Nieuwerkerk krijgt een Kruidvat Te veel jongeren in regio roken' 6 Subsidie voor panelen aan Lange Slikweg Zeker was het allerminst dat Saman deze keer bij de gelukkigen zou zit ten. „Er zit 6 miljard euro in de pot, maar er was voor een miljard meer aan aanvragen ingediend", weet di recteur Daniël Lodders. „Nu vallen er bijna altijd projecten af, omdat de aanvragen niet volledig zijn. Dat zal ook deze keer zijn gebeurd. Wij wisten dat wij een goed onder bouwd plan hadden ingediend, want we zijn er al lang mee bezig." Het Rijk stelt 8 cent per kilowatt uur (kwh) beschikbaar voor het zonnepark bij Zierikzee. Het is de bedoeling dat de 52.000 zonnepa nelen een jaaropbrengst van onge veer 14 miljoen kwh geven. Dat is volgens de initiatiefnemer goed om 4.200 huishoudens van stroom te voorzien. Het is 10 procent van de totale energiebehoefte op het ei land. „We zetten hiermee een be langrijke stap om Schouwen-Dui- veland in 2040 energieneutraal te laten zijn." Het bijna dertien hectare grote park, dat tegen het bedrijventerrein komt te liggen, krijgt volgens Lod ders een goede landschappelijke in passing. Aan de zuidkant komt een dijk, zodat de zonnepanelen niet te zien zijn voor automobilisten die vanaf de Zeelandbrug naar Zierik zee rijden. Aan de andere zijden van het zonnepark komt bebossing. Lodders zegt een goede maatschap pelijke inpassing belangrijk te vin den, maar stelt ook dat mensen zul len moeten wennen aan verande ringen in het landschap. „We zitten nu eenmaal in een transitie. Wind en zon worden steeds belangrijker voor onze energiebehoefte. Je hoort mensen vaak zeggen: 'leg die zon nepanelen maar op daken'. Maar daarmee komen we er niet. Geluk kig zijn we er in dit specifieke geval samen met de omwonenden uitge komen." De Saman Groep kijkt alweer verder. „We zijn in gesprek met di verse grondeigenaren binnen en buiten Zeeland om te kijken waar we nog meer zonneparken kunnen realiseren." De raad van Schouwen- Duiveland stemde onlangs nog te gen de komst van een zonnepark in de polder bij Dreischor. Dat zou niet in de omgeving passen. Dit project was overigens niet van Sa man, maar van Zeeuwind. Nieuwerkerk krijgt een Kruidvat. De drogisterijketen vestigt zich bij de toekomstige supermarkten op het Gat van Nieuwerkerk. Dat heeft uitbater Rien Schot van de plaatse lijke Jumbo gisteren gemeld. Schot zegt blij te zijn met de komst van het Kruidvat. „Het is een welkome aanvulling op het winkel aanbod." Met de komst van de dro gisterij is het nieuwe winkelgebied bij de entree van het dorp voorlopig gevuld. Behalve Jumbo en Kruidvat vestigt ook discounter Aldi zich in het gebied. „Wellicht komen er nog wat winkels bij, maar daar valt nog niets over te zeggen", stelt Schot. Een woordvoerster van de AS Watson Groep, waar Kruidvat on der valt, bevestigt de komst van de winkel naar Nieuwerkerk. Ze haast zich er bij te zeggen dat het nog wel even duurt voor inwoners er te recht kunnen. Dat is geen verras sende mededeling, want de bouw van de winkelpanden op het Gat moet nog beginnen. Dat gebeurt vermoedelijk begin volgend jaar. Het is de bedoeling dat de super markten nog vóór de bouwvak de deuren kunnen openen. De Aldi wordt 1.200 vierkante meter groot; de Jumbo 1.700 vierkante meter. De kavel aan de N59 ligt al vijftig jaar braak. Een plan voor een motel sneuvelde in het verleden. De gemeenten in het gebied (De Bevelanden, Schouwen-Duiveland en Tholen) willen samen kijken hoe ze nog explicieter beleid kun nen opstellen om het roken te ont moedigen. Nu rookt ongeveer 20 procent van de 14- en 15-jarigen in Zeeland. Ook alcoholpreventie - dat de af gelopen jaren al een speerpunt was - blijft hoog op het lijstje staan. Nog altijd drinken te veel jongeren al op jonge leeftijd (veel) alcohol. Overi gens krijgen ook de ouderen aan dacht. Uit recent onderzoek is ge bleken dat 7 procent van de Zeeu wen van boven de 65 jaar overmatig alcohol gebruikt. Dat percentage moet omlaag vinden de gemeen ten. Overgewicht Een ander speerpunt is het voorko men van overgewicht. In de Oos- terschelderegio kampt 12 procent van de jongeren in de basisschool leeftijd hiermee. Bij de volwasse nen is de helft te zwaar, bij de 65- plussers zelfs 61 procent. Een derde pijler van het beleid voor de komende jaren is het verbe teren van de mentale gezondheid van de inwoners. In de gebieden rondom de Oosterschelde voelt nu 16 procent van de volwassenen zich psychisch ongezond. Ruim de helft van de ouderen is eenzaam. Het doel is dat dit niet verder stijgt. Los van al het geld dat sowieso al omgaat in de regionale gezond heidszorg, is voor de specifieke aan pak van de genoemde problemen de komende vier jaar bijna tweeën halve ton beschikbaar. IN DE REGIO Tango langs het spoor Puzzelrit Sinterklaas MIJN DORP, MIJN STAD Zaklooptelt drie afstanden zaterdag 25 november 2017 SD Aanleg zonnepark Zierikzee is nabij De aanleg van een groot zonne park aan de Lange Slikweg bij Zierikzee begint in het tweede kwartaal van volgend jaar. De initiatiefnemer van het project, de Saman Groep, kreeg deze week te horen dat ze subsidie krijgt van het Rijk. Die is abso luut nodig om het project renda bel te maken. Rob Paardekam Zierikzee Rob Paardekam Nieuwerkerk Gemeenten in de Oosterschel- deregio gaan meer doen om te voorkomen dat jongeren gaan roken. Dat staat in een nota over het gezondheidsbeleid voor de komende vier jaar. Rob Paardekam Goes GOES 'El Amante' en 'Tango Passion' houden morgen, zondag, een mi- longa in de Goede renloods in Goes. De milonga duurt van 16.00 tot 21.00 uur, de toegang kost zes euro. Van 14.30 tot 15.45 uur wordt een dans- workshop gehou den, deelname kost elf euro. THOLEN Motor- en autoclub Tholen houdt van daag, zaterdag, een autopuzzelrit. De rit trekt over binnen wegen en dijken tussen Poortvliet en Tholen. De rit voor ervaren deelnemers en puzzelaars start in het restaurant van Woonboulevard Poortvliet. Inschrij ven en starten kan tussen 15.00 en 15.30 uur. THOLEN Feestcafé Tholen houdt vandaag, za terdag, een feest met als thema Sin terklaas en Zwarte Piet. Feestcafé zorgt ervoor dat mensen met een beperking veilig uit BRUINISSE Havenkade, 14.00 uur: Sinterklaasin tocht; BURGH-HAAM- STEDE Burghse Kerk, 20.15 uur: Marjolein Mei- jers en band; DREISHOR Bogerdweg/Zuid- dijk, 10.00 uur: In tocht Sinterklaas; ELLEMEET Dorpshuis, 09.00- 15.00 uur: Kerst markt; KERKWERVE Dorpshuis, 20.00 uur: Drie monolo gen en een eenak ter; Florisweg 1, 11.00-17.00 uur: Kerstmarkt; NOORDWELLE Dorpshuis, 10.45 uur: Sinterklaasin tocht; OUWERKERK Geertruidkerk, 9.30-14.00 uur: Kerstmarkt; RENESSE Jacobuskerk, 10.00 uur: Boekenver koop, veiling en oliebollen, 13.00 uur: Sinterklaasin tocht; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: Weg van Jou; Nieuwe Kerk, 10.00 uur: Racefietsen MTB show; Stad huismuseum, di verse tijden: Rond leidingen in het Huis van Sinterklaas; ZONNEMAIRE Breedveld, 10.00 uur: Aankomst Sin terklaas; Café Bom- menede, 21.00 uur: Rockavond met Re bound; kunnen. De locatie hiervoor is het sport- en gemeen schapscentrum Meulvliet. Het feest begint om 19.30 uur en duurt tot 23.00 uur. Entree be draagt 2,50 euro. NISSE Atletiekvereniging AV'56 en comité De Zaklopers uit Nisse houden morgen, zondag, de Zakloop rond Nisse. De zak loop bestaat uit drie verschillende afstanden: 21,1 kilo meter, 7,3 kilometer (beide 13.00 uur) of 2,1 km (12.30 uur). ZONDAG BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 13.30 uur: Familierondvaart laag water; KERKWERVE Florisweg 1,11.00- 17.00 uur: Kerst markt; NOORDGOUWE Dorpshuis, 10.00- 11.30 uur: Kerk dienst Christenge meente; SIRJANSLAND Dorpshuis, 09.30- 11.30 uur: Crèche; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: Tuli- pani, 20.00 uur: Weg van jou; ZONNEMAIRE D' Ouwe Smisse, 14.30 uur: Bruijnes en Brondgeest spe len jazzlegendes. A Impressie van het toekomstige zonnepark. foto saman groep INTOCHT OUWERKERK Sinterklaas en zijn Pieten werden gistermiddag enthousiast onthaald in Ouwerkerk. In een auto maakten ze een rondrit door het dorp. Daarna was het feest in het dorps huis. Ook vandaag heeft de goedheiligman weer genoeg te doen op Schouwen-Duiveland. Hij maakt zijn opwachting in onder meer Bruinisse, Dreischor, Burgh-Haamstede, Nieuwer kerk en Renesse. In Zierikzee treedt een pietenband op. Kijk voor een overzicht van alle Sinterklaasactiviteiten op onze website pzc.nl/schouwen-duiveland. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 131