vr Utrechtse Piet wil nieuwe Jan Smit worden EUWS 11 Volgens critici is geld drijfveer prl De beroepsgroep wil 'in het belang van de patiënt' zelf geneesmiddelen bereiden. Ook peperdure medicijnen waar nog patent van de fabrikant op rust. Apothekers werpen zich op als redders van ernstig zieken. Deze week gooide de Haagse apotheker Paul Lebbink de knuppel in het hoenderhok door aan te geven dat hij een duur middel tegen taaislijmziekte, Orkambi, wil nama ken. Apothekers mogen van de wet op recept medicatie voor individuele pa tiënten bereiden. Zelfs als daar octrooi op rust van een fabrikant. Deze service op maat heet magistrale bereiding. Lebbink is vooralsnog de enige die deze sluiproute wil gebruiken bij een prijzig medicijn, zegt apothekersvoor man Gerben Klein Nulent (KNMP). Klein Nulent pleit voor een betere ver goeding voor bereidend apothekers, zodat er meer kunnen volgen. „Verder willen wij een aanpassing van de wet, waarin expliciet een vrijstelling voor apothekers is opgenomen." Volgens critici lossen ze met deze sluiproute het probleem van onbetaalbare medi cijnen echter niet op. Kopieermachine „Als het aan de apothekerslobby ligt, komt er in elke apotheek een kopieer machine voor medicijnen", stelt direc teur Gerard Schouw van de branche organisatie van geneesmiddelenfabri kanten die bezig zijn met nieuwe ge neesmiddelen (VIG). „Het zou kun nen dat daar financiële motieven ach ter zitten, maar dat weet ik niet zeker." Zeker is wel: het vak van apotheker is er financieel moeilijker op geworden. Vroeger staken zij hoge bedragen aan kortingen en bonussen, die ze kregen van medicijnfabrikanten, in eigen zak. Daar maakte de politiek een einde aan. Momenteel verdienen 350 openbare apothekers en zo'n 50 ziekenhuisapo thekers (van de in totaal 2.100) geld aan magistrale bereiding. Volgens Schouw worden door de beroepsgroep nu verwachtingen ge wekt die niet realistisch zijn. Want apothekers mogen zelf bereide mid delen slechts aan individuele patiën ten leveren. „Het ging er vooralsnog vooral om van een pil een drankje te maken als iemand moeilijk kan slik ken. Nu suggereren apothekers dat ze grootschalig willen produceren." Klein Nulent reageert als door een wesp gestoken op Schouw. „Zijn ach terban vraagt te veel voor nieuwe middelen, dus wie zit er dan fout? Ik heb geen idee welke marges er precies door bereidend apothekers worden behaald. Eén ding is zeker: wij willen graag bijdragen aan lagere prijzen." Er komen jaarlijks meerdere nieuwe medicijnen op de markt die happen van honderden miljoenen nemen uit het zorgbudget. Daarom gaat minister Bruins (Medische Zorg) binnenkort in onderhandeling met de maker over de prijs van een middel tegen de spier ziekte SMA. De vraagprijs voor drie injecties per jaar ligt rond de 250.000 euro per patiënt. Opstand De Leidse professor Adam Cohen (kli nische farmacologie) is kritisch over de 'opstand' van apothekers. „Mijn va der was apotheker en hij maakte zijn eigen pillen. Maar er is een reden waarom de meeste apothekers nu niet meer zelf bereiden: de kwaliteit van het product is moeilijk te handhaven. Dus magistrale bereiding is niet de eindoplossing." Wat dan wel? Cohen: „Iedereen gaat vast over me heen vallen, maar we zijn in een vicieuze cirkel beland. Er wor den nu zelfs grote dreigementen ge uit, zoals het verstrekken van dwang licenties en bevorderen van magi strale bereiding. Terwijl het echte pro bleem is dat generieke varianten (merkloze kopieën van medicijnen, red.) te goedkoop op de markt zijn." Volgens de hoogleraar worden far maceuten op deze manier gedwongen hun miljardeninvesteringen sneller terug te verdienen, voordat patent op een medicijn afloopt. „Dus vragen ze belachelijke hoge prijzen. We moeten zoeken naar een middenweg, waarbij geneesmiddelen langer iets meer mo gen kosten", raadt Cohen aan. Een zorgadviseur van minister Bruins wil dat bereidende apothekers beter worden beschermd tegen moge lijke juridische represailles van fabri kanten. De Tweede Kamer steunde deze week die lijn. Toen Piet 3 was, was hij al op de bühne te vinden. Moeder Aleida Veraart: „Hij was altijd al aan het dansen en aan het zingen. We hebben op het recreatiepark waar we op vakantie gaan regelmatig feestjes waar een bekende zanger optreedt. Piet klimt het podium op en grijpt de microfoon om mee te doen. Hij vraagt niet eens of dat mag, hij doet het gewoon." Zijn ouders moeten hem regel matig van het podium afhalen. Va der Roy Tomassen: „Ik vroeg hem toen hij jonger was: 'wil je op voetbal of een andere sport, maar toen zei hij al: 'nee, op zangles'." Als voorbeelden heeft Piet André Hazes, John West, Sie- neke en Marianne Weber. Piet: „Het zingen heeft iets waardoor ik denk: dat wil ik de rest van mijn leven doen. Mijn grootste droom is om met André Hazes in de Arena te staan." Nadat tekstschrijver Diane Theunissen een optreden van Piet zag, schreef ze de tekst voor zijn eerste liedje. Dat gaat over optre den. Piet: „Ik zing: 'Op de bühne voel ik me thuis' en 'Ik wil een zanger zijn'. Daarom past dit liedje goed bij mij. Als ik op het podium mag zingen, dan zing ik eerst een stuk van het liedje en daarna zweep ik het publiek op waarna ze hun handen in de lucht gooien." Toen er een video van Piet op YouTube werd geplaatst, werd het filmpje in no-time 60.000 keer be keken. Inmiddels is Piet ook al bij Rob Stenders op de radio geweest. Platenbaas Ronald Visch van Rood-Hit-Blauw gaat Piet stap voor stap begeleiden: „Dit is een jongetje dat uitstraalt dat hij het leuk vindt om te zingen. Hij moet het ook vooral leuk blijven vinden. Met die gedachte staan we er alle maal in. Er zijn ouders die een kind verplichten te zingen, maar die druk merken wij niet. Daar zouden wij nooit akkoord mee gaan. We hebben gezien dat de ogen van Piet gingen stralen toen hij voor het eerst proef mocht zin gen in de studio. Er zijn meer kin deren die zingen, maar Piet be schikt over een bepaalde drive." Piet mag vooralsnog beperkt op treden. De komende maanden heeft hij iedere week zangles. Bin nenkort zal er een officiële single opgenomen gaan worden. 1 zaterdag 25 november 2017 GO Rol apotheker als producent ter discussie Edwin van der Aa Den Haag Zo'n 400 van de 2.100 apothe kers verdienen geld aan magi strale bereiding. A Apothekers willen zelf dure medicijnen goedkoper namaken in het belang van de patiënt. Volgens critici is dit niet de oplos sing van het pro bleem. FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE Bekijk ook de video over dit onderwerp op de website van deze krant Door sommigen wordt hij al de nieuwe Heintje, Wilma of zelfs Jan Smit genoemd: de net 9-ja- rige Utrechtse Piet heeft maar één doel en dat is een bekende volkszanger worden. Hij werd ontdekt door het Nijkerkse pla tenlabel Rood-Hit-Blauw. Maranke Pater Utrecht A Piet houdt van zingen. FOTO BRAM VAN DE BIEZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11