Gemeenten niet buitenspel bij omgevingsbeleid Soorten honden II 3 gens een vast patroon, zodat de hond 'op scherp' komt te staan. Als de hond het startsein krijgt, gaat ze gedreven aan het werk: drie keer per seconde snuift Amy de lucht in haar trillende neusgaten, in uiterste concentratie, snuffelt hier en daar, terwijl Mario haar nauwlettend met zijn ogen volgt. Binnen luttele seconden is het bingo. Daar is de te lefoon. Dit was nu even voor de show, maar Amy heeft dit jaar al twaalf keer een prison phone - sommige vermomd als BMW-sleu- telhanger - ontdekt, waarvan drie in PI Middelburg. In totaal werden daar negen mobieltjes gevonden. Penitentiaire inrichtingen jagen al met andere methoden op mo bieltjes. Zo is er de 'mobifïnder', Op websites als Alibaba.com zijn 'prison phones' - sommige met een stemvervormer erop - voor een euro of 17 te bestellen een apparaat dat het signaal oppikt dat de telefoon uitzendt naar een telefoniemast. Dat er een gsm is, is dan wel duidelijk. Maar waar is die verstopt? Als een zoektocht van het personeel geen uitkomst biedt, komt Amy langs. Elke dag springt de hond in alle vroegte in het busje van Mario om naar een penitenti aire inrichting ergens in Nederland te rijden. Amy is voltijds in dienst van Jus titie. Mario: „Officieel werkt ze 36 uur per week, maar daar gaat ze wel eens overheen als een zaak opeens hoge prioriteit krijgt en ze snel langs moet komen." Als gsm-hond staat ze qua talenten een stapje bo ven de drugsspeurhond - drugs ver- spreiden voor de hondenneus een walm vergelijkbaar met sigaretten rook voor de mens, terwijl mobiel tjes slechts een subtiel aroma ver spreiden. Een goede gsm-hond op leiden kost een hoop geld, maar die investering verdient zich terug. Directeur Jaap van der Geest: „Mobieltjes brengen onrust in de instelling, om allerlei redenen. Ge detineerden kunnen er drugs mee regelen, getuigen onder druk zet ten, slachtoffers benaderen, crimi nele handel buiten voortzetten. Wat je vaak ook ziet is dat slimme gedetineerden anderen onder druk zetten om te zorgen dat die via hun bezoek mobieltjes naar binnen smokkelen of ze voor hen bewaren. Zo lopen ze zelf geen risico." Buiten Nederland wordt alleen op Curasao al gewerkt met een gsm-hond. Een proef in Duitsland kreeg geen vervolg. Naar alle waar schijnlijkheid wordt de proef in Nederland wél voortgezet - het wachten is op het fiat van de poli tiek. Een tweede hond is al in oplei ding. Aan de orde was de aanzet voor een nieuwe Omgevingsvisie. Daarin wordt aangegeven wat er mag langs de kust en de deltawateren, hoe er wordt omgegaan met klimaatver andering, de opwekking van duur zame energie, veranderingen in de landbouw en voorzieningen in de steden. Zaken die elke Zeeuw aan gaan en waarin gemeenten dus ook een grote rol spelen. Die zijn ge vraagd om een bijdrage te leveren, maar volgens CDA, SGP en CU is daarvan bitter weinig terechtgeko men in de kadernota die gisteren werd besproken. Volgens Joan van Burg (SGP) hadden de geraadpleeg- den voor 'Jan met de korte achter naam' zo veel energie in de kwestie gestoken. „Er is weinig gedaan met hun input. Ik roep Gedeputeerde Staten op daar toch iets mee te doen." Volgens Ria Rijksen (CU) was de gemeenten een grotere rol voorge spiegeld. Ze sprak van een 'teleur stellend' plan. Het felst was Anton Geluk (CDA). Hij verwees naar de schriftelijke reacties. In een brief vroeg de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten de Omgevingsvisie 'niet dicht te timmeren'. Noord-Be veland klaagde niet gehoord te zijn en volgens Middelburg was 'over- Anders ontstaat er een vertrouwensbreuk tussen de gemeenten en de provincie leg, afstemming en participatie tot een minimum beperkt'. In de kadernota heeft de provin cie zeventien keuzes voorgelegd, bijvoorbeeld over deeltijdwonen en glastuinbouw. Daarbij zijn steeds meerdere opties gegeven met een voorkeur van de provincie. „Ik ken een gemeente die veertien keer een andere keuze heeft gemaakt", zei Geluk. „U zegt vertrouwen te wil len geven aan lagere overheden. Dan moet u faciliteren en niet be palen. De gemeenten geven aan dat ze veel te weinig tijd hebben gehad om te reageren op de nota. We moeten hier echt de tijd voor ne men, anders ontstaat er een ver trouwensbreuk tussen de gemeen ten en de provincie." Schönknecht daagde hem uit een voorbeeld te noemen waar de pro vincie een meer leidende rol neemt dan gemeenten willen. Ze erkende wel dat er onder grote tijdsdruk was gewerkt en dat de communicatie naar de gemeenten wellicht beter had gekund. De verwarring is ontstaan omdat het Rijk de nieuwe Omgevingswet heeft uitgesteld, voorlopig tot 2021. De gemeenten krijgen een grote rol bij het afstemmen van de provinci ale Omgevingsvisie op die lande lijke wet. Alleen moet de visie van de provincie al in november 2028 klaar zijn. Schönkecht: „Dus heb ben we gezegd: als we ons huidige omgevingsbeleid verlengen, welke punten kunnen we dan nu aanpas sen? Als gemeenten en andere orga nisaties daardoor denken dat we niet doen wat we beloofd hebben, is er sprake van een communicatie stoornis." Ze worden wel degelijk volop betrokken bij de uiteindelijke versie van de Omgevingsvisie die in 2021 spoort met de landelijke Om gevingswet, garandeerde ze. zaterdag 25 november 2017 zelfs kleinste gsm Jeffrey Kutterink Vlissingen De surveillancehond is de bekendste en op straat meest zichtbare politiehond. Die wordt ingezet bij bijvoorbeeld ordeverstoringen. Ook kunnen ze de vluchtweg van een ver dachte volgen en de omge ving afspeuren naar wegge gooide voorwerpen. In het district Zeeland/West-Bra bant zijn 35 surveillancehon den beschikbaar. Dan zijn er speurhonden die zijn opgeleid om heel speci fieke sporen te kunnen her kennen. Zo zijn er die naar drugs, explosieven of geld kunnen speuren. Een verdo vende middelen- of narcoti- cahond kan alle bekende soorten narcotica opsporen, zoals hasj, marihuana, co caïne, heroïne en xtc. De hond begint te blaffen zodra drugs zijn gevonden. Ook zijn er speurhonden die kunnen rui ken of personen verdovende middelen bij zich hebben. Deze speurhonden worden veel gebruikt bij toegangscon troles. Een explosievenhond kan springstoffen, handgrana ten, afgeschoten vuurwapens en munitie opsporen. Als de hond iets heeft gevonden, blaft hij niet, maar gaat hij zit ten. Zo voorkomt hij dat op geluid reagerende explosie ven ontploffen. De politie Zeeland/West-Bra bant heeft volgens woord voerder Alwin Don geen spe cifieke speurhonden. „De spe cialistische speurhonden zijn van de landelijke eenheid van de politie. Wanneer ze nodig zijn komen hond en begelei der naar ons district." Hond en begeleider vormen namelijk een twee-eenheid. Don: „De honden worden op geleid tot een bepaalde disci pline en worden daarvoor ge certificeerd. Daarna wordt de hond aan een begeleider ge koppeld. Ze trainen samen." - Jaap van der Geest, directeur PI Middelburg Mario en Amy hebben een mini-gsm ontdekt in Torentijd. FOTO'S RUBEN OREEL Pas op voor een vertrouwens breuk tussen de provincie en de gemeenten. Die waarschuwing kreeg gedeputeerde Carla Schönknecht gisteren mee van de Statenfracties van het CDA, de SGP en de Christenllnie. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Anton Geluk, Statenlid CDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 130