkt en - vóór de democra tische besluitvorming uit - Eco maire langs alle barrières helpt te sluizen. Ook al druist de ontwik- Het speelt al sinds 2009 en ondertussen zijn allerlei regels en wetten veranderd keling in tegen de eigen beleidsre gels. Dubieus was in dat licht te vens het verbod van burgemeester Gerard Rabelink op het maken van een gespreksverslag, tijdens een overleg met van Van der Bijl, gede puteerde Carla Schönknecht en wethouder Wout van den Berg be gin deze maand. „Achterkamer tjespolitiek!", concludeerde emeri tus predikant Wim Jansen die op verzoek van Van der Bijl bij dat ge sprek aanwezig was. Triomfantelijk zwaait Anja van der Bijl met een brief uit de laatste WOB-zending: de exploitatie overeenkomst tussen de gemeente en Niek Deïst. Ondertekend op 19 september 2017. Terwijl Deist per aangetekende brief (opgesteld 23 mei en 23 juni verstuurd) te ver staan is gegeven dat hij uiterlijk op 1 september zijn handtekening on der de overeenkomst moest zet ten. „Want het speelt al sinds 2009 en ondertussen zijn allerlei regels en wetten veranderd. Ze schrijven ook: eigenlijk zou het niet meer passend zijn. En: 'Indien niet voor die datum tot ondertekening kan worden gekomen, zijn wij voorne mens de gevraagde omgevingsver gunning te weigeren.' Dan pak ik nu de exploitatieovereenkomst en wat zie ik: 19 september!" De ge meenteraad was in een vertrou welijk raadsbrief geïnformeerd over de harde eis richting Deïst. En zo klopt er nog veel meer niet aan dit dossier, wrijven de Van der Bijls en hun jurist de gemeente onder de neus. Neem de ontwerp- verklaring van geen bedenkingen van de provincie, die is toege voegd aan de stukken die ter in zage lagen. „Bizar", wijst Anja op datum en inhoud „Die is van 2015 en gaat over iets heel anders. Om dat de exploitatieovereenkomst te Ze hebben er gewoon een hele andere verklaring bijgelegd laat is getekend, was de benodigde positieve verklaring van de pro vincie nog niet binnen. Die kwam pas op 18 oktober. Maar 2 oktober ligt dus wel die verklaring bij de gemeente ter inzage. Ik kijk nog eens goed en wat staat daar nou onder: behoort bij aanvraag omge vingsvergunning St. Annaland Klei- nedijk 1, A. Bevelander. En het gaat over Ecomaire.... Ze hebben er ge woon een hele andere verklaring bijgelegd!" Burgemeester en wethouders baseren hun 'positieve grondhou ding' voor Ecomaire bovendien op een verdraaide voorstelling van za ken, voert Van der Bijl aan. In de planvorming is gebruikgemaakt van verouderde luchtfoto's (situa tie 2008) en een plattegrond waarop de later gerealiseerde uit breiding van de camping bij Kijk uit ontbreekt. De groene buffer tussen Kijkuit en De Zonnehoeve, lijkt zo groter dan in werkelijkheid is. Komen daar nog eens vijftig huisjes tussenin te staan, dan ont staat er één groot recreatiecluster. Volledig in strijd met de gemeen telijke beleidsregels op dit gebied. Wethouder Van den Berg wil nog niet reageren op de aantijgingen. „Thans wordt een advies over de zienswijzen voorbereid. Dit zal eerst in het college behandeld en besloten moeten worden, alvorens ik hier een reactie op kan geven." zaterdag 25 november 2017 Zonnehoeve vecht voor bestaan Marcel Modde P*aflr 'XI* jr. -JSK: 8 k .'V' éi\ If 7 L- - V ..-ft Anja en zoon Martijn (de negende generatie) van der Bijl zien de toekomst van De Zonnehoeve somber in als op het perceel pal voor de camping vijftig huisjes worden gebouwd, foto dirk jan gjeltema camping - Anja van der Bijl - Anja van der Bijl Op de gerooide akker tussen De Zonnehoeve en Kijkuit staat Ecomaire gepland. De Zonnehoeve staat op één van de donkerste plekjes van Schouwen-Duiveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 132