Reizen Een sieraad als cadeau doet het altijd goed. Zeker als er een of meer diamanten in zitten. Vrijwel allemaal passeren ze eens de joodse gemeenschap van Antwerpen. Een van de dingen waarnaar de mens verlang! is iets dal lie! dagelijks leven overstijg'! s dat een diamant? De grauwe steen ziet eruit als een saaie kei, je zou er niet eens voor bukken als je 'm op straat vond. In het midden van die steen zit een licht bruin vlekje van een halve centimeter - dat is dus een ruw diamantje. „Je ziet het er niet aan af', zegt een bezoeker die er verbaasd naar staat te kijken. Het ruwe diamantje is het middelpunt van de tentoonstelling Schitterend Verlangen in het Museum aan de Stroom (MAS) in Antwerpen. „We hebben het idee van de diamanten echt gekoppeld aan het menselijke aspect ervan", zegt conservator Vera de Boeck. „Ons uitgangspunt is: Waarnaar verlan gen mensen? Welke rol speelt diamant daarin?" De mens verlangt naar geborgenheid en liefde, naar status, naar macht maar ook naar iets spiritueels, iets blijvends dat het dagelijks leven overstijgt. Daarom zien we hier niet alleen de verlovings ring van Maria van Bourgondië en de Russische tsarenkroon, maar ook de diamanten Mariakroon uit de Onze- Lieve-Vrouwekathedraal en een aantal traditionele juwelen met een diamant in het midden. Een stad met een diamant in het hart, zo zou je Antwerpen kunnen omschrij ven. Letterlijk en figuurlijk. Antwerpen is goed voor 84 procent van de handel in ruwe diamanten en 50 procent van de handel in geslepen diamanten. Aangeno men wordt dat vrijwel elke diamant tus sen de diamantmijn en de verlovingsring minimaal één keer door Antwerpen komt. De tentoonstelling in het MAS is de eerste van een serie evenementen waarmee Antwerpen zich de komende maanden meer op de kaart wil zetten als Diamantstad. Het hoogtepunt is in mei de opening van DIVA, het nieuwe dia mantmuseum in de historische panden aan de Suikerrui, vlakbij de Grote Markt. Wie nu al iets wil zien van de diamant handel, gaat naar de Diamond Square Mile, een paar minuten lopen vanaf het Centraal Station. Eigenlijk is het nog minder dan een vierkante mijl, want spraak 'mazal u'bracha, Jiddisch voor 'moge dit u geluk brengen'. Die uitspraak zegt al iets over de ver wevenheid van de joodse gemeenschap met de diamanthandel in Antwerpen. Die begon al in de 15de eeuw. Na 1492 kwamen joden uit Spanje en Portugal naar het noorden, net op het moment dat de diamanthandel in Antwerpen begon. In de 19de eeuw kwamen joden uit Oost-Europa, op de de handel concentreert zich in de Hove niersstraat en haar twee korte toegangs straten. Een wat saai buurtje met grauwe kantoorgebouwen. Er zijn zo'n 1700 instanties en firma's gevestigd die zich met de diamanthandel bezighouden, waaronder ook vier diamantbeurzen en een aantal instituten die diamanten keu ren en certificaten verstrekken. Natuurlijk is dit het best beveiligde stukje Antwerpen. Voor de toegang in de Schupstraat staat een slagboom en op de hoek zit een politiepost. In de Hoveniers straat valt een gepantserd legervoertuig op en komen regelmatig patrouilles langs. Ook hangen overal beveiligingscamera's. Je kunt hier geen stap zetten zonder dat iemand het ziet. Begrijpelijk: dagelijks gaat hier 263 miljoen euro aan kleine, schitterende steentjes van hand tot hand. Puur op basis van vertrouwen, en met de bezegeling van een handdruk en de uit vlucht voor pogroms in het tsaristische Rusland. En vanaf de jaren 30 was Ant werpen de bestemming voor joden die met de Red Star Line naar New York wilden oversteken om zich in Amerika te vestigen. Een aantal van hen bleef in Antwerpen achter. Een loep, een pincet De diamanthandel en -bewerking bete kende voor hen werkgelegenheid (ze waren immers uitgesloten van de traditi onele gilden). Er was ook niet veel nodig: je had je steentjes, een loep, een pincet en wat gereedschappen en je kon aan de slag. De diamant was ook een vorm van veiligheid. In de diamanthandel werk je met kleine, waardevolle spullen. Was er de noodzaak te vluchten, dan kon je de diamanten rap in je zak steken en meenemen. Nu wonen zo'n twintigduizend magazine 47 DIAMANTWERPEN Tekst ANNEWESSELING Foto's HOLLANDSE HOOGTE, VISIT ANTWERP, FRANQOIS DE HEEL WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 111