sm diamantu/ijk li V anaf de jaren 30 was Antwerpen de bestemming voor joden die naai* Amerika wilden joden in Antwerpen, van wie zo'n vijf duizend chassidim. Zij leven volgens de strengste religieuze voorschriften. In de joodse buurt, die de Diamond Square Mile omringt, vallen zij het meeste op, vooral door hun kleding. De mannen dragen zwarte hoeden, onder hun jas uit komen de witte koorden van het gebedskleed. In de joodse buurt kopen ze een borsa- lino bij Top Hats en hun brood voor de sabbat bij bakkerij Steinmetz. Jiddische keuken Waar in andere steden de oude wijken vlakbij het station vaak veranderen in hippe buurtjes vol leuke boetiekjes en gezellige koffiehuizen, is deze buurt in Antwerpen in zichzelf gekeerd. Er zijn bouwplaatsen, wat dichtgetimmerde panden - het is alsof de stad niet hele- maal weet wat ze met de buurt wil. Veel toegankelijker is restaurant Hoffy's aan de Lange Kievitstraat. Hoffy's is gespecialiseerd in de Jiddische keuken. De drie broers Hoffman begon nen hun restaurant in 1985 en Hoffy's is inmiddels een begrip in Antwerpen. Wil je koosjer eten? Dan ga je naar Hoffy's. ANTWERPEN V grote V DevijfC's Meer over diamantstad Antwerpen Maar ook als je lactose-intolerant bent of vegetarisch eet, kun je er goed terecht. Omdat in de koosjere keuken melk- en vleesproducten strikt gescheiden zijn (je zou er aparte keukens voor moeten inrichten), gebruikt Hoffy's helemaal geen melkproducten. Behalve restauranthouders zijn de broers bruggenbouwers. Ze vertellen graag en veel. Bijvoorbeeld over de toenemende werkloosheid in de buurt doordat de meeste diamanten niet meer in Antwerpen maar in India worden ge slepen. En over het menu. Op een lunch- bordje liggen een stuk of acht gerechtjes naast elkaar. Moishi Hoffman, de oudste van de drie, komt erbij en legt uit wat het precies is: gefiltefish, sefardische kip, rode biet met mierikswortel en met dille ingelegde augurken. „Alles huisgemaakt en zonder smaak- of kleurstoffen." Plotseling wordt het druk: een leesclub uit Kortrijk komt lunchen, als afsluiting van een rondleiding door de joodse wijk. Jongste broer Benjamin zet zich aan het hoofd van de tafel om uitleg te geven. Weet iemand wat koosjer eten is? „Gezellig?" gokt iemand. Nou, dat óók, maar koosjer betekent rein, dus het is vooral voedsel dat is bereid volgens de joodse spijswetten. Die zijn streng. Elke dag komt hier een rabbijn de keuken controleren. „Of er geen insectje in de sla zit, geen bloed in het vlees, gelatine in niks." Ander verhaal De orthodoxen leiden een sober leven; geen televisie, geen internet, al die spijs wetten - de mensen van de leesclub moeten ervan zuchten. Maar Benjamin Hoffman benadrukt liever de overeen komsten tussen mensen. Koosjer eten klinkt misschien ingewikkeld en niet iedereen doet het, maar koosjer léven, dat is een ander verhaal, vindt hij. Dat gaat over vriendelijk zijn voor elkaar. Leven en laten leven. „Zoals jullie hier zijn", zegt Benjamin tevreden, „dat is toch mooi? Onbekend maakt onbemind, maar hier zitten we allemaal samen rond de tafel. Als iedereen was zoals jullie, dan leefden we allemaal samen koosjer." Dat klinkt hartstikke mooi, de wereld zou ervan opknappen. En de wijk mis schien ook. De Hoffy's zijn hoopvol gestemd. „Er komen twee grote, nieuwe hotels in de wijk", vertelt Moishi bij het afscheid. „Dat zal veel extra levendigheid brengen." En dan zal misschien ook de Lange Kievitstraat weer schitteren. (I 5 MAS 1KM MARKT STRAAf-* fi HOFFy'sl-w Diamanten worden in Antwerpen beoordeeld op kleur, gewicht, helderheid en de manier waarop de diamant is geslepen. Dat zijn de vier C's (colour, carat, clarity, cut). Een vijfde C wordt steeds belangrijker: die van compliance, volgens de voor schriften. Antwer pen is er trots op dat hard wordt gewerkt aan het zuiver houden van de diamanthandel, en aan het voor komen dat via diamanten gewa pende conflicten worden gefinan cierd. De expositie Schitterend Verlan gen in het MAS is nog te zien tot 14 januari, mas.be Begin mei opent DIVA, het diamant museum aan de Suikerrui. divaantwerp.be Een brochure en plattegrond van de Diamantwijk is verkrijgbaar bij Visit Antwerpen. Rondleidingen voor groepen op aanvraag. visitantwerpen.be Er is ook een gratis app: Antwerp loves diamonds. Onze reisreporta ges kunnen (deels) door derden zijn betaald. Deze sponsors hebben geen invloed op de tekst, de foto's en de vormgeving. 481 zaterdag 25 november 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 112